Pytania o Płatnika i nie tylko

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Jestem użytkownikiem programu PŁATNIK już ponad 10 lat. Ostatnio przeczytałam, że ZUS wdraża Interaktywnego Płatnika Plus. Na czym polegają nowe funkcje programu?

Podstawową korzyścią płynącą z uruchomienia nowych funkcji programu PŁATNIK (IPP) jest usprawnienie komunikacji pomiędzy płatnikiem składek a ZUS poprzez:

– przekazywanie płatnikom informacji zgromadzonych w ZUS;

– umożliwienie płatnikowi pełnej weryfikacji dokumentów w Programie Płatnik jeszcze przed wysyłką dokumentów do ZUS;

– skrócenie czasu, w którym ZUS udostępni płatnikowi informacje o wyniku przetworzenia w systemie informatycznym ZUS złożonych dokumentów;

– zapewnienie automatycznej dystrybucji aktualizacji oprogramowania do płatników.

 

Czy nowa funkcjonalność programu PŁATNIK umożliwiająca pobieranie danych z ZUS będzie dotyczyć wszystkich przedsiębiorców?

Docelowo programem zostaną objęci wszyscy płatnicy składek, jednak z uwagi na dużą liczbę wprowadzonych zmian w zakresie sporządzania, weryfikacji i przetwarzania dokumentów ubezpieczeniowych składanych przez płatników składek, program IPP jest wprowadzany sukcesywnie. Na życzenie naszych klientów istnieje możliwość uruchomienia usługi już dziś. W tej sprawie należy kontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, dzwoniąc na numer telefonu 22 560 16 00, bądź wysyłając zapytanie na adres e-mail: cot@zus.pl.

 

W naszej firmie pobieramy już dane z ZUS, jednak nie wszystkie kartoteki ubezpieczonych są aktualizowane. Co może być tego przyczyną?

Podczas pobierania danych z ZUS aktualizowane są kartoteki tylko tych ubezpieczonych, którzy:

– są przypisani w ZUS do danego płatnika (tzn. ubezpieczony jest lub był zgłoszony przez danego płatnika);

– zostali już wyrejestrowani przez danego płatnika, a od ich wyrejestrowania nie upłynęło więcej niż sześć miesięcy.

 

Jestem rencistą i pracuję w zakładzie pracy chronionej. Mam się stawić na komisję do ZUS. Czy praca i zarobek będą w czymkolwiek przeszkadzały?

Przy ustalaniu dalszego prawa do renty lekarz orzecznik ZUS orzeka o stopniu niezdolności do pracy w oparciu o przedłożoną dokumentację medyczną. Natomiast prawo do pobierania świadczenia w pełnej lub zmniejszonej wysokości bądź też zawieszenie prawa do emerytury lub rentyzależy od tego, czy zostaną przekroczone dopuszczalne kwoty przychodu. Dopuszczalne kwoty przychodu określone są wskaźnikiem 70 proc. lub 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ogłaszanego przez prezesa GUS. Osiąganie przychodu w wysokości do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia nie powoduje obniżenia pobieranego świadczenia. Wyższy przychód może spowodować obniżenie świadczenia; o czym zainteresowany zostanie poinformowany w rocznym rozliczeniu przychodu, jakiego organ rentowy dokona na podstawie przysłanych przez pracodawcę zaświadczeń.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz