Renta i kapitał początkowy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Jestem studentką drugiego roku, mam 21 lat. Pobieram rentę rodziną po zmarłym tacie. Chciałabym podjąć pracę na umowę zlecenie. Czy muszę o tym powiadomić ZUS? Czy zarobki z tej umowy mogą wpłynąć na wysokość renty?

Magda z Jastrzębia

Nie, studenci wykonujący umowy zlecenia do ukończenia 26 lat nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Z uwagi, że na zawieszenie prawa do renty rodzinnej albo zmniejszenie jej wysokości wpływa tylko przychód osiągany z działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym nie będą na Pani ciążyły żadne obowiązki informacyjne wobec ZUS. Nie będzie musiała Pani składać ani oświadczenia o zawarciu umowy zlecenia, ani o kwocie uzyskiwanego przychodu. Wynagrodzenie wypłacane z umowy zlecenia nie wpłynie zatem na wysokość renty rodzinnej.

 

W marcu ukończyłam 50 lat. ZUS ustalił mi kapitał początkowy z uwzględnieniem okresu opieki nad dziećmi. Czy mogę złożyć wniosek o korzystniejsze ustalenie kapitału początkowego?

Nie ma pani jeszcze prawa do emerytury, dlatego może, ale nie musi, złożyć wniosek. ZUS wyliczy pani kapitał początkowy z uwzględnieniem tej zmiany z urzędu przy przyznawaniu prawa do emerytury.

 

Jestem czterdziestoparoletnim mężczyzną. Miesiąc temu zmarła moja 61-letnia żona. Byliśmy małżeństwem od dwóch lat. Przepracowałem 11 lat, obecnie nie pracuję. Czy mógłbym starać się o świadczenie po żonie? Jakie warunki musiałbym spełnić?

Wdowiec ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w dniu śmierci współmałżonki ukończył 50 lat życia lub jest niezdolny do pracy albo wychowuje uczące się dzieci do lat 18 uprawnione do tej renty. Prawo do renty będzie również przysługiwało, jeżeli jeden z tych warunków zostanie spełniony w ciągu pięciu lat od śmierci żony. Jeżeli współmałżonek nie spełnia powyższych warunków, może nabyć prawo do renty rodzinnej na okres roku od chwili śmierci żony lub na okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez dwa lata od chwili śmierci żony. Jednak warunkiem przyznania renty w tym przypadku jest brak środków na utrzymanie.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz