Historia tego szczególnego dnia związana jest z tragicznymi wydarzeniami w Nowym Jorku, z 8 marca 1908 roku. Wówczas w jednej z fabryk panie postanowiły się upomnieć o godne traktowanie, o godne warunki pracy, o prawa wyborcze. Tradycję tego wyjątkowego święta Dnia Kobiet w Polsce obchodzimy od ponad 106 lat. Darzymy uznaniem i szacunkiem nasze najdroższe Babcie, Mamy, Córki, Wnuczki i wszystkie Panie. Warto jednak pamiętać, że prawa kobiet, w tym prawa wyborcze, nie we wszystkich krajach świata są jednakowo respektowane i przestrzegane. Polki, tak samo jak kobiety z różnych części świata, nie otrzymały praw wyborczych, tylko musiały przez długie stulecia walczyć o należne prawa.
Współczesność skłania do refleksji nad pozycją kobiety, zarówno w życiu społecznym, jak i w życiu naszych rodzin. Wybitny Polak Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który zmienił zupełnie nastawienie doktryny katolickiej odnośnie kobiet. Wskazywał, jak niesprawiedliwe i niezrównoważone występują oceny wartości macierzyństwa kobiet. Wyrazem tego niedoceniania jest próba takiego zorganizowania życia społecznego, aby szczególnie eksponować kobiety pracujące zawodowo. Uważam jednak, że praca nie może oddalać kobiety od pierwszoplanowej roli matki w życiu rodzinnym. To indywidualna decyzja każdej z pań o dokonywanych wyborach. Nie można sprzyjać warunkom tworzenia stereotypów o optymalnych rolach kobiet w życiu społecznym czy zawodowym.
Wyrażam wielką wdzięczność kobietom za nieustanny trud, poświęcenie i troskę o innych. Życzę wszelkiego dobra i spełniania najskrytszych marzeń.
Komentarze