Park tematyczny nad Nacyną otwarto w 2014 roku / arch.
Park tematyczny nad Nacyną otwarto w 2014 roku / arch.

Pomysł na uczczenie pamięci Adama Fudalego przedstawił w styczniu radny Karol Szymura, a prezydent Piotr Kuczera chętnie się do niego przychylił. Sporną kwestią pozostał jednak sposób, w jaki Rybnik mógłby oddać hołd byłemu prezydentowi: wybudować pomnik, czy może nazwać jego imieniem jedną z inwestycji, która powstała dzięki jego staraniom?

– O takich ludziach nie można zapomnieć i należy dołożyć wszelkich starań, aby pamięć o nich trwała jak najdłużej. Upamiętnienie ich dokonań powinno nastąpić jednak w sposób przemyślany i godny, by stało się równocześnie widocznym znakiem naszej pamięci i wdzięczności oraz źródłem wiedzy dla przyszłych pokoleń – odpowiedział na prośbę Karola Szymury prezydent Kuczera. – Dlatego też proponuję rozważenie możliwości nadania w roku 2020 imienia Adama Fudalego jednej z inwestycji, którą realizował jako prezydent miasta Rybnika.

Teraz plany nabrały konkretnego kształtu. Podczas sesji rady miasta Rybnika, która będzie miała miejsce 12 marca, radni mają podjąć uchwałę nadania imienia Adama Fudalego parkowi tematycznemu nad Nacyną. W uzasadnieniu uchwały czytamy, że niełatwo było podjąć taką decyzję, gdyż powstanie parku było jedną z wielu inwestycji wykonanych przez byłego włodarza:

- Za jego rządów przeprowadzono w Rybniku wiele przedsięwzięć, które do dziś mają wpływ na funkcjonowanie miasta. Adam Fudali działał na rzecz powstania w Rybniku Zespołu Szkół Wyższych przy ul. Rudzkiej, otwarcia nowej siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej, a także uruchomienia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Jego kadencje to m.in. czas budowy kanalizacji, sieci szerokopasmowej, przebudowy Placu Wolności, rewitalizacji deptaka na ul. Jana III Sobieskiego i Powstańców Śląskich, budowy i modernizacji sal gimnastycznych, boisk przyszkolnych, placów zabaw, stadionu miejskiego, kąpieliska "Ruda", a także starań o rewitalizację ulic i placów - wylicza uzasadnienie.

Zaproponowany w uchwale obszar obiektu, który zyska nowe miano, dotyczy terenów parku tematycznego przy ul. Rudzkiej i Kotucza w Rybniku. Wartość projektu opiewała na ok. 8,6 mln zł, z czego 85 procent, czyli ok. 7,3 mln zł miasto otrzymało ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- Przedmiotem zadania była budowa parku tematycznego, o znaczeniu regionalnym, zlokalizowanego pomiędzy ulicą Rudzką a ulicą Kotucza, rzeką Nacyną oraz zabudowaniami kampusu. Była to inwestycja która, jak powiedział Adam Fudali w trakcie uroczystego otwarcia parku, zmienia Rybnik, a także przekształca przestrzeń, do jakiej przywykli mieszkańcy i tworzy całkiem nowy fragment miasta. Zdaniem byłego prezydenta, utworzenie tego parku tematycznego, pozwalało również z optymizmem patrzeć w przyszłość i mieć nadzieję na pozyskanie kolejnych środków unijnych na dalsze inwestycje - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Komentarze

Dodaj komentarz