post image
Łukasz Kohut / Archiwum

 

Mamy jednak już parę tygodni po wyborach. I ministra Sasina, specjalistę od zorganizowania wyjazdu do Smoleńska i wyborów kopertowych, któremu w kolejnym samobójczym zadaniu powierzono Ministerstwo Aktywów Państwowych i górnictwo. Jest się czego bać. Mówi się o ogromnych zwolnieniach, redukcjach uposażeń i już wprost o zamknięciu kopalń do 2036 roku (kopalnie wydobywające węgiel koksujący są wyjątkiem). I to wszystko bez zgody na Green Deal i w opozycji do całej Europy.

 

Tymczasem my w Parlamencie Europejskim i w mojej komisji przemysłu, badań naukowych i energii wynegocjowaliśmy podniesienie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji z 7,5 do 44 miliardów euro. Ogromna różnica, dla Polski (prawie w całości dla Śląska) - to byłoby ponad 10 miliardów euro na nowe miejsca pracy i walkę ze smogiem.

 

Tyle, że Premier Morawiecki na szczycie Rady Europejskiej nie walczył o Śląsk. Walczył tylko o osłabienie mechanizmu powiązania praworządności z funduszami (walczył o zgodę na łamanie prawa), a o Śląsku zapomniał. Fundusz obniżono do 17,5 mld euro, z tego Polska będzie miała dostęp tylko do procenta z połowy środków (na chwilę obecnie maksymalnie 3 mld euro). Ba! Premier walczył o dodatkowe pieniądze dla Polski wschodniej w ramach funduszy alokacyjnych, a o Śląsku drugi raz zapomniał.

 

Dlaczego o tym wszystkim piszę – bo chciałbym, żeby to mocno wybrzmiało. Spotyka mnie hejt ze strony środowisk górniczych od samego początku, kiedy mówiłem, że zielony Śląsk jest możliwy i że transformacja do 2050 jest konieczna i możliwa do zrealizowania z dobrą strategią. Uważam, że najgorsza prawda jest lepsza niż najlepsza wyborcza bułeczka przed szychtą. Moja mama była dyrektorem ZST Rybnik przez wiele lat, wykształciła kilka pokoleń górników. Spotyka ją teraz hejt, prawie taki jak mnie. To nie jest w porządku. Europa stoi przed transformacją, to jest naturalna kolej rzeczy, musimy walczyć o klimat dla nas i dla przyszłych pokoleń. Ale można to zrobić z głową: zasłużone emerytury dla górników, nowe miejsca pracy i inwestycje na Śląsku i duże pieniądze europejskie na te cele. I o to walczę każdego dnia mojej pracy w Parlamencie Europejskim. Śląsk mam głęboko w sercu i nigdy nie pozwolę na instrumentalne traktowanie tego regionu. Tylko, drodzy górnicy, musicie zrozumieć, gdzie macie wrogów, a gdzie przyjaciół...

 

Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

Komentarze

  • Marcin Panie KohutCzerstwe są te pana lewackie dywagacje o górnictwie, bo to pan z kolegą Biedroniem zapowiadaliście likwidację nie tylko kilku kopalń, ale całej branży górniczej! I w panu górnicy mają szukać przyjaciela? Toż to jakaś intelektualna żenada!
  • Arek Panie K.Piszę Pan o Prezydencie,który rozdaję bułki...Pan sobie przypomni, jakie metody towarzyszyły Panu przy próbie dostania się do "koryta". Niech Pan napiszę, co Pan zrobił dla Rybnika i Śląska, który rzekomo Pan tak kocha? Ile ugrupowań Pan zaliczył po drodze do Europarlamentu? Wie Pan czemu Górnicy Panu nie ufają? Bo ma ich Pan w nosie...i proszę nie budować swojej teczki na podstawie działalności własnej matki, bo nie Ona dostała mandat, tylko Pan. Miałem nadzieję, że po tym jak Pan wyjdzie do Brukseli, to będziemy mieli Pana z głowy. Cieszę się, że przynajmniej Pan "impresji" fotograficznych na cmentarzu nie będzie robił. Jest Pan świetnym przykładem na hasło: "chcieć to móc", jednak ja nie kupuję ani jednego słowa, które Pan wypowiada.
  • anonim Tak... lepsze pisiki, które przedTak... lepsze pisiki, które przed wyborami mówią wam, że górnictwo najważniejsze, a potem chcą zamykać wszystkie kopalnie :) wolicie być ciulani?
  • supermek2684 TAK PER KOHUT MOWISZ ZE BEDZIE ZIELONY ŁAD BEZ KOPALN BEZ WK CZYLI CZARNY SKARB A TU JATRZYSZ I MOWISZ ZE MY POLACY Z REGIONU GORNOSLASKIEGO ZOSTALI OSZUKANI PRZEZ RZAD PREMIERA MORAWIECKIEGO A PREZYDENTA RP DUDE TO NIESŁYCHANE ZE TAKO GODOSZ BEZ KLASY HONORU BO SAM WALISZ KOCOPAŁY KONOPAŁY BREDNIE LEWACKIEGO NURTU MYSLENIA ZDECYDUJ CZY CHCESZ GRUB KOPALN CZY NIE NIE ?! BO GONISZ ZA ROZUMEM I TOKIEM MYSLENIA I JESZCZE GODOSZ O SWOJEJ MATULI DYREKTORCE PO CO ZEBY SIE TYM SZCZYCIC ZE Z WYZSZEGO WYKSZTAŁCENIA JESTES WYCHOWANY JA NIE CZUJE GORSZY MIMO TYLKO ZE ZAWODOWKE MOM I MOJA MAMA KRAWIECTWO ZAWODOWE i BEDE SIE CHWALIŁ ZE JESTEM WYCHOWANY W TAKIM SRODOWISKU i JESTEM POLAKIEM Z REGIONU GORNOSLASKIEGO I CO NAJWAZNIEJSZE KATOLIKIEM I KOCHAM POLSKE Z FLAGA BIAŁA CZERWONA JAK NIE CHCESZ TEJ NASZEJ FLAGI TO PROSTE I LOGICZNE DO BERLINA I BRUKSELI I TAM ZOSTAN BO WIDZE TU PACHOLSTWO NIEMIECKO -UNIJNE TAM TRZYMAJ SOBIE FLAGE NIEBIESKOZ GWIAZDECZKAMI I WPROWADZ OBYWATELSTWO NIEMIECKA -UNIJNA BEZ POLSKIEGO OBYWATELSTWA WIEC PROSZE EUROPOSŁA PER KOHUTA BEZ GŁUPICH ZAGRYWEK LEWACKO NEOLIBERALIZMU ZACHODNIEGO I TECZOWEGO GNIOTA FLAGOWEGO NIE ZYCZE W MOIM KRAJU JEST TYLKO MIEJSCE NA BIALOCZERWONE BARWY NIE LEWACKIEGO ZRYCIA MOZGOWEGO !! ŁUKASZ 36 LAT rocznik 84 TAK PAMIETAM KOMUNE I POSTKOMUNE DOGADACZY OKRAGLOSTOWYCH ODRZUCAM CALKOWICIE DLA MNIE SA ZDRAJCAMI I ZLODZIEJAMI JAK TWOI TOWARISZCZE CZARZASTY PZPROWSKI SOWIECKI PACHOLEK !!!

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.