Pixabay.com
Pixabay.com

Jako wyraz swojego sprzeciwu, na ulicach Rybnika w czasie trwania protestu od 9 do 11 grudnia zawisną flagi Rybnika, Unii Europejskiej i Polski. Zawieszone na słupach latarni symbole, można będzie zobaczyć na ulicy 3 Maja, Placu Armii Krajowej, ulicy Reymonta od ZUS do ulicy Raciborskiej oraz na ulicy Chrobrego. Jednocześnie 10 grudnia na rybnickim rynku o godzinie 12.00, z wieży ratusza zostanie odtworzony hymn Unii Europejskiej.

- Rybnik uczestniczy w tej akcji ponieważ w ten symboliczny sposób chcemy podkreślić, że czujemy się częścią europejskiej wspólnoty. Nie wyobrażam sobie, że nasz kraj nie skorzysta z nowego budżetu Unii Europejskiej i specjalnych środków, które pomogą odbudować gospodarkę po pandemicznym kryzysie – mówi prezydent Piotr Kuczera

– Plany polskiego rządu dotyczące weta szkodzą rybniczanom, szkodzą wszystkim Polakom. Przypomnę, że Rybnik do tej pory zawdzięcza swój rozwój w znacznej mierze środkom europejskim. Bez nich nie byłoby kanalizacji, Drogi Regionalnej, termomodernizacji szkół i przedszkoli i wielu, wielu innych inwestycji pozwalających miastu na realne zmiany i poprawę jakości życia . Rybnik pozyskał do tej pory 1,1 miliarda złotych z unii. Nie wyobrażam sobie jakie byłoby to miasto bez tych funduszy. Mam nadzieję, że ten symboliczny protest skłoni rząd do rezygnacji z weta wobec tych środków – podsumowuje Kuczera.

Inicjatorem ogólnopolskiej akcji jest Stowarzyszenie Samorządy dla Polski, powołane w 40. rocznicę powstania Solidarności.

- Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą podejmowania decyzji w dzielnicy i sołectwie, a nie na szczeblu komitetu centralnego, którzy chcą dialogu zamiast konfliktu - dodaje na swoim profilu facebook'owym stowarzyszenie.

W latach 2002-2019, Rybnik pozyskał ponad 899 mln zł środków unijnych. To faktyczne pieniądze, które wpłynęły na konto miasta.

Komentarze

Dodaj komentarz