UM Jastrzębie-Zdrój / L. Cyrek.
UM Jastrzębie-Zdrój / L. Cyrek.

Jednym z projektów, który został zrealizowany dzięki grantowi był „Malwa EKO – powrót do natury”. Działkowcy z Malwy otrzymali 8800 zł i przeznaczyli je na edukację ekologiczną oraz gospodarkę odpadami. Urządzono więc wspólny kompostownik, gdzie wszyscy działkowicze mogą oddawać nadwyżkę bioodpadów. Wykonano także łąkę kwietną i zakupiono rębak do ekologicznego wykorzystywania niepotrzebnych w ogrodach gałęzi. 

Z kolei działkowicze z Ruptawca otrzymali grant w wysokości 9400 zł. Środki te przeznaczono na realizację projektu „Magiczny zakątek”, czyli utworzenia przyjaznej działkowcom i przyrodzie wspólnej przestrzeni. 

Zagospodarowano wspólny teren, by w ten sposób zwabić do ogrodów owady i ptaki. W ramach zadania zakupiono domki dla owadów oraz budki lęgowe i karmniki dla ptaków, założono łąkę kwietną, utworzono rabaty kwiatowe i ziołowe i postawiono ławki. Projekt realizowano od sierpnia do listopada.

– Te projekty to efekt działania kreatywnych zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych, z wizją i chęcią współpracy. Udało im się zdobyć środki, które w skali ich rocznego budżetu są naprawdę duże - wskazuje Lucyna Cyrek, sekretarz Okręgowego Zarządu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców.

W przyszłości planowane są szkolenia dla działkowców, by chętniej starali się o granty. 

Komentarze

Dodaj komentarz