Archiwum.
Archiwum.

Tak oto polska energetyka węglowa (ta zła i brudna) stała się elementem stabilizującym - czytaj kołem ratunkowym - dla szwedzkiego systemu energetycznego, opartego w dużej mierze na turbinach wiatrowych. Jak się okazało nikt w Szwecji nie zamierza marznąć w imię zielonych idei, a poziom wierności ekologicznej wyznacza słupek rtęci na termomentrze. Dla ścisłości dodam, iż importowaną m.in. z naszego kraju energię elektryczną, w mediach nadal określa się mianem brudnej, co jak widać nie przeszkadza korzystać z tych dobrodziejstw.

Tak więc Szwedzi, także dzięki polskim elektrowniom węglowym, są w komfortowej sytuacji. Mogą komponować swój ekologiczny mix energetyczny, mając do dyspozycji w razie problemów brudną energię z naszego kraju.

Szwedzkiemu kryzysowi energetycznemu poświęcono w prasie ledwie kilka wzmianek. Nawet nie próbuję się domyślać co by było, gdyby podobny kryzys w środku zimy był efektem proglemów energetyki węglowej. Mimo wielu wad, ma ona jedną podstawową zaletę, nie zawodzi wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebny, czyli zimą.

Jestem realistą i nie mam złudzeń, że przyszłość należy do odnawialnych źródeł energii, tyle, że na obecnym etapie ich rozwoju są one jeszcze bardzo zależne od klimatu, a ten w naszej strefie jest raczej zmienny. Dopóki nie nauczymy się magazynować dużej ilości energii, potrzebny jest nam stabilizator, czyli omawiane wyżej energetyczne koło ratunkowe. Warto o tym pamiętać w toczącej się publicznej debacie o przyszłości polskiego górnictwa, bo kto nas ogrzeje w kalkulowanym na zimno rachunku ekonomicznym i ekologicznym?

Grzegorz Matusiak, poseł na Sejm RP. Zastępca przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

 

Komentarze

  • Marek 21 marca 2021 10:48Pan Kuba ma niestety dużo racji. Zywicie cwaniaków, k ombinatorow i oszustów,młodzi nie mają pracy a pracownicy z ponad 40letnim stażem umierają przed pójściem na emeryturę.Nawet Niemcy które zakładały obozy koncentracyjne uznawały że po 40latach stażu emerytura należy się jak psu buda. Tu już nie ma sprawiedliwisci, ceny aby Tych wszystkich nierobów utrzymać ,w sklepach rosną,hotelarze zamiast wyprzedawać bony na noclegi że zniżkami na przyszłość żerują na głupocie rządzących,nawet syn D Tuska otrzymal wsparcie chociaż całe życie przed Covidem także wykazywał straty.Z tego wynika iż tylko długoletnio pracujących robota mówiąc po śląsku za ciulow.
  • Kuba 13 marca 2021 11:37.....Drogi Panie ,popierałem PiS dopóki ne stała się " karykaryturyzacją "Prawa a szczególnie Sprawiedliwości. Po raz kolejny udowadniacie, że Wasze Rządy prowadzą do absurdu-absurdów. Ci wszyscy którzy obijali się w Polsce pijąc większość czasu życia alkohol pod budką z piwem lub jak Tusk głównie za granicą pracując na "czarno " nie mając za taką prace obecnie nawet średnich emerytur, otrzymują 14stki ,zwolnienia z podatku i wspomaganie Rządu. To jest absurd! Natomiast Ci co jak Pan tu Ich postrzega z energetyki , transportu i wielu innych dziedzin przemysłu z sobotami i świętami po nieraz 40 latach pracy mają na Tych pseudo-biedaków łożyć. (nie mylić z biedakami) . Zamieniliście Rząd z dział organizacyjny Pomocy Społecznej który powinien działać ale w gminach z ta tylko rożnicą ze w gminach wiedzą lepiej Kto jest biedny a Kto okrywał i ukrywa dochody majc majątek gdyż zarabiał na czarno. Wasze rozdawnictwo na dzieci było by chwalebne gdyby nie to że korzystają z tych pieniędzy dzieci bogatych POmazańcow którzy i tak nigdy na Was nie zagłosują a teraz smieją sie nam spracowanym długoletnią pracą w twarz . Wyobraź sobie Pan pracodawce który ośiwdcza pracownikom "dał bym Wam podwyżkę ale rozdałem na biednych a ty pseudo-biednych-,więc nie mam pieniędzy." Wygląd na to, że nie o uczciwość tu chodzi a faktycznie o głosy "ciemnego ludu" i powtórzę myśl przewodnia za słowami piosenki Budki Suflera "i znów tym co walczyli i pracowali przychodzi zyć w "suterenie" a korzystają tak naprawdę bogaci cwaniacy , oszuści i spryciarze. Coś mi sie wydaje, że więcej już na Was nie zagłosuje ponieważ nawet do tego doprowadziliście iz z ciemnego nieoświetlonego pobocza z pierwszeństwem, w ciemnych niewidocznych ubraniach , podczas zlej pogody będą wciskać się na pasy a uczciwi kierowcy będą chodzić do wiezienia za "nie ustąpienie pierwszeństwa." Bezmyślność i debilizm w Rządzeniu w imię morderczego populizmu.

Dodaj komentarz