Pixabay.com / Zdjęcie poglądowe.
Pixabay.com / Zdjęcie poglądowe.

Podczas ćwiczenia w dowolnym czasie może zostać uruchomiony element Systemu Wczesnego Ostrzegania – uruchomienie syren alarmowych na terenie całego kraju:

dźwięk modulowany trwający trzy minuty – oznaczający ogłoszenie alarmu
dźwięk ciągły trwający trzy minuty – oznaczający odwołanie alarmu.
 

Alarmowanie będzie miało miejsce tylko na terenie powiatów znajdujących się na trasie ewentualnego przelotu statku powietrznego.
W trakcie ćwiczenia odbędzie się również trening systemu alarmowania i ostrzegania, podczas którego może wystąpić konieczność uruchomienia syren alarmowych w celu ogłoszenia i odwołania alarmu.

W trakcie ćwiczenia przeprowadzone zostaną cztery epizody. Pierwszy będzie dotyczył uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Drugim z epizodów będzie operacja masowej ewakuacji (ang. MASSEVAC) w związku z kolizją dwóch okrętów z poszkodowanymi osobami na płonących i tonących jednostkach. Scenariusz zakłada przeprowadzenie akcji ratowniczej, ratowanie mienia wojskowego oraz transport poszkodowanych do placówek medycznych. Kolejne dwa epizody będą związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo - ratowniczych po zdarzeniach lotniczych (aplikacyjne rozbicie się statków powietrznych w terenach trudno dostępnych).
 

Komentarze

Dodaj komentarz