Materiał partnera
Materiał partnera

Czym właściwie jest zdolność kredytowa?

Pod tym pojęciem kryje się wiarygodność finansowa kredytobiorcy. Bank, zanim udzieli jakiegokolwiek zobowiązania, sprawdza, czy wnioskodawca będzie w stanie regulować raty w ustalonym terminie. Instytucja weryfikuje swoich klientów, by mieć pewność, że spłata kredytu nie będzie zagrożona. Jeśli zdolność kredytowa plasuje się na niskim poziomie, szanse na otrzymanie finansowania są znikome. Kluczowa jest również historia płatności przeszłych zadłużeń. Wiedz jednak, że możesz poprawić swoją wiarygodność w oczach banku!

Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową?

Przy dokonywaniu jej kalkulacji pod uwagę brane są różne kwestie. Na niektóre z nich masz bezpośredni wpływ, więc możesz zmienić swoją sytuację, jeśli za pierwszym razem Twój wniosek o kredyt zostanie odrzucony.

Na zdolność kredytową składają się:

  • wysokość i źródło dochodu – umowa o pracę, zwłaszcza na czas nieokreślony, daje Ci największe szanse na uzyskanie finansowania,

  • liczba osób na utrzymaniu – w tym np. niepracujący małżonek lub małoletnie dzieci; im mniej osób, tym korzystniej wypadasz w zestawieniach banku,

  • suma obecnych zobowiązań – koszty wszystkich opłat stałych (np. za czynsz, media itp.), kredytów, pożyczek oraz wydatków na życie,

  • Twój wiek – osobom starszym, po 65. roku życia, ciężej jest otrzymać gotówkę,

  • stan cywilny – związek małżeński, jeżeli Twój partner pracuje, pozytywnie wpływa na zdolność kredytową, bo możecie razem starać się o kredyt, podając we wniosku wysokość sumy Waszych dochodów.

Wysoką zdolność mają również osoby, które prowadzą działalność gospodarczą przynoszącą dobre zyski. Czynników, które wpływają na wiarygodność w rozumieniu banku, jest wiele. Jak więc je połączyć, by dokonać kalkulacji i dowiedzieć się, o jaką sumę można wnioskować w ramach kredytu?

Kalkulator zdolności kredytowej – gdzie znaleźć to narzędzie? 

Rozwiązaniem jest darmowe narzędzie, z którego skorzystasz online. Dzięki niemu szybko i łatwo określisz, jak wygląda Twoja zdolność kredytowa. Kalkulator znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych banków oraz na portalach o tematyce finansowej. Zależnie od zobowiązania, o jakie chcesz wnioskować, możesz dodatkowo wykorzystać specjalne narzędzia, w tym kalkulator kredytu gotówkowego, hipotecznego czy samochodowego. To ważne, ponieważ kalkulacja w każdym przypadku będzie przebiegała w nieco inny sposób i wymagała odmiennych danych.

Dane potrzebne do symulacji

Mogą się one różnić w zależności od wybranego przez Ciebie kalkulatora. Większość z nich wymaga podania tych danych, które zostały wymienione jako czynniki wpływające na zdolność kredytową. Dodatkowo możesz zostać poproszony o wskazanie:

  • Twojego statusu mieszkaniowego – czy masz np. dom na kredyt lub bez hipoteki, czy wynajmujesz mieszkanie lub mieszkasz u rodziców,

  • limitu na karcie kredytowej, jeśli ją posiadasz,

  • czy wystąpiły u Ciebie opóźnienia w spłacie innych zobowiązań,

  • banku, w jakim masz konto – w przypadku korzystania z kalkulatorów na portalach finansowych,

  • numeru telefonu – zwykle w celach marketingowych.

Najważniejsze jednak pozostają wysokość i źródło dochodu oraz to, czy masz inne zobowiązania i jeśli tak, to na jaką sumę.

Kiedy kalkulator zdolności kredytowej powinien wystarczyć?

Musisz pamiętać, że kalkulacja, której dokonasz, jest tylko szacunkowa. Kalkulator wskaże Ci Twoją przybliżoną zdolność kredytową. Bank może ją obliczyć inaczej. Możesz opierać się na tym narzędziu, jeśli interesuje Cię zobowiązanie gotówkowe. W tym przypadku symulacja jest dość wiarygodna. Jeżeli jednak chcesz starać się o kredyt celowy – np. hipoteczny – wiarygodność sprawdzona w ramach kalkulacji online to za mało. W tej sytuacji konieczna jest wizyta w banku, gdzie doradca indywidualnie ocenia, czy masz odpowiednią zdolność kredytową, by uzyskać finansowanie. 

Znalazłeś dobrą ofertę? Na początek załóż konto bankowe 

Znalazłeś bank, który udziela zobowiązań finansowych na korzystnych zasadach, ale obawiasz się, że Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska? W takim razie załóż konto bankowe w tej instytucji! Nie tylko otwiera ono drogę do produktów przeznaczonych dla obecnych klientów, lecz także wpływa na Twoją wiarygodność. W jaki sposób? Jeżeli na rachunek co miesiąc wpływa stałe wynagrodzenie za pracę, widać na nim dokonywane transakcje, bank łatwiej może ocenić Twoją zdolność. Zadbaj o dobre saldo, a szanse na otrzymanie kredytu wzrosną!

Komentarze

Dodaj komentarz