Pixabay.com
Pixabay.com

O drastycznie rosnących cenach za wywóz odpadów mówi się w wielu miastach, także naszego regionu. Jak podaje magistrat, od 2018 roku stawki za odbiór odpadów w Jastrzębiu-Zdroju były utrzymywane na stałym poziomie. To dzięki 3-letniej umowie, która wygasła w czerwcu tego roku.

- Od 2019 roku zauważalny był wzrost cen na rynku, co obserwowaliśmy w całym kraju. To pokazało, jak dobra decyzję podjęliśmy podpisując w 2018 roku trzyletnią umowę. W okresie tym nasi mieszkańcy mieli zagwarantowaną niską cenę za śmieci a ich budżety rodzinne sporo zaoszczędziły.  Niestety, wraz z końcem tej umowy musieliśmy ogłosić nowy przetarg, co przyczyniło się do znaczącego wzrostu ceny, a preferencyjne dotychczasowe warunki już dłużej nie mogą być utrzymane – mówi Robert Cichowicz, zastępca prezydenta miasta Jastrzębie-Zdrój.

Główne czynniki wpływające na podwyższenie kwoty za odbiór odpadów, to wzrost płacy minimalnej, kosztów bieżących takich jak energia i paliwo, prawne wymogi dot. podwyższania standardów, wysokie wymogi recyklingowe narzucone przez przepisy, podwyższenie stawek tzw. opłaty marszałkowskiej oraz nowe przepisy i regulacje dotyczące m.in. elektromobilności.

- Ubolewamy nad tak znaczną podwyżką opłat za odbiór śmieci, jednak jest ona od nas zupełnie niezależna. Problem ten dotyczy wszystkich gmin. Fakty są takie, że koszty związane z wywozem odpadów stale rosną. Stawki, jakie proponowane są w Jastrzębiu-Zdroju, nie odbiegają od tych, które uchwalono w innych miejscowościach województwa śląskiego – dodaje prezydent. 

Miasto wciąż czeka na publikację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, którą 21 sierpnia podpisał Prezydent RP Andrzej Duda. Istnieje jednak ryzyko, że jastrzębianie będą musieli płacić za śmieci nawet 39 zł od osoby. 

 

źródło: UM Jastrzębie-Zdrój.

Komentarze

Dodaj komentarz