Archiwum Krzysztof Gadowski, Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum Krzysztof Gadowski, Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Co innego, gdy wiemy, że posada, którą otrzymamy została wcześniej wynegocjowana, a  nasze „starania” to tylko pro forma. Znika stres, wzrasta arogancja, wizja świetlanej przyszłości na „ciepłej posadce” wypiera niesmak otrzymania jej po znajomości. 

Jak się okazuje, takie zachowanie musi towarzyszyć całkiem sporej grupie kolesiów z Prawa i  Sprawiedliwości. Wielu z nas nigdy nie dowiedziałoby się, jak wielka jest skala nepotyzmu wśród członków rządu, posłów i senatorów, gdyby nie śledztwo przeprowadzone przez dziennikarzy Onetu, Radia ZET i Gazety Wyborczej. Dzięki obszernym artykułom mogliśmy dowiedzieć się, że najważniejsze osoby w państwie stworzyły sobie swoistą sieć powiązań i koneksji, na skale niespotkaną dotąd wcześniej w naszej krajowej polityce. A tak na marginesie czy coś na ten temat wspomniało TVP? 

Piramida zatrudnienia i lukratywnych posad na pewno pozwala spać spokojnie premierowi, ministrom, a przede wszystkim prezesowi, który kupuje sobie poparcie nie tylko wśród swoich posłów, ale z wykorzystaniem kół poselskich.                 

W każdej Spółce Skarbu Państwa, PiS ma swoich tzw. zaufanych ludzi. Nie ma dnia, żeby na jaw nie wychodziły kolejne nazwiska osób, które w zamian za wierne wsparcie PiS mogą liczyć na intratne miejsca pracy. Do tej pory dziennikarze namierzyli co najmniej 900 przypadków  nepotyzmu i kolesiostwa. Dotyczy to również Jastrzębskiej Spółki Węglowej, czy Polskiej Grupy Górniczej, w której zatrudnienie znalazło m.in. kilku radnych z Rybnika i Jastrzębia oraz ich dzieci i znajomi.

Całkowitym „przypadkiem” to działacze PiS. Co ciekawe, wiele z tych osób wcześniej nie miało do czynienia z tą materią, za którą przyszło im teraz odpowiadać. Niektórzy z nich osiągnęli wiek emerytalny, inni wrócili z emerytury do aktywności zawodowej. Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby posiadali odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Zamiast tego blokują miejsca pracy wykształconej młodzieży. Wszystko to, w połączeniu z karuzelą kadrową zarządów, pełnomocników i rad nadzorczych oraz milionowymi kosztami odpraw nie sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku  tych podmitów.

Budując swoją piramidę zatrudnienia politycy PiS mają pełne ręce roboty, są na tyle zajęci obsadzaniem kolejnych stanowisk, że nie dostrzegają podstawowych problemów, z którymi na co dzień muszą mierzyć się Polacy. Rosnąca inflacja, szalejąca drożyzna, wzrost cen gazu i energii elektrycznej, problemy służby zdrowia, można tak wymieniać jeszcze długo. Nawet jeśli Polacy, nie czekając na rządową pomoc i obietnice, chcą rozwiązać choćby część tych problemów, to i tak rzuca się im kłody pod nogi. Niech przykładem będzie fotowoltaika - budowa małych elektrowni na dachach domów jednorodzinnych. Najpierw dofinansowanie                 z programu "Mój Prąd" wynosiło 5 tys. zł, potem 3 tys. zł, a obecnie zabrali już wszystko i pracują nad niekorzystnymi zasadami rozliczania. Najwyraźniej rząd przestraszył się przedsiębiorczości Polaków.

Arogancja rządu, piętrzące się afery związane z załatwianiem ciepłych posadek, czy wreszcie wszechobecna drożyna – wszystko to słusznie budzi złość i niezadowolenie. Jeśli tęgie głowy z PiSu nie mają pomysłu jak naprawić tą sytuację, powinny chociaż nie przeszkadzać kreatywnym obywatelom. Jak informują niezależne media, w ciągu kilku następnych tygodni, usłyszymy o kolejnych wynikach dziennikarskiego śledztwa dotyczącego nepotyzmu                            w państwowych spółkach.

W końcu, jak twierdzą sami politycy PiS – „rodzina” jest najważniejsza. Czy tak właśnie  ma wyglądać „pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu                i odpowiedzialność...”? Nazwijmy to po imieniu, to przecież typowy skok na kasę i lukratywne stanowiska! Czy takiej Polski chcemy?

Komentarze

 • Doswiadczony 12 października 2021 19:10 Uczę swoje dziatki tak: Nie ma znaczenia kto w Polsce rządzi. ponieważ: złoty to szmata którą można dodrukować lub zdefraudować, prawo to system który można obejść, oszczędności to środki które można ukraść, ZUS to przymusowa opłata dla frajerów , KRUS to ostoja dla jakże bogatych cwaniaków a systemy: "Bohdan Bankowy" czy "polisa na dożycie" ,"polisa posagowa" ,"OFE" ",PPE" to środki do przerąbania przez wpływowych zarządzających, natomiast finanse państwa to pieniądze do zapożyczania lub trwonienia i kupowania głosów albo brania łapówek. Prawo drogowe to maszynka do łatania dziur budżetowych, wolność kraju to smrodek do zbycia za wpływy w królestwie Unii i nie ma tak naprawdę znaczenia Kto rządzi: lewica ,czy prawica , PO czy PiS --Oni wszyscy realizują tylko swoje obłąkane teorie a aby je realizować muszą kupować głosy co nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością gdyż tak naprawdę niewielu Polaków chce sprawiedliwości. Nawet znaczna ilość księży "bierze " i nikt Ich nie rozlicza ,nawet urząd podatkowy czy papież z dochodów ponad-stan ich Bożej służby jak majątki Głódzia. lub księdza ped z gdańska Więc niewierzcie rządzącym ponieważ oni za uczciwą prace Was tylko okradną . A z kogo będą żyć! jak sami nie pracują i nie budują! Nie ma więc sensu na kogokolwiek głosować!
 • Uzytkownik 12 października 2021 09:49Słusznie wypomniane.Ucza male dzieci niewłaściwych zachowań a później dziwią się ze jako dorośli czynią to samo. Czym skorupka za młodu nasiąknie. A czym sie różni pieszy wbiegajacy na przejscie do mlodzianka wjezdzajacego,! Nie tego sie po Was oslowie spodziewalismy.
 • Jestescie Winni 11 października 2021 23:11Codziennie w TV ogladamy ostrzezenie "kazdy mysli ze jemu sie nie przydazy" i widzimy jak dziecko na rowerku wjezdza na pasy dla pieszych a opiekun rozmawia przez telefon ,gdy pojazd rozjezdza to dziecko.I co Kto jest wg reżysera winnym. Otoz winnymi sa debile Sejmowi ktorzy ogłosili ze dziecko i np opiekun na rowerach na przejściu to piesi wg KD. Czy Wy siebie nie czujecie.To Wy jestescie winni tych smierci a nie jak wskazuje Rezyser jakis opiekun czy kierowca. To Wy poslowie uchwaliliscie takie prawo drogowe i te śmierci to Wasza wina.
 • Emeryt 11 października 2021 01:09Spotkali sie,pomanifestowsli,zaczeli liczyc ozdrowieńców i kur,,,fe wyp, Irrniczac do dalszej roboty do 67r zycia -barany
 • Czytelnik 09 października 2021 09:22Niemcy i Francja dwa kraje, których sądy same orzekły o wyższości ich konstytucji nad prawem unijnym.... strofują TK Polski za werdukt. Umie Pan to wyjaśnić? Skleroza czy calkowita tępota.
 • Ewa 08 października 2021 17:58Donald Tusk wzywa na manifestację'- no,no ,czyzby Pana pryncypał wzywał ludzi do nielegalnego zgromadzenia?
 • Ciekawe. 08 października 2021 10:48Wyrok TK. Donald Tusk wzywa na manifestację'- Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Plac Zamkowy w Warszawie - napisał Donald Tusk. To reakcja lidera Platformy Obywatelskiej na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego --jedzie Pan panie Gadowski a przy okazji w sytuacji sprzeczności wypowiedz sie Pan --co jest ważniejsze ,traktat czy Konstytucja RP jeżeli zapisy sa sprzeczne.
 • Tajemnica Poliszynela 08 października 2021 08:42Bądź Pan odważny i powiedz "Kogo w/z Jastrzębiu/ masz na myśli ..No powiedziałeś pan "A ,powiedz i B".
 • Tajemnica Poliszynela 08 października 2021 08:38Barz Pan odwazny i powiedz "Kogo w/z Jastrzebiu/ masz namysli ..No powiedziales pan A ,powiedz i B
 • Kuba 08 października 2021 08:34A swoja droga wykrzyczal Panj juz jak Marta Lempart do Pana zwolennikow ktorzy chodza za PO z poparciem o co ciebie prosilem ,slowa: "Wypierd..jcie.. jeszcze jeszcze do pracy "bo sami odeszliscie na emerytury w wieku 40czy 55lat a popieracie egoistycznie zmuszanie do pracy innych przymusem Ich do 67r zycia przez nawet 52lat pracy ,nie liczac nadgodzin!!
 • Smiac sie czy plakac 08 października 2021 08:25Panie , w którym to innym kraju górnik po 5letnim urlopie gorniczym zaliczanym do pracy gorniczej otrzymuje po 25 latach pracy tak wysokie emerytury i to na koszt calego spoleczenstwa. Gornicy chcieli by otrzymywac wysokie place i miec wysokie emerytury przez super dlugi czas dozycia.Czy kopalnie za to odprowadzaja adekwatnie wysokie skladki do ZUS? -znam gornika ktory twiedzi ze w chwili przejscia na emeryture wskutek dwukrotnego przelicznika mial wiecej lat pracy niz zycia. Ten gornik smiejac sie powiedzial mi takze iz On juz od dawna , wiecej niz zyl i pracowal do dnia otrzymania emerytury -gorniczej jest na emeryturze i urzadzil sie na koszt innych a teraz urzadzil syna kierujac Go na kierowce do wozu bojowego strazy pozarnej gdzie jak nie ma akcji to zazwuczaj jak stwierdzil syn śpi -nastepnie po 15latach takiego zatrudnienia wg niego , tez skorzysta z emerytury czyli i syn jest takze jak ojciec juz urzadzony. Odchodząc smial sie -jakie to Panstwo jest glupie gdyz ludziom po 50latach pracy nie daje emerytur a tu takie kwiatki,,,
 • Abram 06 października 2021 18:30Mówi Pan o kolegach królika czy o synu znajomego z Jastrzębia- Zdroju z POselskiej sławy?

Dodaj komentarz