Archiwum Łukasz Kohut, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Politolog, Fotograf
Archiwum Łukasz Kohut, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Politolog, Fotograf

I muszę Państwu powiedzieć, że mimo wszystko ja tego nie rozumiem. Tak po prostu pokoleniowo. Rozumiem spory ideologiczne czy gospodarcze, ale to co robi PiS na arenie międzynarodowej to w tej chwili to jest jakieś szaleństwo. Szaleństwo albo świadoma dywersja. 

Nie będę się powtarzał, ale całe moje pokolenie, pokolenie moich rodziców i dziadków chciało, aby Polska zakotwiczyła na zawsze w rodzinie państw europejskich. W rodzinie zachodnich wartości. Czy chodziło o pieniądze i o lepszy poziom życia? Oczywiście też. Być może nawet najbardziej. Bo Polska była biedna, bez nowoczesnej infrastruktury i zamknięta. 

Ale chodziło także o poczucie bezpieczeństwa, wspólnoty, dumy z bycia Europejczykami, dostępu do wspólnego rynku, możliwości podejmowania pracy i edukacji w innych krajach członkowskich i przekraczania granic bez czekania w kolejkach na granicy. 

Czy Unia Europejska jest idealna? Nie, nie jest. Weszliśmy do Unii Europejskiej dużą grupą 10 państw w 2004 roku i to rozszerzenie było bardzo trudne – dla wszystkich. Nastały nowe czasy. Czasy trudnej digitalizacji i walki z katastrofą klimatyczną. I czasy dużych wyzwań cywilizacyjnych. Ale właśnie te czasy wymagają nowych rozwiązań i WIĘKSZEJ integracji.

Pandemia pokazała, że tylko wspólna polityka zdrowotna, wspólne europejskie standardy w ochronie zdrowia mają sens. Tak, potrzebujemy wspólnej polityki zdrowotnej. 

Tak potrzebujemy wspólnej polityki zagranicznej – tylko wtedy będziemy w stanie konkurować na równych warunkach z USA, Chinami czy Rosją. I tak potrzebujemy zapewne wspólnej polityki migracyjnej i obronnej. I wszystkie te tematy i dyskusje toczą się obecnie w Unii Europejskiej. I potrzebujemy także wzmocnienia regionów i społeczeństwa obywatelskiego. I tego boi się Kaczyński i PiS, którzy zostali gdzieś ze swoimi poglądami w XX wieku, w centralistycznych państwach narodowych, populizmie i nacjonalizmie.  
 

Komentarze

  • hmm 20 października 2021 09:02dodam ,,rajami podatkowymi się zajmijcie i tym co się dziele w Holandii.
  • Inspektor 20 października 2021 08:56Co Pan pierdzieli za bzdury. Obserwowałem przedwczoraj wystąpienie Premiera w Parlamencie Unii. Kilkukrotnie podkreślał w wypowiedziach ,że reprezentuje wybrany demokratycznie rząd który ponownie dla udowodnienia wygrał i był w stanie utworzyć samodzielna większość .Nie ma więc nic tu niedemokratycznego a po okresie komuny mamy prawo reformować systemy i co ... kamieniem w płot! --to nie żadna Unia ,to klub polityczny zasiedziałych Liberałów którzy chcą bez wojny przejąć nasze demokratyczne Państwo i realizują interesy danych silnych narodów lub liberałów ,lesbij ,wszelkiego pedalstwa ,narkomani oraz zdziczenia . To klub pajaców którzy doszli tam do stołków jak Tusk bez legitymacji na Jełopa Europy od narodu --po ciężkie pieniądze w gaży i wydaje Im się że nadal bez legitymacji wyborczej mogą rządzić Narodami gdy do tej pory nie ujednolicili chociażby prawa drogowego dla całej wspólnoty. Nigdy nie bylem za zjednoczeniem Unii bo wiedziałem że, po latach niewoli Ci bogaci nas zjedzą a wejść można dopiero wówczas gdy będziemy do tego równie przygotowani. Nasi POlitycy nas tam wpuścili ponieważ czuli kasę za gaże. Cała ta pseudo Unia się już rozpada ponieważ to nie Unia a rządy Liberalnych głupców których Lenin swego czasu jeszcze nie dorwał. Jedno jest pewne ,po wypowiedziach oponentów ukazał mi się obraz ślepych politycznych interesów a nie szukania wspólnego miejsca w którym jesteśmy zgodni oraz który można by było reformować...Podejrzewam też że wiele rzeczy zostało w tłumaczenia co nie pierwszy raz w historii bywało sfałszowane a teraz są konflikty.. Jest to więc zmartwienie Tych co chcieli do Unii ,ja nie chciałem i wiem już po przedwczorajszym dyskusji ,oszczędności trzymaj w dolarach ,funtach ale nie w Euro bo Unia ta POkraka się rozpadnie i oby wojny z tego tylko nie było.

Dodaj komentarz