KMP Jastrzębie Zdrój.
KMP Jastrzębie Zdrój.

Wczoraj, policjanci z jastrzębskiej komendy zostali powiadomieni o oszustwie na 78-latce. Z jej relacji wynika, że kobieta dzwoniąca na telefon stacjonarny podawała się za żonę kuzyna i oznajmiła, że miała wypadek. Potrzebne jej były pieniądze, bo w przeciwnym razie pójdzie do więzienia.

- Z uwagi na płacz przekazała słuchawkę fałszywej policjantce, która prowadziła dalszą część rozmowy. Pokrzywdzona przekazała rozmówcy, że pieniądze ma w banku. Wówczas rzekoma policjantka oświadczyła, że za chwilę przyjdzie po nią taksówka, która zawiezie ją do banku. Dalsza część rozmowy była prowadzona poprze telefon komórkowy, kobieta miała zakazane kontaktować się z kimkolwiek, oraz być cały czas na linii - informuje asp. Halina Semik.

W banku kobieta przekazała tak, jak była poinstruowana, że pieniądze są jej potrzebne do sanatorium. Po wypłaceniu pieniędzy i zapakowaniu ich w białą kopertę jastrzębianka czekała w wyznaczonym miejscu na policyjnego kuriera, któremu przekazała 40 000 złotych. Kobieta po wszystkim miała poczekać jeszcze na radiowóz, który przewiezie ją do sądu, aby podpisać dokumenty. Po około pół godziny później, gdy żaden pojazd służbowy nie podjechał, jastrzębianka zorientowała się, że została oszukana. 

Policjanci apelują do opiekunów osób starszych — informujmy i przypominajmy naszym rodzicom i dziadkom o tych procederach. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy lub przekazanie jej jako gwarancji rozwiązania jakiegoś problemu. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy — zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia

Komentarze

Dodaj komentarz