Materiał partnera
Materiał partnera

Czym jest odprawa emerytalna?

Mianem odprawy emerytalnej nazywa się specjalny rodzaj świadczenia finansowego. Zgodnie z nazwą przysługuje ono osobom, które przechodzą na emeryturę. Pieniądze stanowią dla nich wówczas rodzaj wsparcia w tym często dość przełomowym momencie. Do takiego świadczenia mają prawo wszyscy pracownicy, którzy spełnili odpowiednie warunki. Co ważne, odprawa emerytalna zostaje wypłacona jednorazowo. Jej wysokość w prywatnych firmach musi wynosić minimum równowartość jednej, standardowej miesięcznej pensji danego pracownika. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku niektórych osób zatrudnionych w budżetówce, czyli nauczycieli, pracowników państwowych i samorządowych oraz zatrudnionych w służbie cywilnej. Wówczas wysokość świadczenia pieniężnego zależy od stażu pracy i jest ściśle określona przez odpowiednie przepisy.

Kto i kiedy może otrzymać odprawę emerytalną?

Kwestie związane z wypłatą odprawy emerytalnej ściśle regulują przepisy Kodeksu pracy, a konkretniej art. 92 (1). Zgodnie z nim do otrzymania świadczenia uprawnione są konkretne grupy pracowników. Aby otrzymać odprawę emerytalną, należy więc:

  • uzyskać ustawowe prawo do przejścia na emeryturę,
  • zakończyć współpracę z obecnym pracodawcą (czyli rozwiązać z nim umowę o pracę), co ma bezpośredni związek z przejściem na emeryturę,
  • poświadczyć, że nie pobrało się już odprawy emerytalnej u innego pracodawcy (świadczenie może zostać wypłacone tylko jeden raz, jego wypłatę należy bezwzględnie zapisać w świadectwie pracy danej osoby).

Jeśli pracownik spełni wszystkie te wymogi, pracodawca nie może odmówić mu przyznania tego typu świadczenia pieniężnego. Warto przy tym zaznaczyć, że przepisy nie informują, w jakim terminie należy wypłacić odprawę emerytalną podwładnemu, który uzyskał do niej prawo. Zwyczajowo jednak świadczenie otrzymuje się w ostatnim dniu zatrudnienia w danej firmie, czyli w chwili realnego przejścia na emeryturę.

Kto nie powinien otrzymać odprawy emerytalnej?

Warto pamiętać, że mimo przejścia na emeryturę lub rentę, odprawa emerytalna nie zawsze musi zostać wypłacona. Prawo do niej traci m.in. pracownik, z którym rozwiązano umowę bez wypowiedzenia, a więc który został zwolniony przez pracodawcę w trybie dyscyplinarnym. Oprócz tego świadczenia nie otrzyma osoba, która rozwiązała umowę o pracę w normalnym trybie, jednak było to związane z decyzją o przejściu na rentę rodzinną. Ponadto niemożliwe jest pobranie odprawy emerytalnej w sytuacji, gdy rozwiązuje się stosunek pracy, a następnie przechodzi się na świadczenie o charakterze przedemerytalnym.

Komentarze

Dodaj komentarz