Materiał partnera
Materiał partnera

Aby móc dobrze wybrać podnośnik należy przede wszystkim poznać ich podstawowy podział zaprezentowany poniżej.

Podnośniki dwukolumnowe

Są to podnośniki spotykane najczęściej na warsztatach mechanicznych, ponieważ charakteryzuje je bardzo swobodny dostęp do podwozia pojazdu. W zależności od konkretnych parametrów pozwalają obsłużyć samochody osobowe, SUV, ale nawet długie samochody dostawcze. Warto dodać, że kolumny tych podnośników mogą być łączone górą lub dołem, a zazwyczaj występują w nich napędy elektrohydrauliczne lub elektromechaniczne.

Podnośnik nożycowy

Jest to podnośnik samochodowy hydrauliczny, a przekrój oferty takich podnośników jest bardzo duży. Podstawowy typ to podnośniki niskiego unoszenia, które podnoszą pojazdy zazwyczaj na wysokość 1 metra i idealnie sprawdzają się w warsztatach wulkanizacyjnych, dodatkowo są mobilne, dzięki czemu można je szybko przestawić w inne miejsce jeżeli zajdzie taka potrzeba. Drugim typem są podnośniki nożycowe unoszące pojazdy na wysokość około 2 metrów, które sprawdzają się idealnie w warsztatach o ograniczonej ilości miejsca, dając wiele możliwości pracy z samochodem, a dodatkowo oferowane są jako wersja na posadzkowa lub montowany w posadzce co pozwala na obsługę bardzo niskich samochodów. Największe podnośniki samochodowe typu nożycowe dają bardzo wiele możliwości, ale jednocześnie wymagają sporej ilości przestrzeni, często nazywane są diagnostycznymi, ponieważ przeznaczone są do geometrii. Takie podnośniki oferowane są ze wbudowanymi szarpakami oraz podnośnikami podprogowymi.

Podnośniki czterokolumnowe

Ten rodzaj podnośnika również wymaga dużej ilości miejsca w warsztacie, spełnia funkcje naprawcze, a dokupienie najazdów umożliwia wykonanie na nim czynności diagnostycznych. Spory udźwig i długie najazdy w tego typu podnośnikach umożliwia obsługę zarówno małych samochodów osobowych oraz dużych samochodów dostawczych nawet z dodatkowym wyposażeniem zwiększającym ich masę.

Podnośniki płytowe

Obecnie coraz mniej popularny typ ze względu na małą uniwersalność, są stosowane głównie w serwisach wulkanizacyjnych i posiadają pneumatyczny napęd.

Podnośniki punktowe

Jak sama nazwa wskazuje działają punktowo, czyli unoszą tylko określoną część pojazdu. Są bardzo praktyczne, zapewniają pełną mobilność, dojazd do klienta oraz są w pełni wystarczające w kwestii obsługi ogumienia.

Kolumny przestawne

To przede wszystkim podnośniki przeznaczone do unoszenia pojazdów ciężarowych, rolniczych czy autobusów. Obecnie dostępne są w wersjach przewodowych oraz bezprzewodowych co oznacza, że kolumny komunikują się ze sobą za pomocą kabla lub radiowo. Kolumny przestawne można konfigurować jako 4, 6 lub nawet 8 kolumn.

Komentarze

Dodaj komentarz