fot. Instytut Spraw Publicznych
fot. Instytut Spraw Publicznych

W czerwcu 2021 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję o zdrowiu seksualnym
i reprodukcyjnym, zgodnie z którą dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji jest prawem człowieka: https://www.europarl.europa.eu/.../TA-9-2021-0314_PL.html

 

W dokumencie opracowanym przez sprawozdawcę Predraga Freda Maticia, chorwackiego eurodeputowanego, europosłanki i europosłowie wezwali wszystkie kraje Unii do zagwarantowania, by aborcja na żądanie była legalna we wczesnej ciąży, a w razie potrzeby – również w późniejszym okresie, jeśli zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety. Rezolucja wzywa do zapewnienia nowoczesnej i skutecznej antykoncepcji, kompleksowej edukacji seksualnej, dostępu do leczenia niepłodności, rzetelnej opieki położniczej i okołoporodowej. Ponadto, rezolucja podkreśla, że z przyczyn osobistych każdy lekarz może powołać się na klauzulę sumienia, ale ta klauzula nie może „kolidować z prawem do pełnego dostępu do opieki zdrowotnej i usług zdrowotnych”.

 

Rezolucja Parlamentu Europejskiego nie ma bezpośredniego wpływu na polskie ustawodawstwo. Uchwała ta nie jest prawnie wiążąca dla krajów Unii, gdyż państwa członkowskie samodzielnie definiują i realizują swoją politykę w zakresie ochrony zdrowia. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że jest to pierwsza rezolucja PE w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego i przestrzegania praw reprodukcyjnych kobiet, uznająca te kwestie za wyzwanie przed jakimi stoi cała wspólnota. Kilka miesięcy po przyjęciu rezolucji, warto przyjrzeć się jej realnym i potencjalnym skutkom.

 

Dlaczego Parlament Europejski zdecydował o przyjęciu tej rezolucji, pomimo że kwestia praw reprodukcyjnych i ochrony zdrowia nie leżą w kompetencjach Unii Europejskiej?

Jakie znaczenie rezolucja ta może mieć dla regulacji prawnych w zakresie praw kobiet w Polsce? Czy rezolucja może wpłynąć na politykę UE w kwestii przestrzegania praw kobiet w krajach członkowskich? W jaki sposób?

 

PROGRAM:

 

17.00 - 17.10 Powitanie:

Łukasz Kempara, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce,

Prof. Beata Łaciak, członkini zarządu Fundacji Instytutu Spraw Publicznych

17.10 - 17.15 Wprowadzenie online do debaty:

 

Predrag Fred Matić, poseł do Parlamentu Europejskiego, sprawozdawca rezolucji (Chorwacja)

 

17.15 - 18.30 debata panelowa

18.30 -18.45 pytania od publiczności

 

W debacie udział wezmą:

Dr Sylwia Spurek – posłanka do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodnicząca Komisji

Praw Kobiet i Równouprawnienia

Kamila Ferenc - wicedyrektorka ds. programowych i prawniczka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodzin

Dr Janusz Roszkiewicz - adiunkt w Zakładzie Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji

UW.

Prowadzenie debaty: Kamila Biedrzycka – dziennikarka radiowa i telewizyjna.

 

Komentarze

Dodaj komentarz