Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK
Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK

Odpowiedzialny plan dla energetyki przyszłości

- PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to stabilna firma, z dużym potencjałem rozwojowym dla pracowników i regionów, a zmiany w konwencjonalnym wytwarzaniu energii muszą był przeprowadzone z poszanowaniem aspektów społecznych, gospodarczych i bezpieczeństwa energetycznego Polski - mówi Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK, podsumowując mijający rok i kreśląc plany na przyszłość.

Rynek energii przechodzi transformację. Jaki plan ma PGE GiEK na transformację energetyczną?  

Energetyka zmienia się na naszych oczach, szybciej niż kiedykolwiek w dziejach. Następne lata będą kluczowe dla kształtu branży energetycznej, w której funkcjonujemy. Z tego zdajemy sobie sprawę już od dawna, dlatego nasze działania koncentrują się na dostosowaniu jednostek mocy do odpowiedzialnej energetyki przyszłości.
Istotne w tym procesie jest długofalowe planowanie w oparciu o konkretne projekty twardych inwestycji oraz o programy społeczne z finansowaniem zapewnionym w ramach funduszy wspierających sprawiedliwą transformację.
Spokojne i rozważne przeprowadzenie spółki przez proces transformacji, musi zapewnić korzyści pracownikom i regionom, tam gdzie prowadzimy działalność. Transformacja wiąże się ze znacznymi zmianami społecznymi i ekonomicznymi, więc w nowej rzeczywistości najważniejsze dla naszej spółki będzie zabezpieczenie przyszłości pracowników oraz mieszkańców regionów.
PGE GiEK to stabilna firma, z dużym potencjałem rozwojowym, w kontekście transformacji energetycznej wymagająca jednak przemyślanych zmian i wyznaczenia kierunku rozwoju na kolejne lata. W tym procesie kluczową rolę odgrywają pracownicy, dlatego przede wszystkim konieczne jest ich zaangażowanie w działalność firmy i realne uczestnictwo w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących przyszłości. Osobiście doceniam unikalne kompetencje oraz zaangażowanie pracowników PGE GIEK, które przez lata dały tej spółce solidne fundamenty.

Jakie znaczenie, w kontekście transformacji energetycznej, będzie miała spółka PGE GiEK, czyli energetyka konwencjonalna dla całego systemu elektroenergetycznego w perspektywie do 2050 roku?

Kluczowe, ponieważ zrównoważona transformacja energetyczna w Polsce musi opierać się na energetyce konwencjonalnej, bo to ona, czyli konwencjonalne elektrownie wraz z kopalniami, pełnią i jeszcze długo będą pełniły stabilizującą rolę w polskim systemie elektroenergetycznym. Odpowiadamy za ponad 39 procent zapotrzebowania na energię i dostarczamy niemal 47 tys. GWh energii elektrycznej rocznie do krajowego systemu elektroenergetycznego. W obliczu transformacji energetycznej to jednostki konwencjonalne są strategiczne, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w perspektywie długoterminowych inwestycji w OZE.
Jesteśmy przygotowani do tej roli, ponieważ stawiamy na ciągły rozwój, doskonalenie ludzi, organizacji, procesów i technologii. Tworzymy warunki  do wprowadzania innowacji, aktywnie szukamy nowych rozwiązań. Dlatego uważam, że proces transformacji energetyki jest dla nas wielkim wyzwaniem i szansą – nie boimy się wprowadzać zmian i kreować nową rzeczywistości. 
Kończący się rok jest okazją do podsumowania działalności spółki. Jakie najważniejsze wydarzenia zdominowały 2021 rok?

W mijającym roku  zrealizowaliśmy wiele przedsięwzięć, które w kontekście transformacji energetyki mają ogromne znaczenie. Przede wszystkim dostosowaliśmy nasze jednostki wytwórcze  do zaostrzonych wymagań, wynikających z konkluzji BAT, czyli najlepszych dostępnych technik, które obowiązują w dużych obiektach energetycznego spalania. Od chwili obowiązywania konkluzji - czyli od 17 sierpnia - wszystkie jednostki spełniają wymagania unijnych przepisów. 
W maju br. oddaliśmy do użytku w Elektrowni Turów jeden z najnowocześniejszych w Europie bloków energetycznych o mocy 496 MW. Ta inwestycja była potrzebna ze względu na odstawienie w tej lokalizacji istniejących mocy wytwórczych i zapotrzebowanie polskiego systemu elektroenergetycznego. Blok zapewnia dostawy energii dla ok. 1 mln odbiorców, konieczne podczas przewidywanego na wiele lat procesu transformacji energetycznej i gospodarczej regionu.
1 lipca elektrociepłownie Szczecin i Pomorzany oraz sieć ciepłownicza w Gryfinie, które do tej pory funkcjonowały w ramach naszego oddziału - Zespołu Elektrowni Dolna Odra, zostały włączone w struktury PGE Energia Ciepła, największej firmy na rynku ciepła w Polsce. To był ostatni etap procesu konsolidacji aktywów ciepłowniczych w Grupie Kapitałowej PGE. Przeprowadzone zmiany miały charakter porządkujący i optymalizujący zarządzanie aktywami w ramach Grupy PGE. 

Mijający rok nie przyniósł rozstrzygnięć w sprawie kopalni Turów. Do dziś nie milkną echa postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie natychmiastowego zaprzestania działalności kopalni. Co dla PGE GiEK i regionu może oznaczać natychmiastowe zakończenie eksploatacji węgla brunatnego na styku Polski, Czech i Niemiec?

Natychmiastowe zamknięcie kopalni w kompleksie, który w skali kraju produkuje do 7 proc. energii elektrycznej, trafiającej do ponad 3 mln polskich gospodarstw domowych, oznacza dramatyczne następstwa. Obok braku mocy dla polskiej energetyki, pracę mogłoby stracić 5 tysięcy pracowników kopalni i elektrowni, a całe rodziny źródło utrzymania. Katastrofalne następstwa natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla łatwo także przewidzieć dla kilkunastu tysięcy współpracowników i kooperantów, ok. 300 dostawców i podwykonawców oraz dla 17 tysięcy mieszkańców Bogatyni i okolic. Postanowienie TSUE rozpoczęło niespotykaną do tej pory batalię w obronie zakładu. Narastająca atmosfera zagrożenia wśród pracowników kopalni i elektrowni oraz poczucie niepewności wśród mieszkańców regionu spowodowały, że w obronę zaangażowani są pracownicy Kompleksu, strona społeczna, parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy regionu. Rozmowy z Czechami prowadzone są na poziomie rządowym. Czekamy na rozstrzygnięcie i mam nadzieję, że już wkrótce z tej sytuacji Turów wyjdzie obronną ręką.

Wydobycie węgla i wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych wiąże się z oddziaływaniem na środowisko naturalne. Jakie działania podejmuje spółka, by chronić środowisko?

Należymy do grona spółek, które prowadzą działalność w sposób zrównoważony, przy zachowaniu wysokich standardów ekologicznych.
Koncentrujemy się zarówno na rekultywacji terenów pogórniczych, jak i ograniczaniu emisji gazów
i pyłów do powietrza, ochronie wód i gleb oraz ich racjonalnym wykorzystywaniu, zagospodarowaniu odpadów i ubocznych produktów spalania. W trosce o zachowanie równowagi naturalnej wykorzystujemy wiele rozwiązań, które pozwalają nam ograniczyć wpływ na przyrodę, zapewniając zrównoważony rozwój społeczeństwa i gospodarki. Za przykład niech posłużą nasze kopalnie, które zrekultywowały już blisko 6 tysięcy ha terenów pogórniczych, na których łącznie posadziły blisko 47 milionów drzew. Na obszarach poprzemysłowych powstają nowe wartościowe krajobrazy i ekosystemy charakteryzujące się wyjątkową bioróżnorodnością.

Zlokalizowana na Górnym Śląsku Elektrownia Rybnik posiada moc wytwórczą rzędu 1350 MW zainstalowanych w sześciu blokach. Zakład przeszedł modernizację, w tym roku wyłączył dwa bloki  i przygotowuje się do budowy nowej, niskoemisyjnej jednostki. Na jakim etapie są obecnie prace? 

Wśród wielu prac modernizacyjnych, w tym roku zakończyliśmy modernizację elektrofiltrów bloków nr 6-8. W końcowej fazie znajduje się modernizacja elektrofiltru bloku nr 5, a planowany termin zakończenia prac to druga połowa grudnia 2021 r. 
W przypadku bloku gazowo-parowego realizacja prac związanych z projektem została przekazana do spółki celowej Rybnik 2050 sp. z o.o. We wrześniu przekazano do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE ogłoszenie o uruchomieniu postępowania przetargowego na wybór wykonawcy „Budowy Bloku gazowo-parowego w Rybniku” i wystąpiono do Polskich Sieci Elektroenergetycznych o wydanie warunków przyłączenia do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a także uruchomiono proces uzyskiwania Decyzji Środowiskowej dla bloku. W przyszłym roku planowane jest przeprowadzenie dialogu z wykonawcami i uzyskanie ofert w postępowaniu. 
Rybnicka elektrownia to zakład, który w przyszłym roku będzie obchodził swoje 50-lecie. Przez wszystkie lata działalności priorytetem była produkcja energii elektrycznej zgodnie z normami ochrony środowiska i dbałością o społeczność lokalną. Planowana budowa bloku gazowego w Rybniku wychodzi naprzeciw takim działaniom i pozwoli nie tylko na odtworzenie mocy elektrowni w przyszłości, w zgodzie z przepisami UE, ale także na utrzymanie miejsc pracy załogi.

post image
 

Jakie  działania podejmuje oddział na rzecz społeczności lokalnych, w sąsiedztwie których prowadzi swoją działalność gospodarczą?

Doskonałym przykładem lokalnego wymiaru społecznej odpowiedzialności jest działalność Fundacji Elektrowni Rybnik w wymiarze sportowym, kulturalnym i rekreacyjnym. Największym wydarzeniem artystycznym zorganizowanym w 2021 roku był jubileuszowy 25. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej, a sportowym Otylia Swim Tour, na którym prawie 200 uczestników szlifowało technikę pływania pod okiem mistrzyni olimpijskiej. Fundacja pomaga osobom, które w różny sposób nie domagają zdrowotnie czy sprawnościowo. Cały kompleks rehabilitacyjno-rekreacyjny został przystosowany odpowiednio do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych. Dzięki temu bez żadnych ograniczeń mogą w pełni korzystać z zabiegów, konsultacji i terapii. Zakład Rehabilitacji Leczniczej uruchomił turnusy rehabilitacyjne dla osób po przebyciu COVID-19.Fundacja kieruje ofertę do społeczności lokalnej oraz pracowników ELR. W roku 2021 zorganizowano m.in. półkolonie letnie i półkolonie sportowe dla dzieci, Dzień Dziecka, Mikołajki, piknik rowerowy, a także akcję mającą na celu profilaktykę przeciwnowotworową „Kierunek zdrowie”, podczas której można było skorzystać bezpłatnie z badań, wykładów i konsultacji. Fundacja na stałe wpisała się w krajobraz miasta oraz regionu wspierając pozytywne inicjatywy społeczne.  
 

Komentarze

Dodaj komentarz