M. Rozmus Mariusz i Monika Rozmusowie w Macedonii Północnej
M. Rozmus Mariusz i Monika Rozmusowie w Macedonii Północnej

Są z Żor. Mariusz i Monika Rozmusowie prowadzą blog https://rozmusiaki.pl i mają audycję w internetowym Radiu Żory „Gorączka podróży”. Tu i tam opowiadają o mało znanych lub nieznanych miejscach na świecie.

- Czy coś ciekawego może Cię spotkać na naszym blogu? Mamy nadzieję, a wręcz jesteśmy przekonani, że znajdziesz tu treści, które Cię zainteresują, a być może zainspirują do kreowania swoich celów – wskazują Monika i Mariusz. - Jako, że kochamy podróżowanie, to na https://rozmusiaki.pl znajdziesz relacje z naszych wypraw, podróży bliższych i dalszych, oraz zwykłych weekendowych czy też jednodniowych wypadów, z których sami korzystamy chyba najczęściej – dodają.

Nie przechwalają się, ile to krajów zaliczyli i na ilu byli kontynentach.

- Bo my zwiedzamy, a nie odhaczamy – oznajmiają.

Styl życia

Zakochani są w Polsce, Bałkanach, Kaukazie.

- Ogólnie lubimy destynacje wschodnie i tam właśnie kierujemy nasze wyprawy. Eksplorujemy i staramy się odnaleźć takie miejsce, w którym jeszcze nie był nikt, o ile takie jeszcze są. Preferujemy wyjazdy niskobudżetowe, i gdy tylko nadarza się okazja to oczywiście z niej korzystamy. Całość oprawiamy w zdjęcia, abyś i Ty drogi pasjonacie przygód mógł bliżej przyjrzeć się miejscu, do którego być może się wybierasz – zaznaczają.

Sympatyczne małżeństwo z Żor spotkało się ostatnio online z uczestnikami podsumowania projektu żorskiego Stowarzyszenia Międzykulturowego Maloka - Between Cultures Between Words.

- Nasze podróżowanie zaczęło się właśnie dzięki stowarzyszeniu, choć eksplorujemy ciekawe miejsca na świecie od początku małżeństwa. Stało się to naszym stylem życia – mówi Monika. 

Jak podróżować

- Nigdy nie sądziłem, że będę opowiadał o naszych wyprawach w radiu. To była dla mnie jakaś abstrakcja. Nagle pojawiła się sprawczyni całego zamieszania, inicjatorka – Agnieszka Kraińska (redaktorka – przyp. red). No i jesteśmy – opowiada Mariusz.

W radiu Rozmusiakowie radzą, jak się przygotować do wyprawy i jak podróżować.

- Opowiadamy, że jest wiele form podróżowania. Być może wielu słuchaczy nie wie, że tak można. Staramy się przybliżać te formy, zapraszając do studia osoby, które podróżują w taki lub inny sposób – wyjaśnia Mariusz.

Wbrew pozorom, jest trudno w znajdywaniu ludzi tego pokroju.       

- Moim marzeniem jest, choć chyba nigdy się nie spełni, żeby ten świat był kolorowy, wesoły. Żeby panu X nie przeszkadzało sąsiedztwo pana Y o innych upodobaniach. Nie mam problemu z tym, by obok mnie mieszkał Żyd, a jednocześnie muzułmanin czy jeszcze osoba czarnoskóra pochodząca z głębi Afryki. Nawet bym się cieszył, gdyby tak było – zapewnia Mariusz.

Jako, że raczej nie doczeka już takiego świata, postanowił przelać swoje marzenia na obcokrajowców przyjeżdżających na stałe lub na bardzo długo do naszego kraju.

- Niekoniecznie żyjących w Żorach. Aczkolwiek udało nam się zaprosić już do audycji parę osób z naszego miasta. Opowiadają wówczas o swoich ojczyznach, kulturach. W moim odczuciu, media często mówią bzdury o innych światach, a my to łykamy jak pelikany. Niepotrzebnie, bo życie często wygląda tam zupełnie inaczej – twierdzi nasz globtroter.

W górach Kaukazu

Natomiast jednym z ich najciekawszych przeżyć, była wyprawa w góry Kaukazu.

- Naszym punktem docelowym była Czeczenia, tak bardzo poniżona. Chcieliśmy sprawdzić, czy ludzie żyjący tam, są takimi potworami i terrorystami, jak nam się usilnie wmawia. Przejechaliśmy stopem przez sześć republik: Karaczajo Czerkiesję, Kabardino Bałkarię, Osetię Północną, Inguszetię, Czeczenię, Dagestan i wciąż nam było mało. Poznaliśmy fantastycznych ludzi, byliśmy w przepięknych miejscach, mieszkaliśmy i żyliśmy z muzułmanami oraz piliśmy herbatę z tłuszczu barana bleeeee – śmieje się Mariusz.  

Rozmusiakowie mają dwóch synów, Nikodem skończył 20 lat, Miłosz 13. Mariusz zajmuje się doradztwem technicznym w zakresie hydroizolacji. Prywatnie jest inicjatorem, koordynatorem wyjazdów. Potrafi spędzić wiele godzin nad mapami i na dwa lata do przodu planuje wyprawy. Robi mnóstwo zdjęć. Monika, zawodowo na etacie zajmuje się opieką dzieci z niepełnosprawnością. Prywatnie jest znakomitą mamą oraz żoną ? Lubi porządek oraz uwielbia gotować. Podczas wyjazdów dba o zaplecze logistyczne i czuwa nad bezpieczeństwem   
 

Komentarze

  • Adam 30 stycznia 2022 08:52Bardzo ładnie. Życzę dalszego zwiedzania.
  • Ania 17 lutego 2022 00:48Cudowni ludzie, ciepło :-) Kiedy są audycje w radio Żory?

Dodaj komentarz