Materiały prasowe Projekt rezolucji złożył europoseł Łukasz Kohut
Materiały prasowe Projekt rezolucji złożył europoseł Łukasz Kohut

W reakcji niesatysfakcjonujące decyzje przywódców europejskich ws. agresji na Ukrainę, europoseł Łukasz Kohut złożył projekt rezolucji, w którym Parlament Europejski wzywa Radę (czyli państwa członkowskie UE) do wyrażenia zgody na natychmiastowe wyłączenie Federacji Rosyjskiej z systemu bankowego SWIFT! Chodzi o to by uniemożliwić rosyjskim instytucjom finansowym, takim jak banki, domy maklerskie, giełdy wysyłanie pieniędzy do i z kraju. Zastosowanie takiej sankcji oznaczałoby koniec transakcji międzynarodowych z Moskwą, a w konsekwencji drastyczny odpływ kapitału i spadek wartości rubla.

„Nie może być tak, że jedno państwo w biały dzień napada na drugie - ostrzeliwuje domy, morduje cywili, a w niektóre stolice europejskie boją się podejmować decyzji. To skandal! Putin rozumie tylko język siły, dlatego nasze odpowiedzi muszą być dotkliwe i precyzyjne, bo tylko takie reakcje mogą ograniczyć jego brutalną agresję na Ukrainę.”

Zgodnie z artykułem 3. Traktatów celem Unii jest wspieranie pokoju, w związku z tym mocne sankcje ekonomiczne są na tym etapie wskazane w celu ograniczenia agresji rosyjskiej.

 „Jak wielu z Was, jestem wściekły wczorajszymi decyzjami przywódców europejskich.  Dlatego my jako posłowie do Parlamentu Europejskiego - wybrani bezpośrednio przez przez Was - obywateli, musimy wywrzeć presję na przywódców europejskich, aby przyjęli mocniejszy pakiet sankcji. Nie ma czasu do stracenia!” - apeluje europoseł Kohut. 

Komentarze

  • SzaryMIeszkaniec 26 lutego 2022 15:17Zanim zaczą działać, wprowadzać w życie - rosyjska armia stanie u granic Polski. Sankcje miały by być wprowadzone w kilka godzin po agresji - a w zasadzie już po pierwszej siłowej agresji na obwody Doniecki i Ługański (pierwotne granica Ukrainy). Ale co z tego - przeciwne zablokowaniu SWIFT będą Niemcy - gdzie Rosja jest głównym partnerem handlowym. Wtedy też powinny być zablokowane porty lotnicze i morskie, przestrzeń powietrzna i akweny morskie dla samolotów i statków Rosyjskich. Po siłowej aneksji obwodów Donieckiego i Ługańskiego - już miał być wystawiony list gończy Interpolu dla oligarchów, ministrów i prezydenta. A nie że sobie latali do innych krajów - po wylądowaniu od razu w kajdanki i przed międzynarodowy trybunał. Że będzie skandal? - mniejszy niż bezczynność i bierność innych krajów - gdy mocarstwo napada sąsiedni kraj - bo "ich mniejszość jest zagrożona" - czym ? Swiat teraz powinien wysyłać najnowszą i najlepszą broń na Ukrainę - trudno - będzie polem bitwy - ale niech tam będzie dla agresorów drugi Afganistan.

Dodaj komentarz