post image
Materiały prasowe.

Prevac tworzy nowy świat

W Rogowie, w powiecie wodzisławskim istnieje przedsiębiorstwo, które wysoko mierzy. Dosłownie. To właśnie tam powstają innowacyjne projekty począwszy od mikro i nanoelektroniki, poprzez medycynę, aż po astronomię. Specjaliści tworzą m.in. aparaturę, która umieszczana jest w rakietach kosmicznych i sondach naukowych. Firma Prevac powstała w 1996 roku. Obecnie jest producentem zaawansowanych technologicznie aparatur naukowo-badawczych, dzięki którym odkrywane są co raz to nowsze, lepsze materiały, które mają zastosowanie w praktycznie każdej z dziedzin m. in. w elektronice, ekologii, medycynie, nanotechnologii, badaniach kosmicznych, przemyśle samochodowym i wielu innych. Obecnie zakład tworzy około 200 osób. To wysoko wykwalifikowana kadra, która swoją wiedzę zdobywała od najlepszych specjalistów.

Z małej firmy światowe przedsiębiorstwo

Historia tej firmy rozpoczęła się w 1998 roku. Początkowo, produkcja okien odbywała się w hali o powierzchni 200 m2, a firma miała swoją siedzibę w Raciborzu. Szybki rozwój przedsiębiorstwa spowodował, że miejsca było jednak za mało. Gdy zapotrzebowanie na okna rosło z dnia na dzień, kadra menadżerska zaczęła szukać przestrzeni, która pozwoliłaby firmie rozpocząć produkcję na większą skalę.

- Pracę w firmie zacząłem w kwietniu 1999 roku. Siedziba firmy mieściła się wtedy w Studziennej, dzielnicy Raciborza. Łącznie z szefem w biurze pracowały jeszcze dwie osoby, a na produkcji osiem… aż trudno w to uwierzyć. Po jakimś czasie zakład zmienił swoją siedzibę. Przenieśliśmy się na Łąkową w Raciborzu. Warunki były lepsze, ale brakowało miejsca - wspomina na łamach serwisu oknoserwis.pl, pracownik firmy Arkadiusz Rzeszkowski.

To spowodowało, że Eko-Okna przeniosły się do Kornic. Spółka rosła w siłę, rozpoczęła intensywną rekrutację. Poszerzał się jej asortyment, zaś dzienna produkcja wzrastała. Dzięki zakończeniu w 2009 roku budowy pierwszej hali produkcyjnej w Kornicach, firma zaczęła rozwijać skrzydła. Jednak dalszy rozwój oferty oraz zapotrzebowanie rynku zrodziły potrzebę kolejnych inwestycji. Drugi zakład powstał w 2014 roku. Rok później zakończyła się budowa magazynu profili, lakierni oraz czwartej hali. W 2021 roku powstała piąta hala, która pozwoliła na rozwinięcie produkcji stolarki drewnianej i bram segmentowych. W tym samym roku przedsiębiorstwo kupiło w Wodzisławiu Śląskim 17 hektarów ziemi w strefie inwestycyjnej w Kokoszycach, na której wybuduje zakład produkcyjny bliźniaczy do tego w miejscowości Kornice. Z pięciu osób, które początkowo pracowały dla klientów na terenie Śląska, firma urosła do ponad 8500 pracowników.

- Nasi pracownicy mogą zgłaszać własne usprawnienia, które pomagają im w codziennych obowiązkach. Nieustannie poszerzamy listę benefitów, z których korzystają Nasi pracownicy. Każdego dnia skupiamy się na tym, by stawać się coraz lepszym miejscem pracy. W końcu to dzięki naszym pracownikom nie przestajemy się rozwijać i stale sięgamy po więcej - słyszymy w Eko-Oknach.

Europejski lider kawy

Grupa Mokate to obecnie czołowy producent kawy, herbaty oraz produktów instant w Europie Środkowo-Wschodniej. To jeden z liderów polskiego eksportu - z tego źródła pochodzi już około 70 proc. przychodów firmy, a jej produkty trafiają do ponad 60 krajów na wszystkich kontynentach. Obecnie Grupa Mokate składa się z kilku przedsiębiorstw działających w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech, Wielkiej Brytanii, RPA i Dubaju, które eksportują swoje produkty do prawie wszystkich krajów na świecie. Firma posiada trzy zakłady produkcyjne – w Ustroniu, Żorach i czeskich Voticach. Przychody Mokate sięgają blisko miliarda złotych rocznie, a 60 proc. z nich pochodzi z rynków zagranicznych. W firmie pracuje ponad 1500 osób na całym świecie. Do najbardziej znanych marek Mokate należą: LOYD, Mokate, Minutka, Marilla, Marizzi, Alpino, Babcia Jagoda.

Komentarze

Dodaj komentarz