Materiały prasowe Beata Kopczyńska jest rzeczniczką regionalną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim
Materiały prasowe Beata Kopczyńska jest rzeczniczką regionalną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim

W bieżącym roku osiągnę staż wymagany do świadczenia kompensacyjnego. Będę miała 30 lat ogólnego stażu, 25 lat stażu nauczycielskiego, ale jeszcze nie będę miała wymaganego wieku 55 lat. Jeśli już teraz zwolnię się z pracy w szkole i nie podejmę pracy w innym zawodzie, tylko odczekam ten rok, to będę mogła starać się o świadczenie kompensacyjne? Ostatnim zakładem pracy będzie placówka oświatowa.

Nauczyciel, wychowawca otrzyma świadczenie kompensacyjne jeżeli spełni łącznie trzy warunki: ukończył odpowiedni wiek, który został określony w ustawie, udowodnił staż składkowy i nieskładkowy który wynosi 30 lat w tym co najmniej 20 lat pracy jako nauczyciel (w placówkach wymienionych w ustawie) w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć, rozwiązał stosunek pracy na swój wniosek lub wygasł w okolicznościach wymienionych w ustawie.

Aby uzyskać prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, nauczyciel musi na własny wniosek rozwiązać stosunek pracy.

Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego przysługuje, jeśli nauczyciel – po rozwiązaniu stosunku pracy w charakterze nauczyciela, a przed przejściem na to świadczenie – nie wykonuje żadnej innej pracy ani nie prowadzi działalności gospodarczej.

Podjęcie pracy (jakiejkolwiek) czy działalności gospodarczej po rozwiązaniu stosunku pracy ze szkołą a przed złożeniem wniosku o świadczenie skutkuje brakiem spełnienia wymaganych warunków.

W takim przypadku nie przysługuje prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne należy złożyć najwcześniej 30 dni przed: dniem, w którym spełni Pani warunki do uzyskania świadczenia, dniem, w którym zamierza Pani przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Jeżeli wniosek wraz dokumentacją zostanie złożony wcześniej, wydamy decyzję o odmowie prawa do świadczenia. Wskażemy, których warunków Pani nie spełnia. Jeżeli wniosek wraz z dokumentami zostanie złożony później, to prawo do świadczenia kompensacyjnego ustalimy nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku.

Obecnie mam u siebie kobietę z Ukrainy, która przyjechała kilka dni temu do Polski uciekając przed wojną. Razem z nią jest jej 4-letnia córeczka. Ojciec został na Ukrainie. Słyszałam, że będzie mogła ona uzyskać świadczenia na swoje dziecko. Co musi zrobić, by je uzyskać i jakie dokumenty mieć ze sobą?

Obywatelom Ukrainy, którzy wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał świadczenia dla rodziny. Odpowiednie wnioski w języku ukraińskim będzie można składać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Informacja od kiedy można składać wnioski, zostanie podana na stronie internetowej ZUS.

Wnioski o świadczenia dla rodziny, które wypłaca ZUS może złożyć osoba, która: jest obywatelem Ukrainy albo małżonkiem obywatela Ukrainy; jej pobyt w Polsce jest legalny; ma pod opieką dziecko (jest jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym), które ma ukraińskie obywatelstwo i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi; ma pod opieką dziecko (jest jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym) urodzone w Polsce przez matkę, która jest obywatelką Ukrainy i której pobyt w Polsce jest legalny.

Pobyt w Polsce jest legalny przez 18 miesięcy licząc od 24 lutego 2022 r. lub od daty faktycznego przekroczenia granicy po 23 lutego 2022 r.) dla obywateli Ukrainy, którzy wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce. Świadczenia dla rodzin przysługują nie dłużej niż przez okres przebywania w Polsce.

W opisanym przypadku mama dziecka będzie mogła się ubiegać o świadczenie 500+. Aby złożyć wniosek do ZUS potrzebny będzie: polski numer identyfikacyjny PESEL osoby składającej wniosek i dziecka, adres mailowy osoby (utworzony w alfabecie łacińskim), polski numer telefonu, numer rachunku bankowego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz