50 lat Elektrowni w Rybniku

Plany powstania elektrowni zostały zatwierdzone znacznie wcześniej. W 1966 roku zaakceptowano projekt budowy zakładu o nazwie „Zakłady Okręgu Południowego w Katowicach – Elektrownia Rybnik”. Powstał on na podstawie prac, które kilka lat wcześniej prowadzili geodeci z Katowickiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego. 
Okoliczni mieszkańcy zostali poinformowani oficjalnie o budowie elektrowni na zebraniu zorganizowanym w październiku 1967 roku. Planowanym terminem zakończenia prac miał być rok 1980.

Budowa i uruchomienie pierwszych bloków energetycznych zakładu
5 marca tego roku minęły 53 lata od momentu, kiedy na teren Elektrowni Rybnik wjechały pierwsze spychacze i rozpoczęła się budowa obiektów zakładu. 
Konstrukcja elektrowni zakładała chłodzenie jej bloków przez chłodnie kominowe oraz sztuczny zbiornik wodny, dlatego też zakres prac był ogromny. 1968 to rok, kiedy rozpoczęto działania związane z przygotowaniem sztucznego jeziora na rzece Rudzie, zwanego obecnie zalewem Rybnickim i stanowiącym jedną z wizytówek miasta. 
Pierwszy blok rybnickiego zakładu rozpoczął produkcję energii elektrycznej w grudniu 1972 roku. W ciągu następnych 13 miesięcy oddano do użytku kolejne trzy bloki. W 1978 roku rozpoczęły produkcję tzw. bloki drugiego etapu, czyli od 5 do 8. 

post image
Elektrownia Rybnik

Elektrownia i miasto 
Wraz z budową elektrowni rozbudowywana była także cała infrastruktura niezbędna do jej funkcjonowania. W 1973 roku oddano do użytku nową szosę łączącą dzielnicę Orzepowice z elektrownią. Przy zakładzie powstały wtedy trzy pierwsze bloki osiedla mieszkaniowego, które stopniowo rozrastało się do obecnych rozmiarów. 
Zbudowano również nowe mosty, pawilon handlowy, a cała dzielnica Rybnicka Kuźnia doczekała się utwardzonych dróg i linii autobusowej uruchomionej pod koniec 1977 roku. 
Zakład w swojej historii niejednokrotnie zmieniał nazwę – funkcjonował jako przedsiębiorstwo państwowe („Południowy Okręg Energetyczny”, a następnie Elektrownia "Rybnik" w Wielopolu) oraz jednoosobowa spółka skarbu państwa Elektrownia "Rybnik" S.A. W 2001 roku w procesie prywatyzacji zakład został sprzedany konsorcjum EDF i EnBW, aby w 2017 roku stać się częścią Grupy Kapitałowej PGE. Obecnie Elektrownia Rybnik funkcjonuje jako oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
 

Działania proekologiczne
Od początku swojego istnienia elektrownia dbała o przestrzeganie norm środowiskowych oraz wprowadzanie nowych technologii. Funkcjonowała w niej własna opatentowana technologia półsuchego odsiarczania spalin zastąpiona w 2008 roku przez jedną z pierwszych w Polsce instalację mokrego odsiarczania spalin IMOS I. W ostatnich latach w ramach projektu Nowy Rybnik zbudowano instalację IMOS II, instalację katalitycznego oraz niekatalitycznego odazotowania spalin, nowoczesną oczyszczalnię ścieków, a także instalację do współspalania biomasy. 
Elektrownia uruchomiła również Zakład Odzysku Węgla „ZOWER” w Czerwionce – Leszczynach, który odzyskuje paliwo z hałd pogórniczych, a w 2004 roku utworzyła fundację, która do dzisiaj jest największym ośrodkiem edukacyjno-sportowym w Rybniku. 
Obecnie moc wytwórcza zakładu wynosi 1350 MW i produkuje energię elektryczną w sześciu blokach.  
Elektrownia w Rybniku jest elektrownią kondensacyjną i blokową o znaczeniu systemowym. Podstawowa działalność zakładu to wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Zakład stosuje najwyższej jakości system zarządzania potwierdzony normami PN-EN ISO 9001, PN-EN ISO 14001, PN-EN ISO/IEC 27001 oraz PN-ISO 45001.
Elektrownia realizuje zadania związane z przepisami ustanawiającymi dla dużych obiektów nowe normy emisji tlenków azotu, dwutlenku siarki, pyłów oraz rtęci. Zakład już od wielu lat dysponuje nowoczesnymi instalacjami odsiarczania, odazotowania i redukcji pyłów.

post image
Elektrownia Rybnik

Program Ograniczenia Emisji 
W elektrowni w Rybniku został zrealizowany Program Ograniczenia Emisji, którego celem było przeprowadzenie modernizacji urządzeń zakładu, przedłużenie ich żywotności i ograniczenie emisji. 
Projekt objął instalację katalitycznego oraz niekatalitycznego odazotowania spalin (SCR i SNCR), inwestycje wydłużające żywotność wszystkich urządzeń zakładu, a także drugą instalację odsiarczania spalin. Ponadto w ramach projektu wybudowany został węzeł oczyszczania ścieków z instalacji odsiarczania spalin oraz stacja demineralizacji wody.
Projekt pozwolił na blisko 4-krotne zmniejszenie emisji tlenków siarki oraz na ponad 2-krotne ograniczenie emisji tlenków azotu i pyłu, przyczyniając się tym samym do poprawy jakości powietrza.
 

Nie tylko prąd
Od początku działalności rybnickiej elektrowni przyświecało motto: „Dzielimy się tym, co mamy”. Dlatego wspiera ona szereg inicjatyw kulturalnych i sportowych, a także projekty związane z pomocą osobom niepełnosprawnym, współpracując od lat z Olimpiadami Specjalnymi Polska, Stowarzyszeniem „Oligos” czy Warsztatami Terapii Zajęciowej. 
Od 2004 roku działa także Fundacja Elektrowni Rybnik, kontynuująca projekty ośrodka kulturalnego, edukacyjnego i sportowego stworzonego w sąsiedztwie zakładu. Obecnie wraz z kompleksem basenowo-rehabilitacyjnym jest to największa tego typu placówka w mieście. Oprócz prowadzenia licznych kół zainteresowań, zajęć sportowych oraz edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, Fundacja organizuje także wydarzenia znane na arenie ogólnopolskiej, takie jak Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej OFPA czy Międzynarodowy Festiwal Fotografii. 

post image
Elektrownia Rybnik

Komentarze

  • Krysta 30 marca 2022 16:59jak miło powspominać :D
  • Tadeus 30 marca 2022 12:40Pamiętam budowanie Elektrowni.....

Dodaj komentarz