KMP w Rybniku
KMP w Rybniku

Wyjątkowo zalesiony odcinek ulicy Robotniczej, w kierunku ulicy Szewczyka w Rybniku, to miejsce w którym podróżujący muszą spodziewać się na drodze dzikich zwierząt. Znajduje się tam znak “Uwaga, dzikie zwierzęta”, który powinien wezwać do zdjęcia nogi z gazu. Często pomimo zachowania wszelkich warunków ostrożności, nie udaje się uniknąć konfrontacji z leśnymi zwierzętami. 27-letni Katowiczanin kierujący audi, gdy zobaczył przed maską swojego samochodu sarnę, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. W wyniku uderzenia zniszczeniu uległa jedynie karoseria samochodu. Nic poważnego nie stało się kierowcy.

Zderzenie ze zwierzęciem jest katastrofalne w skutkach

Jeśli samochód, który porusza się z prędkością 100 km/h uderzy w zająca, jest to równoznaczne z uderzeniem przedmiotu o wadze 125 kg. Przy tej samej prędkości samochodu, 20-kilogramowa sarna to siła uderzenia porównywalna do przedmiotu ważącego blisko pół tony. Nie zapominajmy o tym, że w pobliżu terenów leśnych zwierzę może pojawić się w każdej chwili. Najważniejsze zasady o których powinniśmy pamiętać:

  • Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu.
  • Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Często tkwi w nim tak długo, aż nie pojawi się inny bodziec.
  • Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę, bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
  • Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zmniejsza dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.
  • Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać zwierzęcia ani przewozić go w samochodzie. Niesie to ze sobą ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną. Ponadto ranne zwierzę może być niebezpieczne dla człowieka. W takiej sytuacji należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji.

Komentarze

Dodaj komentarz