KMP w Jastrzębiu-Zdroju
KMP w Jastrzębiu-Zdroju

Policjanci z Jastrzębia-Zdroju wystawili już pierwsze mandaty w związku z brakiem wymaganych dokumentów podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej. Według obowiązujących przepisów osoby w wieku od 10 do 18 lat powinny mieć przy sobie kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T podczas kierowania hulajnogą. Osoby, które ukończyły 18 lat, nie muszą mieć żadnego dokumentu. O czym muszą pamiętać kierujący hulajnogami?

Obowiązki osoby kierującej hulajnogą elektryczną

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:
- korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
- korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:
- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
- zachowanie szczególnej ostrożności;
- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Podczas jazdy hulajnogą przepisy zabraniają:

• kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
• przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
• ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
• czepiania się pojazdów;
• jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
• ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.


Ile osób może podróżować na hulajnodze elektrycznej?

Przepisy regulują tę kwestię bardzo szczegółowo. Hulajnoga elektryczna to pojazd przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Mandat za to przewinienie wynosi 300 zł.


Wysokie kary za jazdę na hulajnodze elektrycznej po alkoholu

Najwyższe mandaty zapłacą te osoby przemieszczające się za pomocą hulajnóg elektrycznych, które zdecydują się na to po spożyciu alkoholu:
• za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) przewidziany jest mandat w wysokości 2500 zł.
• poruszanie się po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) grozi mandatem w wysokości 1000 zł.

Komentarze

  • Obywatelka24 29 września 2022 17:26"Podczas jazdy hulajnogą przepisy zabraniają: • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;" Czyli na jak trafisz na upierdliwego to dowali mandat za plecak czy siateczkę z zakupami. "• jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;" Rozumiem, że jak ktoś mnie wyprzedza to mam się zatrzymać? albo sam nie mogę wyprzedzić wolno poruszającego się pojazdu lub stojącego w korku? Absurd pogania absurd.

Dodaj komentarz