Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Jesienią wrzosy pojawiają się na parapetach, jako dekoracja domów, a coraz częściej możemy je spotkać w domach. Okazuje się, że wrzosy cenią sobie zarówno niższe temperatury jak i nieco więcej domowego ciepła. Trzeba jedynie pamiętać o najważniejszych zasadach pielęgnacji wrzosów.

Jak zadbać o wrzosy w domu?

Najważniejsze jest prawidłowe podłoże, przed zakupem warto więc zapytać o rodzaj ziemi do jakiej roślina została włożona. Wrzosy dobrze rosną w wilgotnym i żyznym podłożu o kwaśnym odczynie (pH ok. 5). W sklepach z łatwością znajdziemy podłoże dedykowane wrzosom — w jej skład wchodzi ziemia ogrodowa i mech torfowy z dodatkiem kompostu. Doniczka w której znajdują się wrzosy, powinna mieć otwory, które umożliwiają odpływ wody. Jeśli będzie za mokro, roślina zacznie szybko gnić. Pamiętajmy również, aby donica znajdowała się w odpowiednim miejscu. Wrzosy lubią słońce, unikajmy stawiania ich w miejscach, gdzie jest przeciąg - jeśli często otwieramy okna, warto umieścić roślinę na zewnętrznym parapecie. Nie powinno się nawozić wrzosów, jeśli jednak zależy nam na dłuższym okresie kwitnienia, warto zainwestować w sklepową odżywkę do wrzosów i rododendronów. W domowej uprawie wrzosów istotne jest systematyczne przycinanie. Ususzone części rośliny należy od razu odciąć, aby nie hamowały jej wzrostu. Dzięki temu roślina będzie miała więcej nowych kwiatów. Wrzosy należy podlewać wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi (około 2-3 cm) jest sucha. Wodę należy wlać bezpośrednio do podłoża, uważając na liście, ponieważ to sprzyja rozwojowi pleśni. Nie powinny znajdować się blisko kaloryfera.

Jak przezimować wrzosy?

Jeśli odpowiednio zadbamy o wrzosy, mogą zakwitnąć w kolejnym sezonie. Należy je tylko przesadzić do większej doniczki, którą należy zabezpieczyć przed silnym mrozem. Możemy to zrobić przy pomocy styropianu, tektury lub specjalnej gąbki do osłony donic. Roślinę można wtedy wystawić na zewnątrz, a zima nie będzie im straszna. Jeśli wrzosy rosną w podłożu, można wykorzystać agrowłókninę, która ochroni je przed niskimi temperaturami. Wrzosy dobrze czują się na zewnątrz, dlatego też jesienią najczęściej pojawiają się na balkonach czy parapetach. Donice w których sadzimy wrzosy, powinny być głębokie i szerokie, ponieważ rośliny te mają płytki system korzeniowy i lubią się bardzo rozrastać. Wrzosy nadają się do tworzenia wyjątkowych jesiennych kompozycji, warto o nich pamiętać, gdy chcemy przyozdobić teren wokół domu.

źródło: Homebook

Komentarze

Dodaj komentarz