Pixabay W oczekiwaniu na samolot
Pixabay W oczekiwaniu na samolot

Mamy za sobą szczyt sezonu urlopowego. Jeśli dysponujemy zapasem wolnych dni to może warto wykorzystać je na kilkudniowy wyjazd do wymarzonego miejsca. Odwiedzając o tej porze roku turystyczne miejscowości mamy w pakiecie kilka bonusów: tańsze bilety lotnicze i hotele, mniejszy tłum w danej miejscowości, więcej miejsc hotelowych o wyższym standardzie i niższych cenach niż w wakacje. Kierunek obrany, cena odpowiednia, zatem jak spakować się na tygodniowy urlop do małej walizki, którą zabieramy ze sobą do luku bagażowego? Podpowiadamy jak to zrobić.

Zawartość bagażu zależy od miejsca destynacji i twojej aktywności

Po pierwsze, sprawdź pogodę przed wyjazdem. Zweryfikuj te prognozy ze średnimi temperaturami dla danego miejsca. Teraz już masz duże prawdopodobieństwo, czego spodziewać się na miejscu i jaką odzież spakować. Zastanów się też nad tym, jak chcesz spędzić ten czas. Jeśli masz zamiar wypoczywać na plaży, przy basenie, to nie warto zabierać ciężkich butów do chodzenia po górskich szlakach. Natomiast, gdy jedziesz, by zwiedzać okolicę, to koniecznie zabierz ze sobą wygodne, sportowe obuwie. Przed spakowaniem zrób z wybranej odzieży zestawy, dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko do siebie pasuje. Taka próba generalna z ubraniami to pewność, że nie zabierzesz rzeczy, której nie założysz przez cały urlop.

Nie składaj ubrań do walizki

Jeszcze w przedszkolu uczyliśmy się odpowiednio składać ubrania, by się nie gniotły. Chcąc zaoszczędzić miejsce w walizce, zapomnij o tym. Od dzisiaj odzież na wyjazd rolujemy. Dzięki temu zajmują mniej miejsca, a dobrze zrolowane wcale nie są pogniecione. Można robić rolki z kilku cienkich ubrań ułożonych w niewielki stos albo zwijać każde z osobna.

Nie przewoź powietrza

Pakując się, pamiętaj, aby wykorzystać każdy zakamarek walizki, ale też każdą inną przestrzeń w rzeczach, które wkładasz do bagażu. Zatem jeśli pakujesz pełne buty, warto do nich włożyć skarpetki, czy nawet strój kąpielowy, a może bandankę, która będzie chroniła głowę przed słońcem, zamiast kapelusza czy czapki z daszkiem, albo stanie się opaską na włosy. Wykorzystaj każdy skrawek wolnej przestrzeni w bagażu i jeśli widzisz miejsce, w które możesz coś małego wcisnąć, zrób to. Nie przewoź powietrza w walizce.

Kompaktowe, wielofunkcyjne przedmioty

Dobrze jest, aby miejsce noclegowe do którego się wybierasz miało swoje ręczniki i suszarkę do włosów. To zaoszczędzi ci już sporo miejsca w walizce. Jeśli musisz zabrać swój ręcznik wybierz model z mikrofibry, zamiast grubego frotte. Gdy planujesz wziąć kurtkę poszukaj modelu składanego do pokrowca lub swojej własnej kieszeni. Jeśli będzie miała kaptur, to parasol będzie zbędny.

Worki próżniowe albo folia spożywcza

Tak jak w domu przechowujemy kołdry i kurtki w workach próżniowych, dzięki temu zajmują niewiele miejsca w szafie, tak dobrym sposobem jest wykorzystanie takich worków przy pakowaniu na urlop. Najlepiej wybrać takie, które nie potrzebują odkurzacza do odsysania powietrza. Wystarczy zgniatać worek i w ten sposób zredukować nadmiar powietrza. Lepiej mieć kilka małych worków niż jeden, bo to ułatwi wyciąganie z nich rzeczy. Ponadto jeśli będziemy w drogę powrotną musieli spakować jakąś wilgotną odzież, ręcznik, to łatwo oddzielimy je od suchych ubrań. Zamiast worków próżniowych do pakowania można wykorzystać folię spożywczą. Wystarczy owinąć nią grube swetry czy bluzę, przez co nieco zmniejszymy jej objętość. Co prawda nie daje ona aż tak spektakularnego efektu jak worki próżniowe, ale zawsze to lepsze niż nic.

Mini kosmetyki

Po co nam na tygodniowy wyjazd balsam o pojemności 250 ml czy duży tonik. Na wyjazd najlepiej zabrać mini kosmetyki. W drogeriach są specjalne przezroczyste pojemniki, do których możemy przelać nasze ulubione (szampon, odżywkę, balsam, itp.). Jeżeli wykupiliśmy zakwaterowanie w hotelu z własną łazienką, to zazwyczaj jest tam już mydło, szampon i płyn do mycia jest na wyposażeniu. W hotelach o wyższym standardzie mamy balsamy, pastę do zębów, suszarkę, szlafrok, kapcie, itp. Warto to sprawdzić przed wyjazdem i zapakować te rzeczy, których nie ma na miejscu i są nam niezbędne. Pamiętajmy też o tym, że zgodnie z przepisami w bagażu podręcznym nie wolno przewozić płynów czy kremów powyżej 100 ml.

Grubą odzież ubierz na siebie

Swetry, dżinsy, glany, czyli gabarytowo większe ubrania warto założyć na siebie w podróż, niż pakować do walizki. Tym samym zabierzesz ze sobą grubszą odzież na wypadek chłodnych dni czy nocy, ale w walizce zaoszczędzisz miejsce.

Bagaż podręczny i co jeszcze

Każdy z operatorów ustala własne wymiary bagażu podręcznego, jak też to, czy dopuszcza na pokładzie przewóz dodatkowych akcesoriów poza podstawową walizką lub plecakiem. Jeśli spotkasz się z taką opcją, że oprócz walizki możesz zabrać np. torebkę, torbę z laptopem, bądź aparatem fotograficznym, to dobra wiadomość dla ciebie. Tym samym zyskujesz dodatkowe powierzchnie do spakowania swoich drobiazgów.

BK

Komentarze

  • Michał 22 października 2022 12:29Może nie z bagażem podręcznym, ale zdecydowanie po sezonie polecam egzotyczne kierunki na kitesurfing z biurem podróży Kiteaway, np Filipiny: https://kiteaway.pl/wyjazdy/filipiny/

Dodaj komentarz