Materiał partnera
Materiał partnera

Najlepszym sposobem rozliczenia się z fiskusem jest wysłanie deklaracji e-PIT, czyli rozliczenie się za pośrednictwem Internetu. Oczywiście można to zrobić także wtedy, gdy rozliczasz się ze współmałżonkiem. Warto też podkreślić, że w tej kwestii nie zaszły żadne zmiany, które wpłynęłyby na sytuację małżeństw. 

Wciąż obowiązują jednak warunki, które małżonkowie muszą spełnić, aby móc wspólnie złożyć e-PIT.

Program PITax.pl podpowie, jakie ulgi Ci się należą
Program PITax.pl podpowie, jakie ulgi Ci się należą

Należy tu wymienić:

  • Wspólność majątkową pomiędzy małżonkami.
  • Status rezydenta podatkowego w Polsce (muszą go posiadać oboje małżonkowie).
  • Małżonkowie nie mogą korzystać z rozliczenia podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (dotyczy to obojga małżonków).
  • Preferencyjne rozliczenie wraz ze współmałżonkiem obowiązuje od dnia zawarcia małżeństwa. Nie trzeba pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy (jest to zmiana, wprowadzona w ramach Polskiego Ładu).

 

Aby rozliczyć się z małżonkiem, warto skorzystać z przeznaczonego do tego celu programu e-PIT. Oczywiście od jakiegoś czasu Ministerstwo Finansów oferuje podatnikom rozwiązanie, które nie wymaga samodzielnego przygotowania deklaracji. Wystarczy zalogować się do swojego konta na rządowym portalu (używając do tego profilu zaufanego lub danych podatkowych za poprzedni rok) i zaakceptować przygotowaną deklarację. W przypadku braku jakiegokolwiek działania – deklaracja zaakceptuje się automatycznie po upływie określonego czasu. 

Niemniej warto dokładnie zapoznać się z deklaracją. Jest to ważne, jeżeli przysługują wam jako małżeństwu ulgi – w przygotowanej wstępnie deklaracji najprawdopodobniej nie zostaną one uwzględnione. Podczas samodzielnego przygotowania deklaracji, możecie także wskazać podmiot, do którego powędruje wasz symboliczny 1% podatku. Programy e-PIT są aktualne i zawierają obowiązujące formularze. W intuicyjny sposób przeprowadzą was przez proces wypełnienia deklaracji, natomiast zeznanie można przesłać za pośrednictwem rządowej platformy. Warto to zrobić stosunkowo szybko, gdyż takie zeznania są rozliczane niezwłocznie – dzięki temu nie będziecie musieli długo czekać na zwrot podatku, jeżeli takowy wam się należy. 

PITax.pl to intuicyjna aplikacja, które krok po kroku poprowadzi Cię przez rozliczenie
PITax.pl to intuicyjna aplikacja, które krok po kroku poprowadzi Cię przez rozliczenie

Jakie są progi podatkowe dla małżonków w e-PIT 2022?

Nowy Ład przyniósł pewne zmiany w tej kwestii, a więc warto zapoznać się z progami podatkowymi dla małżonków. Należy też nadmienić, że wspólne rozliczenie może okazać się na tyle korzystne, że zapobiegnie wejściu w drugi próg podatkowy. 

Progi podatkowe prezentują się następująco:

  • I próg podatkowy: dochód nie może przekroczyć 120 000 zł rocznie. Stawka podatku jest natomiast niższa niż dotychczas, gdyż wynosi tylko 12%.
  • II próg podatkowy: obowiązuje podatników, których dochód wynosi więcej niż 120 000 zł. Stawka podatku kształtuje się wówczas na poziomie 32%.

Jeśli chodzi o I próg podatkowy, to rozliczenie ze współmałżonkiem może przynieść kilka korzyści. Dzięki przepisom wprowadzonym przez Nowy Ład 2.0 możecie złożyć formularz PIT-2, na podstawie którego pracodawca zmniejsza zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Kolejna kwestia to sytuacja, gdy jeden z podatników nie ma żadnego dochodu – wówczas obowiązuje cię podwójna kwota zmniejszająca.

Komentarze

Dodaj komentarz