UM Żory
UM Żory

18 listopada mieszkańcy mogli wziąć udział w Akademii czystego powietrza. Impreza ta była zwieńczeniem akcji związanej z dniem czystego powietrza, który obchodzimy od 2011 r. Wydarzenie potrwa od godz. 9.00 do godz. 19.00 w galerii „Wiślanka”. Przez dziesięć godzin mieszkańcy mogli dowiedzieć się więcej o programie „Czyste powietrze” i porozmawiać z ekodoradcą.

Przewidziano również moc atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie z maskotkami Żorkiem i Żorką, otrzymać gadżety ekologiczne, pomalować sobie twarze czy też mile spędzić czas w kąciku plastycznym. W programie pojawiły się również eko quiz i zabawy ruchowe dla maluchów. Wcześniej urząd miasta będzie publikował na swojej stronie internetowej informacje o tym, jak można zadbać o czyste powietrze.

To bardzo ważny element naszego życia, bo badania pokazują, że rocznie z powodu smogu umiera nawet 40 tysięcy ludzi w naszym kraju. Szacuje się, że w rejonach o największej niskiej emisji życie człowieka może być krótsze nawet o 9 miesięcy. Żorski magistrat informuje, że by przyczynić się do ograniczenia smogu należy podjąć siedem podstawowych działań, które sprawią, że nasze powietrze będzie czystsze. Wśród nich znajdują się: wymiana źródła ciepła na ekologiczne, termomodernizacja budynków, stosowanie odnawialnych źródeł energii, rezygnacja z jazdy samochodem, ograniczenie ilości wyprodukowanych odpadów, sadzenie drzew i edukacja ekologiczna innych mieszkańców.

Dla Żor działania proekologiczne od wielu lat są priorytetem. Adrian Lubczyk z urzędu miasta wskazuje: - Miasto Żory od wielu lat podejmuje intensywne działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w naszym mieście i całym regionie, ponieważ ten temat jest dla nas niezwykle ważny. Najważniejsze z działań to z pewnością budowa przez PWiK Żory sieci ciepłowniczej w rejonie Starówki. Wymieniamy także źródła ciepła na bardziej przyjazne środowisku w miejskich budynkach.

Komentarze

Dodaj komentarz