Matka z córką siedzi w samochodzie zimą
Matka z córką siedzi w samochodzie zimą
  1. Przed jazdą musimy być pewni, że samochód jest sprawny
  2. Opony i hamulce mają duży wpływ na bezpieczeństwo
  3. Jazda na zderzak w zimę? Nie dziękuje, dbam o siebie i bliskich
  4. Po alkoholu do auta nie wsiadamy. Święta zasada!
  5. Szklanka na drodze to wyzwania nawet dla najlepszych
  6. Zakopany samochód? Lepiej czekać na pomoc!

Przed wyruszeniem w drogę należy upewnić się, że Państwa samochód jest przygotowany na zimową pogodę

Przed wyruszeniem w drogę należy upewnić się, że światła, hamulce, opony, wycieraczki przedniej szyby i akumulator są w dobrym stanie. Nawet najdrobniejsze usterki w jednym z tych aspektów mogą spowodować poważne problemy z bezpieczeństwem w warunkach zimowych.

Warto także sprawdzić i uzupełnić wszystkie płyny samochodowe, zaczynając od płynu hamulcowego, który jak samo słowo wskazuje jest odpowiedzialny za układ hamulcowy. Dobre i skuteczne hamowanie pozwoli uniknąć niebezpieczeństwo. W razie jakichkolwiek wątpliwości oddanie samochodu do serwisu gwarantuje, że wszelkie problemy zostaną zidentyfikowane i naprawione. Zdarza się jednak że małe usterki mogą zamienić się w kosztowne naprawy. W takim przypadku czasami  warto spojrzeć na samochody używane z gwarancją

Proszę sprawdzić opony, hamulce i wycieraczki, aby upewnić się, że są w dobrym stanie

Pomimo że polskie prawo nie nakłada na kierowców obowiązku wymiany ogumienia na zimowe, zachęca się jednak założyć zimowe opony. Warto się także upewnić, że założone opony są w dobrym stanie, a minimalna wysokość bieżnika w oponach wynosi co najmniej 4 milimetry. Pamiętać trzeba, że większa wysokość bieżnika zapewnia odpowiednią przyczepność, utrzymując nasz samochód na drodze.

Jak wspomniano powyżej, warto sprawdzić i uzupełnić płyn hamulcowy. Na dodatek zachęca się do sprawdzenia grubości klocków i tarcz hamulcowych. Także o pióra wycieraczek trzeba zadbać. Przymrozki występujące w zimę skracają ich żywotność, tak samo jak mocne i energiczne odrywanie piór od szyby, gdy te są zamarznięte. Warto wymienić wycieraczki na nowe przed zimą oraz po jej zakończeniu.

Zachować bezpieczną odległość od innych samochodów i używać migaczy przy zmianie pasa ruchu

W warunkach zimowych odległość między pojazdami jest bardzo ważna. Liczona w metrach ma wynosić co najmniej połowę prędkości, jakiej się poruszamy. Oznacza to, że jeśli jedziemy 100 km/h to odległość do poprzedzającego nas samochodu musi wynosić co najmniej 50 metrów. Takie zasady są jednak dobre w idealnych ciepłych warunkach. W zimie na ośnieżonej drodze nie jest to wystarczająca odległość. W tym przypadku warto podwoić tę odległość do co najmniej 100 metrów. Bardzo ważnym aspektem bezpiecznej jazdy jest także używanie migaczy podczas zmiany pasa ruchu. W utrudnionych warunkach warto poinformować uczestników ruchu o zamiarze skrętu z większym uprzedzeniem.

Zaśnięcie za kierownicą może skończyć się tragicznie
Zaśnięcie za kierownicą może skończyć się tragicznie

Nie należy prowadzić samochodu, gdy jest się zmęczonym lub pod wpływem narkotyków lub alkoholu

Wsiadanie za kółko po spożyciu alkoholu lub narkotyków to jeden z największych grzechów, których dopuszczają się polscy kierowcy. Po urodzinach czy firmowej imprezie nie warto ryzykować i lepiej zamówić taksówkę lub Ubera jeśli mieszkamy w dużym mieście.  To samo się tyczy osób zmęczonych po ciężkim dniu pracy. Jeśli zaczynamy czuć zmęczenie, lepiej jest zatrzymać się i odpocząć. Wypity alkohol lub zmęczenie kierowcy zmniejsza jego szybkość reakcji, a pole widzenia kierowcy zawęża się drastycznie. Następuje także znaczne pogorszenie ostrości wzroku.

Uważać na czarny lód i inne potencjalne zagrożenia na drodze

Opady śniegu lub nawet zwyczajnego deszczu przy zerowych temperaturach mogą doprowadzić do powstania na drogach tzw. czarnego lodu. To nic innego jak niewidoczna i cienka warstwa zamarzniętej wody, znana bardziej jako „szklanka”. Wyjście z poślizgu to wyzwanie dla każdego kierowcy, nawet tego najbardziej doświadczonego, dlatego lepiej unikać drogi gdzie takie zjawiska występują, a jeśli już nie mamy wyboru to zawczasu zredukować prędkość. Innym potencjalnym zagrożeniem na drodze to dziury. Gdy po okresie zerowych temperatur następuje odwilż, topnienie śniegu odsłania ubytki w nawierzchni. Wjechanie w dziurę może doprowadzić do poważnego uszkodzenia kół, zawieszenia czy także układu kierowniczego.

Jeśli utkną Państwo w martwym punkcie, proszę zostać w samochodzie i czekać na pomoc

Najmniej przyjemnym wydarzeniem, jakie może spotkać kierowcę w okresie zimowym to utknięcie w śniegu. Jeśli już się to niestety wydarzy to warto zacząć od poruszania kół w prawo i lewo, aby odgarnąć trochę śniegu. Często popełniany błąd to szybkie dodawanie gazu. Jeśli koła kręcą się w miejscu, możemy wykopać jeszcze głębszą dziurę pod samochodem. Jeśli po wstępnym odśnieżeniu kół samochodu widzimy, że jest on w stanie się minimalnie poruszać, możemy spróbować dodając lekko gaz, poruszać się na przemian do przodu i tyłu. Jeśli pomoże to nam wydostać się ze śniegu, rozwiązaliśmy problem. W większości przypadków jednak warto, a nawet się zaleca pozostać w samochodzie i poczekać na pomoc.

Jeśli szukają Państwo sprawdzony używany samochód zachęcamy do skorzystania ze strony https://uzywanegrupacygan.pl

Komentarze

Dodaj komentarz