Archiwum
Archiwum

Wiele miast ma swoich patronów. Kraków św. Józefa, Wrocław i Toruń św. Jana Chrzciciela, Elbląg św. Mikołaja, Gdańsk św. Wojciecha. Od 13 czerwca 2007 roku oficjalnym patronem Rybnika jest św. Antoni z Padwy.

Św. Antoni od wieków był czczony w Rybniku. Kult ten kilkanaście lat temu znalazł uznanie w oficjalnym ustanowieniu świętego patronem miasta. W 2006 roku miejscy radni na wniosek ówczesnego prezydenta Adama Fudalego, postanowili obrać św. Antoniego patronem Rybnika, mając na względzie wielowiekową cześć, jaką otaczała go lokalna społeczność.

Zatwierdzenie świętego patronem miasta miało nie tylko wymiar historyczny, społeczny, regionalny i religijny, ale też międzynarodowy. Po poparciu decyzji władz miasta przez arcybiskupa katowickiego Damiana Zimonia, który zwrócił się z formalną prośbą do Watykanu, Stolica Apostolska wyraziła na to zgodę w oficjalnej decyzji Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, upoważnionej do tego przez papieża Benedykta XVI. Tym samym, „niezależnie od wszelkich przeciwnych postanowień", jak napisano w dokumencie zatwierdzającym z 11 maja 2006 roku, przyjęto patronat św. Antoniego nad miastem.

W ślad za tym historycznym wydarzeniem Rada Miasta Rybnika, rok później, stosowną uchwałą ustanowiła dzień 13 czerwca „Świętem Miasta". W tym dniu przypada też odpust ku czci św. Antoniego w rybnickiej bazylice. Główne uroczystości związane z nadaniem miastu patrona miały więc miejsce 13 czerwca 2007 roku. Uroczystą mszę św. w bazylice, obchodzącej wtedy jubileusz stulecia, poprzedził przemarsz ulicami miasta z zabytkową figurą świętego, z urzędu miasta do kościoła. Wcześniej w magistracie odbyło się uroczyste, okolicznościowe spotkanie.

W 2007 roku, uchwałą ustanawiającą oficjalne święto miasta, radni upoważnili prezydenta do corocznego określania terminarza i programu imprez towarzyszących wydarzeniu oraz do podjęcia działań mających na celu uhonorowanie osób, instytucji, organizacji i innych podmiotów, które poprzez swoją działalność gospodarczą, społeczną, kulturalną i sportową, a także twórczość literacką, artystyczną i naukową przyczyniają się do rozwoju Rybnika, jego promocji oraz przyczyniają się do budowania dobra ogółu mieszkańców. W tym dniu zwyczajowo miasto przybiera odświętne, niebiesko- białe barwy, które wraz z herbem widnieją na fladze Rybnika. Miejskie flagi wywieszają też mieszkańcy.

Tworząc lokalną wspólnotę warto świętować dzień, w którym świętuje miasto. Wieszam więc flagę Rybnika i biorę udział w okolicznościowych wydarzeniach, bo święto mojego miasta jest również moim świętem. Tym bardziej, że było mi dane osobiście współorganizować i uczestniczyć w „patronackim" przedsięwzięciu sprzed kilkunastu lat.

Krzysztof Jaroch

Komentarze

Dodaj komentarz