OSP Bzie
OSP Bzie

Pół wieku młodych entuzjastów straży pożarnej skupiło się na terenie ośrodka wypoczynkowego Aqua-Brax w Szymocicach. Członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy jednostce OSP Bzie korzystają z możliwości doskonalenia umiejętności i zdobywania nowej wiedzy na temat pożarnictwa pod okiem doświadczonych strażaków z Jastrzębia-Zdroju.

Kamila Paraluk, jedna z uczestniczek obozu, opisuje ich codzienny plan: "Wstajemy o 6:40. To czas na treningi, ćwiczenia z wężem pożarniczym, naukę i powtarzanie zasady fizyki i chemii, a także doskonalenie pierwszej pomocy. Większość dnia poświęcamy na praktyczne ćwiczenia i szkolenia."

Pod okiem wykwalifikowanego ratownika medycznego, uczestnicy obozu zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Obozowy plan zawiera także zajęcia sportowe, naukę musztry, ćwiczenia pożarnicze, a także efektowne pokazy prowadzone przez specjalistów z Państwowej Straży Pożarnej, pokazujące zagrożenia związane z wybuchem cukru czy procesem samozapłonu baterii z telefonu.

Dodatkowo, młodzi strażacy odwiedzili podziemia Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu i Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie. Tam dowiedzieli się o zagrożeniach związanych z uwolnieniem tlenku węgla, o przyczynach pożarów w budynkach, o pożarach lasów oraz innych zagrożeniach związanych z nieodpowiedzialnym zachowaniem.

Obozowy program został współfinansowany przez Fundację JSW, podkreślając jej zaangażowanie w rozwijanie wiedzy i umiejętności młodzieży w obszarze pożarnictwa. Z pewnością te młode umysły w przyszłości będą stanowić wartościowy wkład w służbę straży pożarnej.

Komentarze

Dodaj komentarz