Na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku ówczesne władze rozstrzygały o losie uzdrowiskowego dla górników i hutników. Wówczas na trenach obecnego Jastrzębia-Zdroju wykorzystywano w celach leczniczych wody jodkowo-bromkowe oraz chlorkowo sodowe. Właśnie wtedy władze socjalistycznego państwa podjęły decyzje o budowie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Uzdrowisko szybko przekształcało się w duży ośrodek górniczy. To górnictwo stało się motorem napędowym budowy nowoczesnego miasta przemysłowego.
W dniu 1 stycznia 1963 roku oddano do eksploatacji KWK „Jastrzębie — Moszczenica”. 30 czerwca 1963 r. nadano prawa miejskie miastu Jastrzębie-Zdrój. Gdy oddawano do ruch „Jastrzębie”, stwierdzono, że to najpiękniejsza kopalnia w Europie. Gdyby nie wieża wyciągowa, to architektura zewnętrzna nie przypominała kopalni”. I tak pozostało do dzisiaj, gdyby nie fakt i nasza świadomość, że dzięki rozwojowi kopalń, dzięki inwestycjom czynionym przez te kopalnie miasto nie byłoby takie piękne. Wiele uczyniono, aby piękny krajobraz był utrzymany w naszym mieście. To dzisiaj Jastrzębie-Zdrój opiera się na trzech mocnych filarach.
Pierwszy filar to oczywiście węgiel koksowy. Obecny kształt Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A został utworzony 1 kwietnia 1993 roku. W jej skład weszło siedem samodzielnie funkcjonujących przedsiębiorstw górniczych, które przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa i 6 lipca 2011 roku debiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Węgiel koksowy został uznany za jeden z 30 surowców krytycznych dla Unii Europejskiej i ma obecnie strategiczne znaczenie gospodarcze dla regionu, Polski i Europy.
Filar drugi to atrakcyjność naszego miasta wyznaczona przez uzdrowiskowe dziedzictwo Jastrzębia-Zdroju oraz urok krajobrazu przyrodniczego. Na naszym terenie znajdują się też zabytki architektury sakralnej i świeckiej oraz cały zespół zabytkowych zabudowań uzdrowiskowych wraz z przepięknym parkiem. Piękno otaczającego krajobrazu Jastrzębia-Zdroju daje możliwości uprawiania turystyki aktywnej dzięki istniejącym tutaj licznym szlakom spacerowym i rowerowym.
Trzeci filar to sport; od początku istnienia naszego miasta sport był ważny elementem życia społecznego i w ramach Górniczego Klubu Sportowego rozwijała się piłka nożna, hokej, siatkówka, tenis stołowy, szachy, sporty walki to tylko te najważniejsze dyscypliny. Wówczas korzystały one z mecenatu poszczególnych kopalń. Później tę rolę przejęła Jastrzębska Spółka Węglowa, a obecnie Fundacja JSW S.A. Miasto dzięki sportowcom i ich wynikom zasługuje od kilku lat na miano „Miasta Mistrzów”.
W latach 60 podjęto dwie decyzje o budowie kopalń i miasta. Przez 60 lat te dwa byty gospodarczo-społeczne budowały, budują i w przyszłości będą budować wspólnie nasze piękne miasto Jastrzębie-Zdrój.
Paweł Szereda
Komentarze