Mężczyzna przykładający kartę do terminala w sklepie
Mężczyzna przykładający kartę do terminala w sklepie

Codzienne zakupy spożywcze, opłacanie rachunków, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, bilety, parkingi, ubezpieczenia – wszędzie tam Polacy coraz chętniej płacą bezgotówkowo. Z badania, które przeprowadzono na zlecenie Fiserv Polska*, wynika, że regularnie kartą, telefonem lub zegarkiem płaci już 70% naszych rodaków. 41% respondentów wybiera płatności bezgotówkowe zawsze, gdy tylko ma taką możliwość, 19% – kilka razy w tygodniu, a 10% – raz w tygodniu.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Płatności bezgotówkowe są szybsze i bezpieczniejsze niż transakcje z użyciem gotówki. Klienci nie muszą nosić przy sobie portfela z większymi sumami pieniędzy, przedsiębiorcy w tym samym czasie mogą obsłużyć więcej osób (odchodzi im konieczność wydawania reszty, a kasa fiskalna zintegrowana z terminalem eliminuje potrzebę ręcznego wprowadzania  kwoty transakcji ponownie na terminalu).

Przyszłość płatności bezgotówkowych      

Co wszystko to oznacza z punktu widzenia przedsiębiorców? Przede wszystkim to, że jeśli chcą odpowiadać na potrzeby klientów, utrzymywać ich i pozyskiwać nowych, muszą otwierać się na nowe technologie i najwyższe standardy obsługi – także w zakresie płatności bezgotówkowych. Polacy jasno opowiadają się bowiem za tym, by możliwość płacenia kartą albo smartfonem była dla nich dostępna wszędzie.

Według badania przeprowadzonego przez Fundację Polska Bezgotówkowa** konsumentom najbardziej brakuje obsługi transakcji bezgotówkowych na targowiskach i bazarach (48%), w publicznych toaletach (43%) oraz podczas imprez plenerowych (41%), gdzie oferowane są m.in. usługi gastronomiczne.

Przedsiębiorcy coraz bardziej otwarci na płatności bezgotówkowe

Ważnym elementem w popularyzacji transakcji bezgotówkowych w naszym kraju jest Program Polska Bezgotówkowa, prowadzony przez agentów rozliczeniowych i wydawców kart płatniczych przy współpracy ze Związkiem Banków Polskich oraz sektorem publicznym. Jest on skierowany do właścicieli małych i średnich firm. Koszt terminala płatniczego w Programie to 0 zł przez rok bądź do momentu osiągnięcia obrotu w wysokości 100 tys. zł.

Oczywiście nie bez znaczenia jest także aspekt edukacyjny Programu i uświadamianie przedsiębiorcom, jak wiele korzyści niesie dla ich biznesu obsługa płatności bezgotówkowych. Ma to potwierdzenie w liczbach – do końca 2022 r. z Programu skorzystało 408 tys. firm, które otrzymały ponad 560 tys. terminali. Za ich pomocą obsłużono ponad 1,3 mld transakcji o wartości ponad 75 mld zł***.

Gotówka w najbliższych latach nie zostanie całkowicie wyeliminowana z obiegu, ale znaczenie transakcji bezgotówkowych w handlu, usługach i sektorze publicznym będzie rosło. Warto być na to gotowym.

* Ponad 70 proc. Polaków regularnie płaci bezgotówkowo. Źródło: https://www.polcard.pl/blog/ponad-70-proc-polakow-regularnie-placi-bezgotowkowo/ Dostęp: 27.06.2023.

** Gdzie Polakom nadal brakuje płatności bezgotówkowych? Źródło: https://polskabezgotowkowa.pl/aktualnosci/gdzie-polakom-nadal-brakuje-platnosci-bezgotowkowych Dostęp: 27.06.2023.

*** Polska Bezgotówkowa końcy 2022 rok miliardową transakcją. Źródło: https://polskabezgotowkowa.pl/aktualnosci/polska-bezgotowkowa-konczy-rok-2022-miliardowa-transakcja Dostęp: 27.06.2023.

4

Komentarze

  • SzaryMIeszkaniec 15 lipca 2023 22:59Płatnośc bezgotówkowa też ma minusy - to tylko bity w zapisie na nośnikach cyfrowych. Wystarczy błąd zapisu czy odczytu, uszkodzenie nośnika, wirus, błąd szyfrowania albo komunikacji, atak hakera - i możesz być bankrutem albo milionerem. Wiadomo, że dane są zaszyfrowane, są w kilku miejscach zapisane, robione kopie bezpieczeństwa - ale sami widzicie - awaria czy prace serwisowe - i nie zapłacisz kartą (komunikaty banku "w dniu XX w godzinach YY do ZZ ze względu na prace serwisowe nie zapłacisz kartą, nie wybierzesz gotówki, nie zrobisz przelewu - zabezpiecz się i wypłać gotówkę wcześniej"). Rownie ważna jest edukacja - bo co chwilę słyszymy że jakiś oszust wyłudził pieniądze "na wnuczka, na policjanta" albo namówił na podejrzaną inwestycję w kryptowaluty (patrz artykuł: Gliwice: 60-latek stracił 130 tys. złotych na fałszywej inwestycji znalezionej w internecie).
  • Obywatelka25 14 lipca 2023 15:57@ SzaryMIeszkaniec "a może zostawisz współmałżonka?" - ciekawy sposób na pozbycie się żony/męża (albo teściowej :-) ). Choć gotówka też ma swoje minusy - trzeba drukować banknoty, wybijać monety (to się zużywa), trzeba zatrudniać konwojentów, liczyć, sprawdzać czy nie ma fałszywych albo zniszczonych banknotów, trzeba nosić tyle gotówki ile się potrzebuje (ryzyko przy wypłatach - bo jeden skok i nie masz za co żyć). Już są sklepy, restauracje gdzie nie zapłacisz gotówką, ba nawet musisz mieć aplikację sparowaną z kontem bo nawet nie otworzysz drzwi.
  • SzaryMIeszkaniec 14 lipca 2023 10:46Tylko gotówka! Czemu nie protestowaliśmy jak urząd skarbowy dostał prawo wglądu na nasze konta i ma możliwość jego pełnego zablokowania na 72 dni (a nawet do 3 MIESIĘCY!). Co wtedy zrobisz? Czym zapłacisz za jedzenie? Za transport/paliwo? Za czynsz/media? - ponoć zrobili to aby walczyć z korupcją, szarą strefą, mafią, lewymi dochodami, uszczelnieniem podatków - taaak, już w to wierzę - to czemu nie zaczęli od siebie? A zwykły obywatel musi SAM udowodnić przed sądem (bo nie ma kasy na adwokata) że jest niewinny (to trwa, kosztuje, a czasami żądają papierów sprzed 10 czy 15 lat!) - skasowano zasadę domniemania niewinności. Zresztą - wystarczy awaria systemu - i już nie zapłacisz kartą - co zrobisz jak nie masz gotówki np na stacji benzynowej, sklepie - dasz dowód, paszport, prawo jazdy (to nielegalne), zegarek, komórkę, klucze z auta a może zostawisz współmałżonka? a może staniesz z czapką?
  • Obywatelka25 13 lipca 2023 19:17Płacąc kartą zostawiasz ślady po sobie - służby wiedzą gdzie jesteś, co kupujesz, czy nie żyjesz ponad stan. A wystarczy JEDEN KLIK i wszyscy mają zablokowane karty albo wyczyszczone konta... Wolni ludzie używają gotówki...

Dodaj komentarz