GKS Jastrzębie / Arkadiusz Kogut

Jastrzębianie w trzech pierwszych meczach sezonu 2023/24 zdobyli zaledwie jeden punkt. Po bezbramkowym remisie na swoim boisku z beniaminkiem – Stalą Stalowa Wola i domowej porażce ze Stomilem Olsztyn, podopieczni Piotra Dziewickiego pojechali na mecz do Kalisza z tamtejszym KKS-em. Kibice GKS-u liczyli, że niezła gra jastrzębian w dwóch pierwszych spotkaniach, przełoży się końcu na zwycięstwo. Tak się jednak nie stało, a piłkarze z Harcerskiej mogą mieć pretensję tylko do siebie.
Początek spotkania zdecydowanie należał do przyjezdnych. Drużyna z Jastrzębia często przebywała pod bramką rywala i systematycznie dążyła do otwarcia wyniku. Niestety, brakowała dokładności w rozegraniu piłki i gospodarze bez problemu rozbijali ataki jastrzębian. Dodatkowo, w 26. minucie, kaliszanie wykonywali rzut rożny, po którym – kompletnie niepilnowany Nestor Gordillo pokonał Grzegorza Drazika. Jeszcze przed przerwą piłkarzom Dziewickiego udało się doprowadzić do remisu. Po rzucie rożnym, w 40. minucie, piłka trafiła do Szymona Gołucha, a ten trafił do siatki. Jeszcze przed przerwą GKS powinien wyjść na prowadzenia, ale zmarnował kilka dobrych okazji. To jak swojej szansy nie wykorzystał João Guilherme, zostanie jego tajemnicą.
Po zmianie stron na boisku nadal dominowali jastrzębianie, ale grali zbyt schematycznie, aby zaskoczyć swojego rywala. Co gorsza popełniali sporo błędów w defensywie, co bezlitośnie wykorzystywali gospodarze. Ostatecznie KKS wygrał 3:1, a po ostatnim gwizdku większość piłkarzy z Jastrzębia łapała się za głowy. Bo przegrać mecz, w którym miało się tak dużą przewagę, to spora sztuka.
Już w środę, 9 sierpnia GKS ponownie zagra w Kaliszu, tym razem w ramach walki o puchar Polski. O ligowe punkty podopieczni Dziewickiego zagrają w niedzielę, 13 sierpnia. Wtedy to na własnym boisku podejmą Hutnika z Krakowa. Początek tego spotkania o godz. 17.

Piotr Dziewicki, trener GKS-u

Zabrzmi to banalnie, ale przegraliśmy mecz, którego nie powinniśmy przegrać. Zespół z Kalisza niczym nas nie zaskoczył. Podobnie jak w poprzednich spotkaniach – tracimy bramki po błędach własnych. Gdy przychodziłem do klubu to słyszałem, że tutaj spotkam się z czymś takim jak górniczy charakter, tego mi jednak brakuje. Jeżeli w grze bez piłki nie będziemy agresywni, będziemy ciągle spóźnieni, to takich meczów nie będziemy wygrywać. Gra w piłkę to nie tylko sytuacje kiedy jesteś przy piłce, ale także te momenty, kiedy musisz ją odebrać, powalczyć. Powtórzę, musimy być w takich fazach bardziej agresywni i odpowiedzialni.

Przemysław Lech, zawodnik GKS-u
Na konkretne wnioski po tym spotkaniu przyjdzie czas, po tym jak przeanalizujemy to spotkanie z całym sztabem. Dobrze rozpoczęliśmy to spotkanie. Przeważaliśmy, mieliśmy swoje okazje do zdobycia bramki, otwierającej wynik spotkania. Jednak, dość niespodziewanie, straciliśmy gola. Udało nam się podnieść i wyrównać. Po zmianie stron popełnialiśmy błędy, które wykorzystał rywal. Musimy, jako drużyna, wziąć odpowiedzialność za to, co dzieje się na boisku. W kolejnych spotkaniach postaramy się mieć głową do góry i pokazać, że warto na nas stawiać.

KKS Kalisz – GKS Jastrzębie 3:1 (1:1)
Bramki: Nestor Gordillo (26.), Adrian Cierpka (61. k), Mateusz Wysokiński (77.) – Szymon Gołuch (40.),
GKS: Grzegorz Drazik – Bartosz Boruń, Sebastian Rogala, Yevgeniy Zakharchenko, Adrian Tymiński, Przemysław Lech (70. Szymon Maszkowski), Karol Fietz, Joao Guilherme, Farid Ali (70. Konrad Kargul-Grobla), Szymon Kiebzak, Szymon Gołuch.