Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego / Wikimedia Commons
Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego / Wikimedia Commons

Tegoroczna - jeszcze nieoficjalna - kampania wyborcza to już jest wojna. Nie ma dnia bez zaostrzania politycznego kursu, wracają najostrzejsze niezrealizowane pomysły przez rządzących jak Lex Czarnek czy ataki na media komercyjne, a politycy tak zwanej Zjednoczonej Prawicy bez cienia żenady przerywają konferencje prasowe swoich oponentów. Do tego dochodzi obrzydliwa propaganda mediów rządowych, farmy trolli w Internecie, które najkrócej mówiąc – nie przebierają w słowa i wpływają na innych użytkowników sieci.

Nie mam najmniejszych wątpliwości – to będą najważniejsze wybory parlamentarne od 1989 roku.

Jeżeli tak się stanie – że kolejny raz wygra obóz PiS i Ziobro – tym razem wzmocniony Konfederacją, która bez cienia wątpliwości (w całości albo poprzez część środowiska) wesprze Kaczyńskiego to czeka nas katastrofa. Widziałem taki system na Węgrzech u Orbana. Wszystkie media będą mówić jednym, partyjnym głosem. Samorządy stracą kolejne uprawnienia  i finansowanie. Wszystko będzie centralizowane jak przed 1989 rokiem. O trójpodziale władzy nie będzie już mowy, bo już teraz sytuacja w związku z upolitycznioną prokuraturą i fasadowym Trybunałem Konstytucyjnym jest dramatyczna. Uznanie śląskiego za język regionalny za rządów PiS i Konfederacji – zapomnijcie, nie ma takiej opcji. Najgorsze co może się jednak stać, a o to wcale nie tak trudno – to będzie wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej. Wspólnota Europejska nie leży prawicowym polskim populistom. Oni jej nie rozumieją - w mediach publicznych walą w nią jak w bęben każdego dnia. Już dzisiejsza Polska bez praworządności nie mogłaby przystąpić do Unii Europejskiej. Po 4 kolejnych latach demolki cały dorobek ostatnich 30 lat zostanie zatopiony. To czarna wizja, ale wizja prawdziwa. Wszystko jest jeszcze w naszych rękach i wszystko jest do odwrócenia. Ale łatwo nie będzie – 324 miliardy złotych wydatków publicznych jest poza budżetem i bez kontroli parlamentarnej, a przed nami sklejenie kampanii wyborczej z kampanią referendalną, na którą obóz władzy wyda kolejne propagandowe miliardy z naszych podatków.

Mimo tych wszystkich czarnych chmur głęboko wierzę, że rozsądek zwycięży. Strach polityków PiS przed porażką jest mocno dostrzegalny i czym bliżej do wyborów – tym więcej błędów będą popełniać. Przed opozycją natomiast ogromne wyzwanie – praca u podstaw, spotkania w regionach, pokora i współpraca w ramach prodemokratycznych ugrupowań. Warto. Inaczej wszyscy obudzimy się poza Unią Europejską.

Łukasz Kohut

4

Komentarze

  • Cisza 21 sierpnia 2023 11:50...? Strajki juz niedlug...Podjęto też dwudniowy strajk w Fabryce Przekładni Samochodowych „Polmo” w Tczewie. LIPIEC. STRAJKI Z POWODU. PODWYŻEK CEN I NA TLE PŁACOWYM. ...."Malowanym papierkiem płacimy Ci za prace -kolego . Dzisiaj kupisz jeszcze za niego chleb a jutro dzieki naszej inflacji możliwe że juz tylko guano będziesz miał z niego. czyli popatrz przyjacielu jak Twoja praca w guano sie obraca. .....Będzie protest w PGE? Związkowcy zażądali podwyżek dla pracowników, ale do porozumienia nie doszło. „Możliwy strajk” Bartosz Wojsa18 sierpnia 2023Najważniejsze, Wiadomości, Wiadomosc
  • Kuba 14 sierpnia 2023 19:56Unia unia unia , zespół kolesiów którzy gdzieś w jakimś zamku Austryjackim z książętami ustalają jak nas wyr....a Wy bierzecie kase za to ze jestescie na piedestale foteli tego słoneczka. Wy nawet znakow drogowych nie umiecie ujednoliczyc.Zobacz Pan jak wygląda Czeski znak "teren zabudowany."
  • Janusz Marek 14 sierpnia 2023 07:54Nigdy nie zagłosuje na złodziei ktorzy czynią tak straszna inflacje rozdając puste pieniądze i to w całkowitej przesadzie czesto kosztem najsłabszych bo całe zycie pracujacych- rozdają rodzinom nieraz bajecznie bogatym ,bardzo wysokie sumy na nawet dwuletnie dzieci tylko po to aby wygrac wybory, okradajac tym samym spoleczenstwo z realu wartosci oszczednosci ,placy ,emerytur ,ucząc zarazem ze to cwaniactwo ,kombinatorstwo , unikanie płacenia skladek ZUS popłaca a nie rzetelna praca. Natomiast referendalne pytania o politykę Unni mialy by sens gdyby zawierały opcje.np: 1a.Czy jestes za podniesieniem wieku emerytalnego. 1b.Czy jestes za obniżeniem wieku emerytalnego. 1c.Czy jestes za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn . --Ponadto sprawy decyzji w sprawach Unni. powinni podejmować Ci co byli" za ",wejściem Polski do Unni. Ja sie nie czuje obowiązany sprzątać po tym Unijnym szambie gdyz bylem wowczas przeciw.
  • hmm 09 sierpnia 2023 10:10a po co Ci ta Unia?!-czy po to aby euroosly szprzedawaly Polske,czy po to aby mowily co nam wolno.

Dodaj komentarz