Archiwum / Karol Szymura Radny Rady Miasta Rybnika
Archiwum / Karol Szymura Radny Rady Miasta Rybnika

Aby samorząd działał dobrze musi mieć odpowiedzialnego gospodarza. Ten zaś cechuje się dbałością o miasto i słuchaniem głosu mieszkańców. Nie można zawyżać ludziom opłat i wmawiać, że to rząd zabiera nam pieniądze. Sporo działamy na rzecz lokalnej społeczności jako rybnickie Prawo i Sprawiedliwość. Mam nadzieje, że te ostatnie działania nie umknęły Państwa uwadze. Dzięki naszej presji, miasto Rybnik zwróci pieniądze mieszkańcom za naliczone wcześniej zbyt wysokie opłaty za odpady. Tak się stanie do końca tego roku. Mieszkańcy zapłacą 8 zł, a w przyszłym 24 zł. Niestety to tylko przejściowy okres wynikający ze zbyt wysokiej naliczonej opłaty w latach 2021-2022. Prawdopodobnie od roku 2025 mieszkańcy znów zapłacą znacznie więcej i to powyżej 30 zł. Kto by się tym jednak martwił kiedy za rok wybory samorządowe.

Taka to „obniżka" wyborcza, która tak naprawdę jest zwrotem pieniędzy mieszkańców. Ostatnio rząd udzielił dotacji samorządom w tym rybnickiemu w wysokości ponad 51,5 mln zł na wydatki bieżące. Dodatkowo wystartował nabór do kolejnej edycji Polskiego Ładu, gdzie miasto Rybnik może się ubiegać w najwyższym progu aż o 30 mln zł. Z wydatków bieżących można robić drobne remonty dróg, chodników, placów zabaw, siłowni na wolnym powietrzu, zapłacić wynagrodzenia, utrzymać otwarte baseny, zrobić majówkę, porządne Dni Miasta, w zasadzie można zrobić ogromnie dużo.

Z wydatków Polskiego Ładu zaproponowaliśmy, by prezydent złożył wniosek o jedną z kluczowych dróg (Mikołowska, Rudzka, Zebrzydowicka), chcielibyśmy, by za mniejsze dotacje remontować również mniejsze drogi w naszych dzielnicach. Znając życie niestety prezydent nie przychyli się do tej propozycji. Osobnym wątkiem jest również Aquapark. Zaproponowałem budowę takiego obiektu przy basenie Ruda. Bardzo często słyszę takie głosy: „Żory mają, Racibórz ma, Ruda Śląska ma; a my nie mamy, mimo że jesteśmy stolicą subregionu". To rzeczywiście prawda, co z tego, że mamy kilka pływalni jeśli nie mamy porządnego Aquaparku. Stąd moja propozycja, aby etapowo złożyć wniosek do Polskiego Ładu o budowę takiego Aquaparku w Rybniku np. przy kąpielisku Ruda.

W końcu marzenie mieszkańców zostałoby spełnione. Marzenie, bo wiele lat powtarzane potrzeby tak należy nazwać.

11

Komentarze

 • Marek S 22 sierpnia 2023 21:38Drodzy Polacy ,cale zycie ukrywałem dochody , wypłatę brałem pod stolem ,teraz mam piękny dom i sie z Was smieje gdyz otrzymuje czternastke jako premie .Takich iak ja sa miliony .Wybraliście Palantow do rzadzenie , no to macie za swoje, Wy macie za duzo wiec nie dostaliście.Ja i tak na nich nie zaglosuje bo co wezma to ukradną innym..Dziękuję Wam za tą premie Marek S.
 • hmm2 22 sierpnia 2023 18:58Tak o to dojdziemy do idealu komunizmu obywatelsko rodzinnego o ktorym nawet sie Leninowi nie snilo ,autorem bedzie Jarek ,wszystkim emerytom rowno i wielkie gow...o.
 • Hmm 22 sierpnia 2023 18:57juz niedlugo bedzie placona 15sta emerytura. ale ponoc beda dalsze reformy z tymi Emeryturami Obywatelskimi, jak dwoje w rodzinie bierze emeryture ,to bedzie jedna wspolna Obywatelsko Rodzinna i zamiast osobno mezowi i żonie to bedzie wyplacana tylko jedna wspolna w wysokosci 1,3 wskaznika obu .
 • Trudnosieztymniezgodzic 22 sierpnia 2023 08:28Jasio 3 min. temu Przed emeryturą przez piętnaście ostatnich lat pracy uciułałem około 100 tys. złotych, aby mieć coś na starość. Niestety, przez rabunkową gospodarkę, i celową inflację ta władza zabrała mi ok. 50% oszczędności, a teraz ci złodzieje śmią mi wmawiać, że dbają o mnie po dostałem trzynastkę? Na czternastkę oczywiście się nie załapuję, bo pracowałem 40 lat, i mam za wysoką emeryturę. Osiem gwiazdek.
 • EmeryturyObywatelskie 21 sierpnia 2023 22:59Dzisiaj w gazetowym wywiadzie specjalista ekonom potwierdzil moje polityczne podejrzenia kierunku jazdy dla obecnych i przyszlych emerytur . Otóż PIS szybciej od liberałów chce wprowadzic jednej wysokości bez względu na lata pracy, dla wszystkich (poza VIPami rzadzacymi panstwem )tzw emerytury obywatelskie .. zresztą podaje fragment tego tekstu"Takie świadczenia ("trzynastka" i to obecne) wykoślawiają zasady ustalone w 1999 roku, kiedy zmienialiśmy system emerytalny na taki, w którym obowiązywała zasada "ile wpłacisz składek, taką będziesz miał emeryturę.Teraz, dodatkowymi świadczeniami, rządzący spłaszczają system emerytalny i zasada "ile odłożysz, tyle dostaniesz" powoli odchodzi do lamusa. Mniej uposażeni emeryci powoli gonią tych lepiej uposażonych. Nie jestem przeciwnikiem podniesienia najniższych emerytur, a nawet z czasem (bardzo długi proces) przejścia na emeryturę obywatelską dla wszystkich" wiec brawo PIS komuna wróciła "czy sie stoi czy sie lezy 500zl sie nalezy i nawet nie trzeba byc nigdzie specjalnie dlugo zatrudnionym a jak Ktos chce wiecej pieniedzy na emeryturze to niech nam wplaca wiecej do PPK ,my PIS i nasi kolesie tam władający juz wiemy jak tą dodatkową forsą na emerytury w dobie inflacji zarządzać .Dla nas za zarządzenie wszystko dla Was jak cos zostanie do podziału ..Teraz wiemy po byly te PPK i PPE,wszystko zaplanowane jak inflacja.
 • hmm 18 sierpnia 2023 08:49Poczujecie Wy wszyscy co to bedzie z inflacją jak zaczną rozdawać fizycznie 800+. ..Miny Wam zdechną.
 • Pomyslaw 18 sierpnia 2023 07:15Nigdy nie zagłosuje na złodziei ktorzy celowo po to aby nas okraść z realu wypracowanych środków finansowych czynią tak straszna inflacje rozdając puste pieniądze i to w całkowitej przesadzie czesto kosztem najsłabszych, gdyz całe zycie pracujacych- rozdają rodzinom nieraz bajecznie bogatym wysokie sumy na nawet dwuletnie dzieci tylko po to aby wygrac wybory . Sprowadzaja powoli nasze emerytury i place do najniższej juz krajowej placy ,- ucząc zarazem obibokow ze to cwaniactwo ,kombinatorstwo , unikanie płacenia skladek ZUS dla rozdawnictwa popłaca a nie rzetelna praca. Niszczą tym samym wiarę w uczciwość i sprawiedliwość o ktorej tyle sami mówią..
 • Przemyslaw 18 sierpnia 2023 07:12 od kiedy w Polsce?.. nowy zasiłek 1300 zł dla każdego Polaka…a gdyby tak rozdać ,każdemu Polakowi po 5000+ zl,czy było by to rzadowi na rękę. Oczywiście , nie ma nic lepszego , wszelkie oszczednosci i walory finansowe prywatne ; obywateli w zl straciły by wartość i zmieniły by się w kolejne malowane papierki. Tak wiec radosnie drukujemy i rozdawajmy dalej a potem idźmy głosować na rzad ktory na wszystko ma i wszystkim daje.... Morawiecki;” to dobrze ze ceny rosną bo wowczas wiecej z Vatu do budzetu wpada ..Ot takie myslenie.Teraz juz wszystkie partie będą drukować… a co Sprawiedliwym tylko wolno bylo?!
 • doRoboty 18 sierpnia 2023 07:08Rabin do Rolnika "potrzeby i na nie pomysły, "jak słusznie rozdawac Twoje pieniądze" to ja zawsze będę miał ale czy Ty będziesz mial drogi Sumelu wowczas jeszcze jakies pieniadze.?--Oni władze wszystko z Was wyciągną bo Oni zawsze mają pomysły na Ich potrzeby ,tylko do roboty to Wy drodzy wyborcy.
 • hmm 17 sierpnia 2023 20:19Karolu Pamietaj na cale zycie i powtarzaj dzieciom moje przysłowie: Malowanym papierkiem płacę Ci za prace -kolego . Dzisiaj kupisz chleb a jutro raczej juz g.w.o za niego. ..Inflacja Premiera.. .Ps.W Chinach znane jest powiedzenie.:Jeżeli inteligencja jednostki nie dorównuje posiadanym przez nią zasobom to państwo te zasoby jej zabierze. Widać,w Polsce inflacją oszczędności jednostek , PIS postanowił też zabrać
 • Psucie rozdawnictwem 16 sierpnia 2023 08:55 Czy sie z tym nie zgadzasz: Wyższe ceny wszystkiego wywoływane rozdawnictwem pustego pieniądza czyli tzw psucie monety na cele wyborcze , szczególnie na osoby ukrywające dochody a przez to często przez to bajecznie bogate skutkuje podnoszeniem płacy minimalnej i znow jak w obłędzie -kolejnym wzrostem cen. Na świecie mówią o tym zjawisku- inflacja. Natomiast waloryzacja emerytur jest oczywiście niższa niż wzrost płacy minimalnej. Emerytury są zwiększane o inflację z ubiegłego roku z opóźnieniem.! Ceny rosną juz teraz,!!… ale waloryzacja dopiero w marcu przyszłego roku.!dociera?..np.. Dodatek pielęgnacyjny dla osób 75+ wynosi 294,39 złotych i od 2022 r. wzrósł o 87,63 złote. To 42,38%. W tym czasie pampersy dla dorosłych zdrożały o 100%.!! .. Na tym to polega. Podobnie ma się sprawa z emeryturami. Emerytury, wzrosły w czasie rządów PiS może nawet aż o 60%, ale kwotowo to zaledwie 700 złotych dla wielu. Tyle wzrosły płace minimalne w ciągu tylko jednego roku a przeciez emerytury byly wypracowywane przez wielu po 40lat czyli powinny dla takich wzrosnąć wg stawek średniej krajowej placy To dlatego emerytom jest coraz trudniej i biednieją wykupując zdrowsze czerstwe pieczywo po obniżonych cenach. To dlatego emeryci z 40letnim i większym, stażem pracy ktorzy przed inflacja mieli jeszcze godne emerytury juz czesto zaglądają do koszy z darmową żywnością w marketach..tak wiec czyż to nie jest prawda. Ale bardzo bogaci ludzie co maja takie majątki nieraz setki hektarów, obecnie na dzieci dostają dużo wiecej niz podniesiono spracowanym emerytom.

Dodaj komentarz