Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego / Wikimedia Commons
Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego / Wikimedia Commons

Wszystko na opak. To znak rozpoznawczy obecnej władzy w Polsce. Ale po kolei. Znamy już termin wyborów parlamentarnych i tutaj oczywiście bez zaskoczenia – odbędą się 15 października. Było to oczywiste od momentu, gdy stacja TVN wyemitowała dokument o przeszłości Karola Wojtyły. Od wielu lat walczę o świeckie państwo, które uważam za podstawę porządku demokratycznego, ale przyznam, że i ja złapałem się wtedy za głowę (ze względu na skutki polityczne, które to wywołało, nie na fakty). Tyle że na tym właśnie polegają komercyjne wolne media, że one nie grają na kogoś, a grają na siebie – na oglądalność, klikalność i zysk. I mają do tego prawo.

Pomysł sklejenia referendum z wyborami jest z kolei banalnie prosty – chodzi o mobilizację własnego, twardego elektoratu, który po 8 latach rządów nie jest już taki zdyscyplinowany. Dodatkowo kwestie migracyjne i najtwardszy prawicowy elektorat – Konfederacji i PiS hoduje sobie koalicjanta. Tym bardziej że wszystkie sondaże od kilku miesięcy pokazują, że PiS 40% nie jest już w stanie osiągnąć – zawiedli swój twardy elektorat zwłaszcza na wsi, a także „przelot” ruskiej rakiety pokazał to co elektorat opozycji wie od początku, że państwo PiS jest z kartonu - pomalowanego oczywiście biało-czerwonym brokatem przez TVP.

Dziś dosłownie Prezes Kaczyński ogłosił kolejne populistyczne pytanie referendalne – czy jesteś za wyprzedażą polskiego majątku – i pytać będą ci co sprzedali srebra rodowe – Lotos – szemranemu sojuszowi Saudów i jawnie prorosyjskich Madziarów.

Kolejne pytanie o migrantów – pytają ci sami, którzy ściągnęli do Polski ponad sto tysięcy migrantów zarobkowych. Ale tutaj już mówiłem – powody stricte polityczne plus podsycanie klasycznego strachu przed obcymi.

Kolejne pytania – bez znaczenia - o cokolwiek Prezes zapyta Suwerena – chodzi o to aby gonić króliczka, a nie go złapać, bo propagandowe tuby mają już przygotowane, sklejone materiały, że „PiS najlepszy, a opozycja najgorsza”. Zawsze.

Ja jednak głęboko wierzę – że ludzi dobrej woli ciągle w Polsce jest więcej i to opozycja ciężką pracą w kampanii przechyli szalę na swoją stronę. Nie wierzę, że nawet po 8 latach ohydnej propagandy wszyscy ludzie w Polsce przestali pamiętać o humanizmie, długiej i zakończonej ogromnym sukcesem polskiej drodze do Unii Europejskiej i o tym, że skrajny nacjonalizm i populizm zawsze prowadzą do wojny. Na Śląsku tym bardziej o tym pamiętamy.

Łukasz Kohut

4

Komentarze

  • Mirosława 26 sierpnia 2023 08:16Musicie sie zdecydować i zastanowić ,czy Wy chcecie pomagać ubogim czy Ich okradać?!- ponieważ z jednej strony "paś" chcecie "kawiorem ",dzieci nieraz bardo majętnych rodzicow u Których tylko jedna maszyna ,jeden samochód ,jedna budowla jest znacznie wiecej warta niż u tego człowieka co ma 35-40lat pracy dorobek calego zycia, czy może inflacją właśnie na takie rozdawnictwo uzyskując środki finansowe, takich emerytow ,rencistów chcecie doprowadzić do dużej biedy tworząc u nich "stary portfel" emerytalny jak kiedys w latach "80" i Oni nie będą mieli za co żyć. Musicie zrewidować swoja politykę i odpowiedzieć sobie "Kto w tym systemie ktory wprowadziliście jako niby prospołeczny mimo zasiłków do emerytur jest coraz bardziej niesprawiedliwie ubożejącym.
  • hhm 17 sierpnia 2023 08:21" wszyscy ludzie w Polsce przestali pamiętać o humanizmie,"-jak Pan jestes taki humanistyczny to prosze 100od Lukaszenki zabrai zameldowac u siebie w domu a nie nam wciskac.
  • Kuba 17 sierpnia 2023 08:14Unia unia unia , zespół wpływowych kolesiów którzy gdzieś w jakimś zamku Austriackim z książętami ustalają jak nas wyr....w podobny sposób jak kiedyś omawiano jak załatwić Żydów.. Natomiast Wy bierzecie kase za to ze jesteście na piedestale foteli tego słoneczka; ta kasa Was cieszy bo pozwala sie Wam i rodzinom ustawiać.. lecz tak naprawde Wy nawet znaków drogowych nie umiecie w tej Europie ujednolicić. Zobacz Pan jak wygląda Czeski znak "teren zabudowany."
  • Noico 17 sierpnia 2023 08:06nie ma w Polsce uczciwych rzadow ani uczciwej opozycji.To wszystko to tylko bicie piany abysmy szli na wybory i t kogos z Was wybrali. Zawsze będą wmawiać Tobie oni wszyscy: "idz na wybory" ,nie isc to prawie zdrada, taki przeciez Ich interes. Szalenstwo, odpłatnie reklamy abyś tyłko poszedł a potem dzielą niesprawiedliwie tym co twoje i sami nie wypracowali rozdając lub trwoniac przez to Twoją prace i z niej powstałe oszczędności , kupując nimi glosy szczególnie kombinatorów gdyz znowu chcą wygrac kolejne i kolejne wybory. -przecież dałeś Im na to rządzenie glejt. Kiedy juz dadzą te 800+ (przeciez ja tez dostane) -bez skrupułów wielu będzie brało nawet jako darmoche dla dwulatków , ujmując tym samym starym dlugoletnio zatrudnianym w przeszłości emerytom, lub inflacją pozbawiającej Ich oszczednosci. Okradali nas inflacją komuniści, Balcerowicz a teraz Ci obecnie panujacy.,Twierdza ze to przez Covid a nie przez rozdawnictwo..jedni gorsi od pozostalych. Zaufanie do rzadu jest jak zaufanie do drugiego człowieka ,nie ważne ile mi finansowo daje ale ważne czy powierzył bym mu na przechowanie swoje o wiele większe ciezko uzyskane oszczędności.

Dodaj komentarz