Archiwum / Grzegorz Matusiak - Poseł na Sejm RP
Archiwum / Grzegorz Matusiak - Poseł na Sejm RP

Czyżby zbliżał się koniec socjalnego raju dla imigrantów w Niemczech?

Na razie w wypowiedziach polityków rządzących w Berlinie nic nie wskazuje na żadną zmianę w podejściu do polityki migracyjnej. Nadal więc wszyscy przybywający nad Łabę, mogą liczyć na otwarte ramiona  niemieckiego systemu socjalnego. Nadal nie ma większego znaczenia, czy dostają się tam z poszanowaniem prawa, czy nielegalnie, korzystając z pomocy białoruskiego satrapy lub przemytników zbijających na tym procederze prawdziwe fortuny.

Fundatorzy tego socjalnego raju, czyli niemieccy podatnicy, potrafią jednak liczyć i coraz mniej podobają im się te rachunki.  Wyjściem z sytuacji miała być relokacja migrantów m.in. do Polski. W ten sposób Niemcy podzielili by się  nie tylko migrantami, ale też kosztami ich utrzymania. To jednak połowiczne rozwiązanie problemu. Migranci chętnie wyciągają ręce po socjalne wsparcie, nie do końca jednak zainteresowani są pracą, by ten socjalny system utrzymać.

I tu pojawiła się pierwsza wyraźna rysa. Joachim Walter, szef CDU w Badenii-Wirtembergii, zaproponował publicznie, by osoby ubiegające się o azyl w Niemczech były zobowiązane do podejmowania pracy !!!

Jeszcze dalej w swoich poglądach posunął się lider regionalnej CSU Alexander Dobrindt. Jego zdaniem do niepracujących migrantów powinno trafiać mniej pieniędzy, a wysokość wsparcia powinna być powiązana z „obowiązkiem współpracy”. Dobrindt stoi na stanowisku, że oferta pracy musi być częścią procesu integracji, a jeśli nie zostanie zaakceptowana, powinny nastąpić cięcia świadczeń.

Na razie są to jedynie głosy lokalnych niemieckich polityków, ale to oni mają bezpośredni, a więc lepszy kontakt z wyborcami i szybciej artykułują ich potrzeby i oczekiwania.

Do ich opinii coraz częściej przyłączają się eksperci, którzy mówią wprost, iż w Niemczech zamiast wykwalifikowanej migracji na rynek pracy, rośnie migracja do tamtejszych systemów społecznych. Sceptycznie odnoszą się też do pomysłów  mniej radykalnych polityków, którzy na początek proponują angażowanie migrantów do mniej wymagających i absorbujących prac społecznych. Zdaniem Enzo Webera z Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy i Zawodami zmuszanie uchodźców do tego typu aktywności jest złym pomysłem. Ekspert apeluje, by kierować ich do produktywnych miejsc pracy, tym bardziej, iż Niemcy mają największy niedobór siły roboczej od czasu cudu gospodarczego.

W Niemczech debata poświęcona tym problemom z trudem przebija się do ogólnokrajowych mediów. Erozja polityki pełnej otwartości dla migrantów, na razie z powodzeniem lakierowana jest kolejnymi deklaracjami liderów unijnej polityki społecznej.  Obawiam się, że polskiego podatnika nie stać na bezkrytyczne kopiowanie wzorców, które w kwestii polityki migracyjnej próbują nad Wisłą lansować politycy parlamentarnej opozycji.

Grzegorz Matusiak

25

Komentarze

 • Prawdomówny 30 sierpnia 2023 16:45Walcząc z mitycznym "układem", Jarosław Kaczyński konsekwentnie budował partyjno-biznesowy kartel, który oplótł nasze państwo niczym mafijna ośmiornica. PiS w tym autor tego artykułu wraz z politycznymi przystawkami nie liczyło się z prawem i zasadami demokracji, kierując się złodziejską regułą: tyle naszego, ile sobie weźmiemy. Uczciwi ludzie w Polsce licza na to, że po przegranych wyborach Ci panowie będą siedzieć tam , gdzie ich miejsce-w więzieniu.
 • CałaPolska 29 sierpnia 2023 06:47"Oszuści często wybierają na swoje ofiary osoby starsze, o czym boleśnie przekonała się 76-letnia mieszkanka Legnicy. Kobieta sądziła, że otrzyma darowiznę w wysokości pięciu milionów dolarów, najpierw miała jednak opłacić koszty tajemniczego "certyfikatu". Pracownicy banku bezskutecznie próbowali odwieść kobietę od wykonania przelewów o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W końcu poinformowali policję.-"-Policzcie drodzy Emeryci w styczniu ile Wasza emerytura była razy wyższa gdy odchodziliście na nią ...od ówczesnej najnizszej placy krajowej a ile bedzie teraz po Nowym Roku od tej aktualnie najnizszej , dostosujcie to do cen ktore będą adekwatne do tej najnizszej placy. .Zostaliście zmanipulowani gdyz z pazerności widzieliście zasiłki czyli 13stki,14stki którymi Was robili w ciu... a nie spadek realnej wartosci Waszych emerytur..Powodzenia w analizie tematu.
 • masz racje Janusz 28 sierpnia 2023 17:03To prawda z tą modlitwą. Dziwie się hierarchi kościelnej, nie kradnij ! napisano w dekalogu a przecież inflacja szczególnie ta wywoływana celowo ," bo jak ceny będą rosnąc to wówczas więcej z VATu do budzetu kwotowo wpadnie ", jest grzechem kradzieży i to publicznym i to gorszym dla calego społeczeństwa gdyz pozbawiającym spracowanych plonów pracy. Dziwie sie bo nie grzmią!, --z ambon--, nic sie nie stało , nic sie nie dzieje , swoim wolno.
 • Cik 28 sierpnia 2023 08:00 ..a moze w referendum byśmy sie Polakow spytali czy chcemy "Ojro" w kraju ..dlaczego Kaczynski przy tej inflacji nie zapyta o to.?
 • Janusz 27 sierpnia 2023 16:58Dzisiaj w kościele przy słowach : módlmy sie za rolnikow itd brakło mi dopowiedzenia :aby żaden złodziei inflacyjny nie okradł Ich i innych ludzi z efektów pracy.
 • Marcin 26 sierpnia 2023 21:06Czytaleś :Czesto za PISem ludzie nawołują z pazernosci i wyrachowania. Oni i Ich rodziny dostaja ten" kawior" dla dzieci i w dup... maja ze spracowani ludzie zamiast miec godne emerytury , zaczynają łożyć na te dzieci inflacją majac z roku na rok coraz mniej aż do mometu gdy zaczną sami chodzic po smietnikach bo im coraz czesciej do chleba i czynszu brakuje mimo pseudo 13stek. I to jest wyrachowanie ,"dobrze jest bo nam i naszym rodzinom dają za nic ,oj jak dobrze jest" , czyż nie jest to prawda i to sie nazywa cynizm wyborczy PiSowcow i o tym piszą już specjalisci wiadomosci.wp.pl/prof-sadura-cyniczni-wyborcy-dawali-zwyciestwo-pis-6931806092860256a
 • Sluchacz 26 sierpnia 2023 20:34sluchalem dzis Kaczynskiego ,On mowil wszyscy sluchali jak bawany ,nikt nie zadal ani jednego pytania..np. Komu zabierze na 800+ i kawior dla bogatych rodzicow?
 • Brawo PIS 26 sierpnia 2023 15:40Brawo ,trzeba przyznać ,rzad PISu jest takim pierwszym w historii Polski który zmuszony był przez własne rozrdawnictwo i przez to wywołaną inflacje dac emerytom z 35-40 latami pracy tzw zasilki na dożycie do wyborow zwane 13stkami i 14stkami .Brawo.
 • Drodzy Emeryci 26 sierpnia 2023 14:51Policzcie w styczniu ile Wasza emerytura była razy wyższa gdy odchodziliście na nią ...od ówczesnej najnizszej placy krajowej a ile bedzie teraz po Nowym Roku Dostosujcie to do cen ktore będą adekwatne do tej najnizszej placy. .Zostaliście zmanipulowani gdyz z pazerności widzieliście zasiłki którymi Was robili w ciu... a nie spadek realnej wartosci emerytur..Powodzenia w analizie tematu.
 • Janusz 26 sierpnia 2023 11:47Kradli inflacją Komunisci , kradł Balcerowicz ,kradnie i PIS. Czy Wy wiecie, że aby ktoś jeszcze w coś uwierzył to Wy musielibyście płacić spoleczenstwu zlotem a nie gównianymi malowanymi papierkami zwanymi banknotami ktore se możecie inflacja drukowac a my w przyszłości w piecu palić nimi .Gdybym Was poparł w wyborach to usprawiedliwiał bym złodziejstwo inflacyjne komunistów i Balcerowicza (pamięta Pan swoją i moją książeczkę mieszkaniową za którą moglibyśmy kupić papierosy zamiast nadal pisiadac pełne wkłady ) .Oni też jak i Wy mieli ówczesnie swoje tłumaczenia , dlaczego?! taka inflacja. Wy bo chcecie kupic glosy dając dzieciom bogatych ludzi na " kawior" a odbierając nam real wartosci naszych oszczednosi ,rent i emerytur za nasza długoletnią pracę .Latwo sie rzadzi za kradzione inflacja oszczednosci ,prawda?
 • Tez Mirka 26 sierpnia 2023 10:01Czesto za PISem ludzie nawoluja z pazernosci i wyrachowania, Oni i Ich rodziny dostaja ten" kawior" dla dzieci i w dup... maja ze spracowani ludzie zamiast miec godne emerytury , zaczynają łożyć na te dzieci inflacja sami chodzic po smietnikach bo im coraz czesciej do chleba i czynszu brakuje mimo pseudo 13stek. I to jest wyrachowanie ,"dobrze jest bo nam i naszym rodzinom daja za nic ,oj jak dobrze jest" ,czyz nie prawda!
 • Mirka 26 sierpnia 2023 08:07erakta: niż u tego czlowieka dorobek całego życia.
 • Mirka 26 sierpnia 2023 08:05Musicie sie zdecydować i zastanowić ,czy Wy chcecie pomagać ubogim czy Ich okradać?!- ponieważ z jednej strony "paś" chcecie "kawiorem ",dzieci nieraz bardo majętnych rodzicow u Których tylko jedna maszyna ,jeden samochód ,jedna budowla jest znacznie wiecej warta niż u tego człowieka co ma 35-40lat pracy, czy może inflacją właśnie na takie rozdawnictwo uzyskując środki finansowe takich emerytow ,rencistów doprowadzicie do dużej biedy tworząc u Nich "stary portfel" emerytalny jak kiedys w latach "80" i Oni nie beda mieli za co żyć. Musicie zrewidować swoja politykę i odpowiedzieć sobie "Kto w tym systemie ktory wprowadziliście jako niby prospołecznym mimo waszych zasiłków do emerytur jest coraz bardziej niesprawiedliwie ubożejącym.
 • z dyskusji 25 sierpnia 2023 16:06Kryst ...:Nie teraz. Sa i.powinny.byc lepsze czasy dla.rodzin ktore wychowuja dzieci bo mysmy juz wychowali wyksztalcili i one dadza sobie Rade byle mieli zdrowie. Andrzej: -a PIS nie pomaga ,on kradnie nasze pieniadze i rozdaje aby kupowac glosy ,na dzeci tez by 500+wystarczylo i to jeszcze od wieku dziecka zalezne .Szanuj czyjas prace jak nie szanujesz swojej bo z pracujacych żyjemy . Kryst...:Dobrze robi. Bo to jest przyszlosc narodu nasza i naszych dzieci. Andrzej:no to oddaj mu swoja emeryture ,niech ja tez rozda.
 • Perpetumsamofinansujace 25 sierpnia 2023 13:23Nie wiem czy Pan slyszal ale po wizycie w drukarni Pan Kaczynski jadąc autem przez Warszawe rozsypywal przez okna worki pieniedzy.
 • Kuba 25 sierpnia 2023 00:18Pan Prezydent podpisal euforycznie cosik o jakimś III filarze Emerytur Europejskich. Podpisywac to On umie jak Wy listy dobrych życzeń .Ludzie czy Wy żeście na glowe upadli . Kto komukolwiek jeszcze w jakąś wartosc polskch gdzies na emeryture gromadzonych pieniędzy uwierzy. Kradli inflacją Komunisci , kradł Balcerowicz ,kradniecie i Wy jako PIS. Czy Wy wiecie, że aby ktoś wam jeszcze w coś uwierzył to Wy musielibyście płacić spoleczenstwu zlotem a nie gównianymi malowanymi papierkami ktore se możecie inflacja drukowac a my w przyszłości w piecu palić nimi jak tymi z waszych obecnych programów.
 • JK 24 sierpnia 2023 19:20Panie Grzegorzu , niejaki pracodawca pisze"Normalny czlowiek upomina sie dzisiaj o umowe zlecenie i reszte pod stolem. To normalna praktyka. Koszt zatrudnienia pracownika na najnizszej krajowej to koszt rzedu 5300 zlotych. ",natomiast gdy Pan otworzysz Gazete Prawną przeczytasz :Lawinowo rosna umowy na czarno.PIP przerażony.",gdy zsumujesz Pan to okolicznością iz kazdy normalny obywatel nie trzyma juz oszczednosci w zlotowkach ,wydaje pieniadze na chybił trafił trwoniac na czesto zbedne zakupy,oszczedzanie na emeryture w PPK i PPEc stalo sie waszym pośmiewiskiem i wstydem oraz winą za utracone i korzyści wpłacających, emerytury pomimo tych wszystkich waszych zasiłków schodza na psy w kierunku najnizszej placy, kombinatorzy i cwaniaki życiowe mają ubaw po pachy i zasiłki na wóde ,grozba kolejnej inflacji po Nowym Roku gdyz 800+i inne uczynią swoje, smiech ze Sprawiedliwości społecznej ,kpina z Tych co wiecej do ZUSu wpłacali ,biednienie spracowanych ,Covidowe rozdawnictwo na dzieci Tuska i wiele innych sprawia iz poza obroną granic wschodu staliście sie karykaturą politycznego przekupstwa .
 • RzadPIS 24 sierpnia 2023 18:10Na WP czytamy: "Oszczędzanie nie jest proste. Wymaga systematyczności i silnej woli, bo pokus jest naprawdę wiele. Zacząć trzeba więc od celu, bo łatwiej nam wtedy zrozumieć, po co oszczędzamy, a co za tym idzie, trwać przy tym postanowieniu." i na tym bajki sie kończą. Kto uwierzy ten frajer od siostry inflacji.
 • a moze zasilek 24 sierpnia 2023 08:49no i zaje...Do niecodziennego zdarzenia doszło na Warszawskim Mokotowie. Emerytura, zamiast do właściwej kobiety, trafiła do jej sąsiadki. Ta nie chciała oddać pieniędzy, tłumacząc, że " też ją potrzebuje". oto PIS bieda.
 • Grażyna 24 sierpnia 2023 08:03SMS do siostrzyczki, zwolenniczki PISu. No i brawo Amelio , awansowałas.. ! W przyszłym roku wg mediow w styczniu Twoja emerytura 3500zl netto bedzie rowna najnizszej przyszłej krajowej placy.. "W nadchodzącym roku przewidziane są dwa etapy podwyżek. W styczniu płaca min wzrośnie do 4270,60 zł brutto natomiast w lipcu osiągnie wartość 4300 zł brutto. Ostatecznie oznacza to wzrost o 700 zł w stosunku do płacy z roku 2023.", a ile wzrosnie Twoja enerytura. Jestem przekon ze odchodzac na emeryture po 35latach pracy z 1,5 etatem caly czas o tym marzyłaś. Policz ile razy Twoja emerytura przed PISem byla wyzsza od najnizszej krajowej a ile razy będzie teraz momo tych zasiłków i rewaloryzacji . Kts orzeciez to slepe rozdawnictwo musi sfinansować. Ciekawych rozważań.
 • Czy PIS chce Emerytury Obywatelske 23 sierpnia 2023 10:27Wg Eksperta PIS chce wprowadzić jak najszybciej dla wszystkich Emerytury Obywatelskie w jednakowej najnizszej wysokosci placy krajowej i reszte niech se kazdy uzupełni z PPK lub PPE . "Takie świadczenia ("trzynastka" i to obecne) wykoślawiają zasady ustalone w 1999 roku, kiedy zmienialiśmy system emerytalny na taki, w którym obowiązywała zasada "ile wpłacisz składek, taką będziesz miał emeryturę. Teraz, dodatkowymi świadczeniami, rządzący spłaszczają system emerytalny i zasada "ile odłożysz, tyle dostaniesz" powoli odchodzi do lamusa. Mniej uposażeni emeryci powoli gonią tych lepiej uposażonych. Nie jestem przeciwnikiem podniesienia najniższych emerytur, a nawet z czasem (bardzo długi proces) przejścia na Emeryturę Obywatelską dla wszystkich" wiec brawo PIS komuna wróciła " Teraz już wiemy po co byly te PPK i PPE, z których obecnie to tylko gaże kolegow królika przez inflacje maja zysk. Wszystko zaplanowane jak inflacja.-nawet Lenin w swojej doskonałości by tego tak nie wymyślił jak wyc c naród.
 • Co nas czeka 23 sierpnia 2023 09:26Malowanym papierkiem płacę Ci za prace -kolego . Dzisiaj kupisz chleb a jutro raczej juz g.w.o za niego. ..Inflacja Premiera.15 września .2023 Budżetówka szykuje marsz na kancelarię premiera "Stan wyjątkowy w polskiej budżetówce", to hasło, które ma przewodzić strajkowi związkowców. Protest zaplanowany jest na 15 września 2023 roku, pracownicy budżetówki ruszą spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na kancelarię premiera...m 2..Będzie protest w PGE? Związkowcy zażądali podwyżek dla pracowników, ale do porozumienia nie doszło. „Możliwy strajk” Bartosz Wojsa18 sierpnia 2023 Jesienny strajk nauczycieli? Związki zawodowe zdecydują w sierpniu
 • hmm 23 sierpnia 2023 09:14Czy wyobraźcie sobie drodzy emeryci jaki będzie po Nowym Roku wzrost cen w sklepach gdy rzad rozda 800+ i przywróci VAT na żywność i prąd.?co Wy zrobicie z tymi emeryturami równymi juz wówczas najnizszej płacy krajowej.
 • Upoważniony 23 sierpnia 2023 08:32Drodzy Polacy ,cale zycie ukrywałem dochody , wypłatę brałem pod stolem ,teraz mam piękny dom i sie z Was smieje gdyz otrzymuje czternastke jako premie .Takich jak ja są miliony .Wybraliście Kupczykow do rządzenia , no to macie za swoje. Wy macie za duzo gdyz uczciwie płacilisie ZUS i dlugo pracowaliscie.wiec nie dostaliście. Ja i tak na nich nie zagłosuje bo co rozdadzą to ukradną inflacją innym ..Dziękuję Wam za tą premie Marek S.
 • Emeryt 23 sierpnia 2023 08:26Panie Grzegorzu zostawmy Niemców a zajmijmy sie tematem emerytur. Jak Pan zapewne słyszał emeryci twierdzą, że PIS tak dobrze rządzi gdyż dostają wysokie waloryzacjie a nawet 13stki ,14stki i jeszcze ...,to dlaczego ,dlaczego emerytury tak wielu z Nich będą wysokością zrównały sie lub prawie najnizszej placy krajowej a ta bedzie następstwem odpowiedniego wzrostu wzrost cenn wszystkiego na rynku.. Czy wielu z Was emeryci po 35latach pracy marzyło aby mieć emeryture równą najnizszej placy krajowej ?!...Nie wierzycie.. "W nadchodzącym roku przewidziane są dwa etapy podwyżek najnizszej krajowej . W styczniu płaca wzrośnie do 4270,60 zł brutto natomiast w lipcu osiągnie wartość 4300 zł brutto. Ostatecznie oznacza to wzrost o 700 zł w stosunku do płacy z roku 2023."..Policzcie ile Wasza emerytura była razy wyższa gdy odchodziliście na nią ...od ówczesnej najnizszej placy krajowej a ile bedzie teraz po Nowym Roku .Zostaliście zmanipulowani gdyz z pazerności widzieliście zasiłki którymi Was robili w ciu... a nie spadek realnej wartosci emerytur..Powodzenia w analizie tematu.

Dodaj komentarz