Archiwum / Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum / Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Od 1989 roku możemy cieszyć się swobodną  możliwością wpływania na  kierunek,  w którym rozwija się Polska. Od ponad trzech dekad możemy głosić nasze sympatie i antypatie polityczne oraz wybierać przedstawicieli do parlamentu.  Przez ten czas decydowaliśmy wspólnie o momentach przełomowych dla Polski, m.in. za sprawą demokratycznego narzędzia,  jakim jest referendum. Dla przykładu - w 1997 roku braliśmy udział w referendum konstytucyjnym, podczas którego zdecydowaliśmy o najważniejszym akcie prawnym stanowiącym podstawy naszego obecnego ustroju - konstytucji. W 2003 roku  wyraziliśmy swoje poparcie dla przystąpienia do wspólnoty demokratycznych państw Europy, ratyfikując traktat dotyczący wejścia Polski do Unii. Tym razem rząd PiS chce spytać nas o sprawy, co do których podjęto już decyzję. Większość z Państwa zapewne już zapoznała się z pytaniami dotyczącym m.in.  sprzedaży państwowych przedsiębiorstw, wieku emerytalnego, uchodźców, czy bariery na granicy z Białorusią. Wszystkie te kwestie były wielokrotnie omawianie w przestrzeni publicznej. Wyprzedaż państwowego majątku? Kiedy rząd PiS rozpoczynał swoje rządy, przedsiębiorstw państwowych było 34, teraz jest ich 18. Czyżby wyparowały? Przy okazji telewizyjnych debat wyszło na jaw, że PiS, który straszy nas uchodźcami, samo ściągało ich na potęgę.  Dla przypomnienia to ponad 130 tys. uchodźców ekonomicznych z państw muzułmańskich. Podobnie sprawa ma się z ogrodzeniem na naszej wschodniej granicy. Dziś nikt nie neguje potrzeby jego istnienia, natomiast często i gęsto podkreśla się kwestie związane z jego szczelnością. Wiek emerytalny? Bardziej słuszne byłoby pytanie: kto zgodził się na jego podniesienie i w jakich okolicznościach? Szanowny premier Mrawiecki, podpisując realizację tzw. kamieni milowych w UE. 

Istnieje spora obawa, że tym razem  pod płaszczykiem demokracji, będzie to po prostu próba ominięcia wszelkich przepisów dotyczących finansowania kampanii wyborczej. Ale skoro rząd PiS  tak nagle chce pytać Polaków o zdanie, to z chęcią podsunę jeszcze kilka pomysłów. Dlaczego więc nie pytano nas o to zdanie, kiedy upolityczniał najważniejsze instytucje w państwie, obsadzając ich partyjnymi nominatami? Nie pytali nas o zdanie, kiedy likwidowali kopalnie. Prezes Kaczyński i jego świta nie pytali nas o zdanie, kiedy postanowili uzależnić Polskę od węgla z Rosji. Nie pytano nas również, czy wyrażamy zgodę na przekazanie miliardów złotych telewizji publicznej, która rozpasana zastrzykiem pieniędzy podatników stała się partyjną szczujnią w myśl hasła „ciemny lud to kupi”. Nikt nie pytał nas o zdanie, kiedy fundowali nam najwyższą od lat inflację i drożyznę. Warto byłoby również zapytać o to, dlaczego czekamy już ponad 800 dni na ponad 58 miliardów euro z KPO! Do tej wyliczanki każdy z Państwa mógłby dopisać swoje pytania, które, niestety, pozostaną bez odpowiedzi.  Szkoda tylko, że z demokratycznego narzędzia, jakim jest referendum, robi się hucpę służącą do sięgnięcia po kolejne środki na kampanię wyborczą. Wszyscy pamiętamy 70 milionów złotych na prezydenckie wybory kopertowe. Które się nie odbyły...

Ale referendum to nie wszystko, bo 15 października zdecydujemy, w jakim  kierunku podąży nasz kraj – demokratycznym lub czymś na kształt Węgier i Białorusi.  Bez względu na nasze poglądy i sympatie polityczne powinniśmy wziąć udział w nadchodzących wyborach. To nie tylko nasze prawo, ale i obowiązek.  Zgodnie ze średniowieczną maksymą vox populi, vox Dei („głos ludu (jest) głosem Boga”),  nasz głos naprawdę ma znaczenie. W końcu wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość  naszej ojczyzny i razem możemy zmienić jej oblicze.

Krzysztof Gadowski

13

Komentarze

 • Jastrzębie 31 sierpnia 2023 11:58Gadowski zawsze był zdrajcą. Przed wyborami na krzywy ryj wciska się na dożynki razem z hetmanową i pierwsza ławka w kościele. Myślą że ludzie ich kochają.
 • Janusz masz racje 28 sierpnia 2023 17:07To prawda z tą modlitwą. Dziwie się hierarchi kościelnej, nie kradnij ! napisano w dekalogu a przecież inflacja szczególnie ta wywoływana celowo ," bo jak ceny będą rosnąc to wówczas więcej z VATu do budzetu kwotowo wpadnie ", jest grzechem kradzieży i to publicznym i to gorszym dla calego społeczeństwa gdyz pozbawiającym spracowanych plonów pracy. Dziwie sie bo nie grzmią!,--z ambon. Czyżby nic sie nie stało , nic sie nie dzieje , swoim wolno. ?
 • Agitatorzy 27 sierpnia 2023 23:25Idźcie na wybory: damy Wam 2000zl w przyszłej kadencji na dziecko albo może nawet 3000zl ,a Kto bedzie płacił -jak to kto , frajerzy co pracują i pracowali z emerytur, -- a frajerzy tez pójdą na wybory ?,-dlaczego? ,pewnie że pójdą - no bo wydrukujemy i Im damy nawet 15stki oraz dlatego ze są z natury frajerami , dostarczycielami kasiory do trwonienia. .a że Oni przez inflacje sami będą żebrać na chleb , może tak lubią.?
 • Janusz 27 sierpnia 2023 16:59Dzisiaj w kościele przy słowach : módlmy sie za rolnikow itd brakło mi dopowiedzenia :aby żaden złodziei inflacyjny nie okradł Ich i innych ludzi z efektów pracy.
 • Czytałeś 26 sierpnia 2023 21:35Czytaleś :Czesto za PISem ludzie nawołują z pazernosci i wyrachowania. Oni i Ich rodziny dostaja ten" kawior" dla dzieci i w dup... maja ze spracowani ludzie zamiast miec godne emerytury , zaczynają łożyć na te dzieci inflacją majac z roku na rok coraz mniej aż do mometu gdy zaczną sami chodzic po smietnikach bo im coraz czesciej do chleba i czynszu brakuje mimo pseudo 13stek. I to jest wyrachowanie ,"dobrze jest bo nam i naszym rodzinom dają za nic ,oj jak dobrze jest" , czyż nie jest to prawda i to sie nazywa cynizm wyborczy PiSowcow i o tym piszą już specjalisci wiadomosci.wp.pl/prof-sadura-cyniczni-wyborcy-dawali-zwyciestwo-pis-6931806092860256a
 • a jednak brawo Rzad PISu 26 sierpnia 2023 15:42Brawo ,trzeba przyznać ,rzad PISu jest takim pierwszym w historii Polski który zmuszony był przez własne rozrdawnictwo i przez to wywołaną inflacje dac emerytom z 35-40 latami pracy tzw zasiłki na dożycie do wyborow zwane 13stkami i 14stkami . Brawo.
 • Mirka 26 sierpnia 2023 08:12Musicie sie zdecydować i zastanowić ,czy Wy chcecie pomagać ubogim czy Ich okradać?!- ponieważ z jednej strony "paś" chcecie "kawiorem ",dzieci nieraz bardo majętnych rodzicow u Których tylko jedna maszyna ,jeden samochód ,jedna budowla jest znacznie wiecej warta niż u tego człowieka co ma 35-40lat pracy dorobek calego zycia, czy może inflacją właśnie na takie rozdawnictwo uzyskując środki finansowe, takich emerytow ,rencistów doprowadzicie chcecie doprowadzić do dużej biedy tworząc u Nich "stary portfel" emerytalny jak kiedys w latach "80" i Oni nie będą mieli za co żyć. Musicie zrewidować swoja politykę i odpowiedzieć sobie "Kto w tym systemie ktory wprowadziliście jako niby prospołeczny mimo zasiłków do emerytur jest coraz bardziej niesprawiedliwie ubożejącym.
 • Daria 24 sierpnia 2023 10:44Jedynka na liście czyżby pana poziom był identyczny jak jedynki z Konina proszę pozdrowić pana Kolodziejczaka na spotkani partyjnym i podziękować królowi Europy
 • SMS do zwolenniczki PISu. 24 sierpnia 2023 08:06No i brawo Krystyno , awansowałaś.. ! W przyszłym roku wg mediów w styczniu Twoja emerytura 3500zl netto będzie rowna najnizszej przyszłej krajowej placy.. "W nadchodzącym roku przewidziane są dwa etapy podwyżek. W styczniu płaca min wzrośnie do 4270,60 zł brutto natomiast w lipcu osiągnie wartość 4300 zł brutto. Ostatecznie oznacza to wzrost o 700 zł w stosunku do płacy z roku 2023."a ile wzrośnie Twoja emerytura.Jestem przekon ze odchodzac na emeryture po 35latach pracy z 1,5 etatem caly czas o tym marzyłaś. Policz ile razy Twoja emerytura przed PISem byla wyższa od najnizszej krajowej a ile razy będzie teraz mimo tych zasiłków i rewaloryzacji . Ciekawych rozważań.
 • Kiedy PIS wprowdzi 23 sierpnia 2023 10:30Wg Eksperta PIS chce wprowadzić jak najszybciej dla wszystkich Emerytury Obywatelskie w jednakowej najnizszej wysokosci placy krajowej i reszte niech se kazdy uzupełni z PPK lub PPE . "Takie świadczenia ("trzynastka" i to obecne) wykoślawiają zasady ustalone w 1999 roku, kiedy zmienialiśmy system emerytalny na taki, w którym obowiązywała zasada "ile wpłacisz składek, taką będziesz miał emeryturę. Teraz, dodatkowymi świadczeniami, rządzący spłaszczają system emerytalny i zasada "ile odłożysz, tyle dostaniesz" powoli odchodzi do lamusa. Mniej uposażeni emeryci powoli gonią tych lepiej uposażonych. Nie jestem przeciwnikiem podniesienia najniższych emerytur, a nawet z czasem (bardzo długi proces) przejścia na Emeryturę Obywatelską dla wszystkich" wiec brawo PIS komuna wróciła " Teraz już wiemy po co byly te PPK i PPE, z których obecnie to tylko gaże kolegow królika przez inflacje maja zysk. Wszystko zaplanowane jak inflacja.-nawet Lenin w swojej doskonałości by tego tak nie wymyślił jak wyc c naród.
 • hmm 23 sierpnia 2023 09:15Czy wyobraźcie sobie drodzy emeryci jaki będzie po Nowym Roku wzrost cen w sklepach gdy rzad rozda 800+ i przywróci VAT na żywność i prąd.?co Wy zrobicie z tymi emeryturami równymi juz wówczas najnizszej płacy krajowej.
 • Swiezak 23 sierpnia 2023 08:46Ja również bylem w podobnej sytuacji. "Jasio 3 min. temu Przed emeryturą przez piętnaście ostatnich lat pracy uciułałem około 100 tys. złotych, aby mieć coś na starość. Niestety, przez rabunkową gospodarkę, i celową inflację ta władza zabrała mi ok. 50% oszczędności, a teraz ci złodzieje śmią mi wmawiać, że dbają o mnie po dostałem trzynastkę? Na czternastkę oczywiście się nie załapuję, bo pracowałem 40 lat, i mam za wysoką emeryturę. "
 • Emeryt 23 sierpnia 2023 08:44Gdy PO zerowo waloryzowala emerytury wszyscy psioczyli ale uwaga ceny wowczas spadły w dół wiec emeryci mieli realnie wiecej a przeciez ustawa o waloryzacji nie pozwalala inaczej ,a teraz...zmanipulowani emeryci twierdzą, że PIS tak dobrze rządzi gdyż dostają wysokie waloryzacjie a nawet 13stki ,14stki i jeszcze ...,to dlaczego ,dlaczego emerytury tak wielu z Nich będą wysokością juz zrównały sie lub prawie najnizszej placy krajowej a ta bedzie następstwem odpowiedniego wzrostu wzrost cenn wszystkiego na rynku.. Czy wielu z Was emeryci po 35latach pracy marzyło aby mieć emeryture równą najnizszej placy krajowej ?!...Nie wierzycie.. "W nadchodzącym roku przewidziane są dwa etapy podwyżek najnizszej krajowej . W styczniu płaca wzrośnie do 4270,60 zł brutto natomiast w lipcu osiągnie wartość 4300 zł brutto. Ostatecznie oznacza to wzrost o 700 zł w stosunku do płacy z roku 2023."..Policzcie w styczniu ile Wasza emerytura była razy wyższa gdy odchodziliście na nią ...od ówczesnej najnizszej placy krajowej a ile bedzie teraz po Nowym Roku .Zostaliście zmanipulowani gdyz z pazerności widzieliście zasiłki którymi Was robili w ciu... a nie spadek realnej wartosci emerytur..Powodzenia w analizie tematu.

Dodaj komentarz