UM Jastrzębie-Zdrój
UM Jastrzębie-Zdrój

Kim dla Jastrzębia-Zdroju był Mikołaj Witczak? Ano był bohaterem tego miasta. W okresie międzywojennym był właścicielem uzdrowiska. Ale Mikołaj Witczak był również polskim bohaterem Górnego Śląska. Dodajmy bohaterem nieoczywistym. Pełnił on rolę lekarza w Jastrzębiu-Zdroju. W ramach prac nad rozwojem uzdrowiska zainicjował budowę nowych łazienek do kąpieli borowinowych, pijalni, inhalatorium, urządzeń wodoleczniczych, założył też park, a od 1909 prowadził sanatorium górnicze. Działał w stowarzyszeniach lokalnych. W 1894 opublikował przewodnik-informator o sanatorium Sool-Bad Konigsdorf-Jastrzęb.

Z małżeństwa z Niemką Marią Anną von Adlersfeld miał syna Mikołaja, który również zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii miasta i regionu. W czasie poprzedzającym powstania śląskie działał w Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Był organizatorem i dowódcą 2 Pułku Strzelców Rybnickich. Walczył we wszystkich trzech powstaniach śląskich. W pierwszym powstaniu był jednym z uczestników bitwy pod Godowem, gdzie wraz z grupą 60 powstańców starł się z niemieckim oddziałem Grenzshutzu. W trakcie tej zwycięskiej batalii zdobyto jeden ciężki karabin maszynowy oraz 70 karabinów. W walce poległo ok. 50 Niemców i tylko 6 Ślązaków. W trakcie II powstania śląskiego dowodził oblężeniem pobliskiego Wodzisławia. W trakcie Trzeciego Powstania Ślaskiego, tym razem już bardziej zwycięskiego dla strony polskiej, był zastępcą dowódcy dużego zgrupowania wojskowego Południe. Po wojnie był represjonowany przez komunistyczną bezpiekę i kilkukrotnie aresztowany. Dzisiaj mural sławi przede wszystkim syna i jego żonę Jarmiłę.

Malowidło naścienne wykonała firma Live Media Crew. Mural wyposażony jest w kod QR, który pozwala wejść na stronę internetową i odsłuchać znajdującą się na niej miniopowieść o tej śląskiej rodzinie. Mural zabezpieczony jest powłoką antygrafitti oraz zapobiegającą ścieraniu. Koszt malarskiej inwestycji wyniósł prawie 50 tysięcy zł. 

Komentarze

Dodaj komentarz