Archiwum / IPN Katowice
Archiwum / IPN Katowice

W tym roku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju, zainaugurowane zostaną obchody upamiętniające 43. rocznicę Porozumienia Jastrzębskiego oraz 35-lecie górniczych strajków z 1988 roku. Ceremonia rozpocznie się o 9:30 mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują pod pomnik upamiętniający Porozumienie Jastrzębskie. Tam, około godziny 11:30, odbędą się przemówienia, w tym wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego oraz przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Piotra Dudy.

Porozumienie Jastrzębskie, zawarte 3 września 1980 roku, było trzecim z rzędu dokumentem umożliwiającym dialog między władzą a robotnikami, po porozumieniach gdańskim i szczecińskim. W dokumencie tym potwierdzono wcześniejsze ustalenia z Gdańska, zniwelowano system czterobrygadowy w górnictwie i wprowadzono wiele innych zmian, w tym socjalno-bytowych.

Ważnym kontekstem dla obchodów jest także 35. rocznica górniczych strajków, które wybuchły 15 sierpnia 1988 roku. Strajki te, zapoczątkowane w jastrzębskiej kopalni Manifest Lipcowy (obecnie Zofiówka), były ważnym krokiem na drodze do przemian ustrojowych w Polsce. Podczas protestów, górnicy domagali się nie tylko zmian socjalnych, ale również legalizacji NSZZ "Solidarność". Obecność Lecha Wałęsy 2 września miała kluczowe znaczenie dla zakończenia strajków i otworzyła drogę do rozmów Okrągłego Stołu.

Zarówno Porozumienie Jastrzębskie jak i strajki górnicze z 1988 roku są ważnymi kamieniami milowymi w historii Polski. Obchody w Jastrzębiu-Zdroju są okazją do przypomnienia tych wydarzeń i oddania hołdu wszystkim, którzy w nich uczestniczyli.

3

Komentarze

  • Janusz 04 września 2023 17:26Przed pomnikiem bylo tez troszke księży. Czesto nauczają nas czym jest grzech. Ciekawe jak to jest ze "belki" nie widza w wykonywaniu władz ale drzazgę u pojedynczego wyznawcy tak.. Czy dewaulacja ciężko zapracowanego pieniadza przez celowo wywołaną i nadal wywoływaną inflacje głównie po to aby wygrac wybory przez kupowanie głosów, niszczenie tym samym oszczednosci obywateli jest kradzieżą czy nie .?
  • Uczestnik 04 września 2023 16:43Sluchalem tez Pana Piotra Duda .Wspomnial o emeryturach pomostowych ,ale jakos co -niedoslyszalem ?!o Stazowych chyba juz nie mówił czyzby zapomnial?- to dlatego ludki z 48-ma nawet 50latami-tak tacy sa- pracy nie przejda przed 65 r zycia na emeryture stazowa.Ktos musi pracowac na osmiorniczki dla dzieci PIS bogaczy, rozdawnictwo PIS kosztuje a kto pokryje koszty.Wszystkie dzieci nasze sa,tak mawialismy w desancie... odp glos z tylu: Jak to nie wiesz , coś trzeba było przechandlowac aby gornicy mogli miec po raz ktory kilkuletnie urlopy platne jak praca na dole do i tak superwczsnych emerytur gorniczych.
  • I ja tam bylem 03 września 2023 19:29Widzieliście na placu przy pomniku było aż tyyyyyyle ludzi, ! górników , energetyków ,innych zawodów ..Wręcz "tłumy"widziane za horyzont placu ,samochody nie mialy gdzie parkować. ! Uczestnicy tamtych wydarzeń stali za szarfą i zostali wymienieni na końcu.! - Premier przyjechał, przecież każdy na dzieci dostał i dostanie jeszcze wiecej. Patrzcie Pan Premier kawior dzieciom niesie w 800+.Co sie stało narodzie. Drukarki pracują, pieniądze w drodze , podwyżki też. Oszczednosci nie macie czy co a może na euro, dolary i złoto wymieniliście tak na wszelki wypadek bo złotówka będzie na podpałkę jak ta za komuny.Tlumy byly ,tłumy zniknęły. Koledzy królika poszli do pobliskiej stołówki na obiad, uczestnicy tamtych strajkow do domów. Wieczór zapada. Smrodu tez już nie ma!

Dodaj komentarz