Materiał partnera
Materiał partnera

Wysoka inflacja, spowolnienie gospodarcze, kryzys energetyczny, wzrost cen surowców, problemy z dostępnością pracowników, to tylko niektóre problemy, z jakimi przyszło się mierzyć deweloperom w ostatnim czasie. Swoje zrobiła również nowa ustawa deweloperska, wprowadzająca dodatkowe obowiązki dla inwestorów.

Początek 2023 roku, w związku ze zmiennymi cenami materiałów budowlanych i galopującą inflacją, okazał się niemałym wyzwaniem dla deweloperów. Szczególnego znaczenia nabrała kwestia możliwej waloryzacji cen mieszkań w umowach deweloperskich. Wielu przedsiębiorców zmodyfikowało stosowane wzory umów pod kątem wprowadzenia klauzuli indeksujących cenę nieruchomości, aby utrzymać dochód na założonym poziomie.

– Pomimo coraz częstszej akceptacji klauzul waloryzacyjnych, muszą być one starannie sformułowane, oparte na obiektywnych miernikach i ograniczone procentowo, aby zrównać prawa stron transakcji – tłumaczy Leszek Krupa, radca prawny, wspólnik Kancelarii Kupilas&Krupa.

Nowa ustawa deweloperska weszła w życie w lipcu ubiegłego roku. Z perspektywy klienta, wprowadziła wiele korzystnych zmian, jednak dla deweloperów wiąże się z kolejnymi zobowiązaniami. Dotyczy to m.in. umów rezerwacyjnych. Rezerwacja została zdefiniowana jako wyłączenie ze sprzedaży. Określono również wysokość opłaty rezerwacyjnej, która nie może przekraczać 1% ceny mieszkania lub domu.

– Obecnie znaczenia nabiera zagadnienie umowy rezerwacyjnej, jak również konsekwencje zmian prospektu informacyjnego. Konieczność przestrzegania maksymalnej opłaty rezerwacyjnej, czy możliwość odstąpienia przez klienta od umowy w przypadku braku uzyskania kredytu, stawia przed deweloperami wyzwania związane z ochroną praw nabywców – mówi Leszek Krupa.

Gapiostwo lub błędy grożą poważnymi konsekwencjami. Zdaniem mecenasa, odpowiedzialność karna i wykroczeniowa to realne ryzyka w branży w kontekście nowych uregulowań ustawy deweloperskiej. Błędne informacje w prospekcie informacyjnym, czy brak zapewnienia należytej ochrony dla kupujących, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych dla przedsiębiorcy.

Przy tak wielu czynnikach, mających wpływ na powodzenie inwestycji deweloperskich, trudno o przewidywalność. Dlatego część inwestorów stawia na profesjonalizację swojej działalności. Najczęściej polega to na nawiązaniu stałej współpracy ze specjalistami z zakresu prawa oraz finansów.

– Dla deweloperów istotne jest rozpoczęcie sprzedaży w odpowiednich warunkach biznesowych i prawnych. Już moment ogłoszenia sprzedaży musi być poprzedzony posiadaniem prospektu informacyjnego oraz zawartą z bankiem umową rachunku powierniczego. W kontekście prowadzenia działalności deweloperskiej niezwykle istotne jest uzyskanie wsparcia prawnego i podatkowego. Wybór odpowiedniej formy prawnej i optymalizacja podatkowa mają kluczowe znaczenie dla przyszłej opłacalności inwestycji oraz zminimalizowania ryzyka dla osób tworzących spółkę – mówi mecenas Krupa.

W dłuższej perspektywie profesjonalizacja działalności deweloperskiej może przynieść wymierne korzyści. I nie chodzi tylko o unikanie bieżących problemów. Przemyślany rozwój dziś to inwestycja w przyszłość, a ta rysuje się w różowych barwach. Zdaniem ekspertów jeszcze długo projekty deweloperskie podmiotów prywatnych będą stanowiły większość inwestycji mieszkaniowych. Tak wynika z raportu „Fundamenty przyszłości. Średnioterminowe perspektywy zmian na rynku nieruchomości w polskich miastach”, opracowanego przez Polski Związek Firm Deweloperskich.

Ocena znowelizowanej ustawy deweloperskiej będzie jednym z tematów konferencji „Profesjonaliści rynku nieruchomości”, która odbędzie się 27 września 2023 roku w Rybniku. Portal enowiny.pl oraz Tygodnik Regionalny Nowiny są patronami tego wydarzenia. Zapisy na https://konferencja-lovti.konfeo.com/pl/groups

Komentarze

Dodaj komentarz