Archiwum / Grzegorz Matusiak - Poseł na Sejm RP
Archiwum / Grzegorz Matusiak - Poseł na Sejm RP

Wybierając nas, wybieracie przyszłość - zapewniali liderzy KO. Zapominali jedynie dodać, że to przyszłość z dużym znakiem zapytania. By rządzić, PO będzie musiała stworzyć szeroką koalicję, w której potrzebne będą wszystkie opozycyjne ugrupowania. Na początek, dobrym spoiwem będzie anty- PiS, czyli odsunięcie Kaczyńskiego od władzy. Jeżeli dodamy do tego entuzjazm, jaki towarzyszy wyborczemu zdobyciu większości parlamentarnej, otrzymujemy polityczny klej, który najprawdopodobniej pozwoli nawet sformułować rząd. Kiedy opadnie wrzawa po wyborczym sukcesie, zaczną się twarde polityczne targi związane z podziałem stanowisk w rządzie. Dla wszystkich miejsca nie wystarczy, chyba że Donald Tusk zdecyduje się utworzyć kilka nowych ministerstw i wydatnie zwiększyć liczbę wicepremierów. Do tego należy doliczyć podział łupów, czyli nasi w spółkach Skarbu Państwa. Polityczne wilki z PO i PSL -u, po ośmiu latach postu w opozycji, są bardzo wygłodniałe.

Zastanawiam się też, jak będzie wyglądać spójna polityka rządu z tak szerokim zapleczem politycznym. Przeglądając programy wyborcze i listę obietnic, od razu widać, że poszczególne partie mają różne priorytety. Inne rzeczy są ważna dla Hołowni, inne dla PSL-u, jeszcze inne dla Lewicy, nie wspominając o PO. Wszystkich zrealizować się nie da, a niektóre wzajemnie się wykluczają. To chyba Leszek Miller powiedział, że jest wróg, wróg śmiertelny i partner koalicyjny. Mam nieodparte wrażenie, że tę lekcję zwycięzcy wyborów będą musieli już wkrótce odrobić.

Największym znakiem zapytania będzie teraz kierunek, jaki obierze polityka przyszłego rządu wobec Śląska i górnictwa. Deklaracje PiS w tej materii były jednoznaczne. Co urodzi się po politycznych konsultacjach przyszłych koalicjantów, jak na razie jest jedną wielką niewiadomą.

Grzegorz Matusiak

9

Komentarze

  • Dobromir 31 października 2023 10:58Pan zapewne slyszal ze w ramach "przyszlisci"w Jastrzebiu zbierają na budowe hospucjum?! Szczytne hasla w celu wyciagania od spoleczenstwa pieniędzy jak mawia Rabin to u nas sa chwytliwe lecz teraz przyjzyjmy sie tematowi od strony gospodarza. Zamiast Carbonarium trzeba bylo budowac hospicja z wystawą carbonarium w holu . Teraz znow szukaja dobroczliwych. Gdy ja mialem 13lat to w ramach programu pomocy dla innych zbieraliśmy w harcerstwie makulature i butelki na cele spoleczne a nie staliśmy jak slupy przed kasami. .Nikt rodzicom nie dawal 500+ na nas .Na Pana tez...Niech odpalą po 100z tego prezentu PISowskiego i hospicjum dla rodziców gotowe.Tetaz to graniczy z cynizmem. "I tak drogi Mosze -powierzial Rabi,pomyslow na wyciaganie pieniedzy od spoleczenstwa to ja zawsze bede pelno mil , tylko czy Wy bedziecie jeszcze te pieniadze mieli?"-skonczyl pytajnikiem
  • Bay,bay 31 października 2023 08:11Piotrze sw. prawda. Dodajmy że te zwyrodnieniale PISowskie kręgosłupy już! po raz kolejny rozdały młodym górniczym byczkom wieloletnie Urlopy Górnicze do i tak superwczesnych emerytur górniczych ktorych w tej formie nie ma nigdzie indziej na świecie a nie mieli przez całą kadencję mimo nazwy "Sprawiedliwi" ,na emerytury stażowe dla osob pracujacych od bardzo wczesnych lat po np. 47 latach z sobotami swietami pracy i czekali aby ogłosić sukces aż wiekszosc takich wymrze. "Synu w kawale adwokat krzyczy na juz dorosłego po studiach prawniczych syna ,Ja z tej sprawy przez 40 lat Ciebie i naszą rodzine wykształciłem a Ty ją na pierwszej twojej rozprawie zakończyłeś ,co teraz bedzie. "Podobnie PIS ,kolejne X( iks) lat przed każdymi wyborami obiecywał szukając frajerów załatwić ten temat i dalej go chcielibyście ciągnąć majac wszystkich za idiotów . Teraz juz wiem ,glosowac to ja moge ale tylko na siebie.
  • PiotrK 29 października 2023 07:03W Jastrzebiu podnosza podatki a Szereda "wskazuje winnych". Ja jednak twierdze: Górnicy, rolnicy, a nawet górale za brak sezonu lub za dużą ilość sniegu bo turyści nie przyjechali ... Restauratorzy hotelarze... Więc czemu ja mam nie dostać... Też mam straty- podwyżki.... Ja szary człowiek gdzie mam sobie rekomendować podwyżki.... Każdy ma wytłumaczenie.... ...a co sie dziwicie, czy PIS nie narobił szalonej inflacji , dokarmiał cwanych nierobów kosztem spracowanych Ktorzy na tyle tępi cieszyli sie z trzynastki, czternastki ,dokarmiał kosztem pracujacych i oszczednych ktorym ukradł inflacją realną wartość Ich zasobów finansowych . Wiekszosc z nas za co mogla to dolary kupiła bo zlotowki to drukowany papier. Inflacja wciągu całej ostatniej PISowskiej kadencji to 40%. - Sama podwyżka z 500na 800+ to 60% i dopiero sie zacznie. Nowe auta ,nawet łodzie motorowe pokupują , a Wy pracujące na to dziadki , czas umierać -- usłyszycie frajerzy , a nie cieszyc sie zyskami z Waszej pracy.To nie dla Was ,Wasz czas minął.
  • buj 28 października 2023 23:14Coś ci się, Matusiak, pozajączkowało. Piszesz, że po "wyborczym sukcesie, zaczną się twarde polityczne targi związane z podziałem stanowisk w rządzie. Dla wszystkich miejsca nie wystarczy, chyba że Donald Tusk zdecyduje się utworzyć kilka nowych ministerstw i wydatnie zwiększyć liczbę wicepremierów. Do tego należy doliczyć podział łupów, czyli nasi w spółkach Skarbu Państwa". Tak właśnie rządził (i rządzi) PiS; rozdymał ministerstwa, tworzył psu na budę niezadatne instytuty i fundacje, żeby partyjnii notable, ich rodziny i kolesie mogli się obłowić. Zresztą dziś jeszcze, w ostatnich dniach sprawowania władzy, rozparcelowują między swoich granty i dotacje, obsadzają stanowiska, wyprzedają leśniczówki itp. Więc zamilcz Matusiak, nie świruj (to zostaw Morawieckiemu) i nie przenoś tego, co robicie wy, na innych.
  • I sru tak rozdajemy 23 października 2023 09:46Znajomi mi Młodzi ludzie na czas wyborów wyjechali na Teneryfę , inni w Dolomity. Czy o to chodziło w "zwolnieniu podatkowym dla młodych do 26r życia" Którzy nie wiedzą co to płacić normalnie podatek więc nie poczuli przez to czym jest Ulga Podatkowa? -A Kto to finansował ,Wy czy pracujące Społeczeństwo?
  • I sru tak rozdajemy 22 października 2023 12:14„Marzenia pis-u : wszyscy małą równą płacę (poza nimi oczywiście )-najniższą lub prawie najnizszą .,….”PIS zrobił o 100% więcej biednych pracujących Polaków za to nierobom się polepszyło bo leżąc na kanapie dostają więcej niż minimalna doliczając wszystkie dodatki z MOPSu. ”………..Kreatywna księgowość : Ci co zarabiali lub emerytury mieli wyższe niż najniższa krajowa przez to ze najniższą place znacznie podnoszą będą mieli teraz tylko tyle co najniższą lub prawie najnizsza placa lecz ceny beda dostosowane do najnizszej krajowej ,wiec otrzymują faktycznie coraz mniej z tym ze osiągają juz dno egzystencjalne ,brawo. …w ten sposób rzad niby podnoszac Wam płace powoduje ze dostaniecie mniej.” Nie cieszcie sie osly ze place wzrosły ja ceny podniosę i tak wyjde na swoje, mawiano zartobliwie za Gierka.” szukajcie w Google /miliony-polakow-na-najnizszej-krajowej-ewenement-na-skale-swiatowa
  • MarcinK 22 października 2023 11:20Czy już możne Pan wie dlaczego 74% ogółu brało na dzieci,na babcie co czworo dzieci,na chromych ,na dotacie do pomp ciepła węgla ,ociepleń, piecow itp itp ,na czym mozna tylko przekrety robić gdzie bogaci i majętni majątkami bez oficjalnych dochodów się bogacili jeszcze bardziej, i dlaczego zarazem74% uprawnionego społeczeństwa nie poszło na PIS głosować. Gdyby Pan miał wątpliwości to odpowiem; Ponieważ oni w większości Was mieli w dupu a Wy z kolei na opak z robotników i ludzi spracowanych oraz oszczędnych, i szanujących to co się dorobili ,niekombinatorow ,zrobiliście sobie na te wszystkie powyższe fanty studni bez dna źródło finansowania .
  • Czaspomyslec 18 października 2023 13:30Latwo sie rządziło i rozdawało za kradzione innym inflacją Ich oszczednosci ..Ja idac na emeryture zaledwie dwa lata temu mialem ja w wysok 2,5krotnosc min placy krajowej ,teraz mam 2,1 a po Nowym Roku będę mial yylko 1,7 i to wszystkich po 45latay pracy z sobotami i swietami bez dni zamiennie wolnymi a ceny przeciez będą przystosowane do najnizszej .Powoli bede zyl jak bym byl w zyciu prawie okresiwym obibokiem .Tak nas uszczesliwiliscie nawet z Waszymi waloryzacjami. Za to na wsiach wszytkie nieroby sie już od dawna cieszą ze Im PIS dzieci do dorosłości na wychowanie finansowe zapewni a Ci co są majetniejsi łodzie motorowe i kawior sobie za to kupią . Kto ma na to robic ,Ty czy pracujacy.?! Dziwna ta Wasza Sprawiedliwosc bo widzisz przy rozrawaniu szczegolnoe nie swojego tez trzeba myslec aby nie przegiac.Udalo sie Wam wejsc lecz byl to bardziej fuks za obronność kraju niz zato co w Sprawiedliwosci spolecxnej wyprawialiscie.Na drugi raz zastanowcie sie Kto byl w zyciu biedny?! ,czy tn co cale zycie zasuwal aby sie utrzymac , czy ten co ma majątki ,nie wykazuje dochodow - nie pracuje bo nie musi ,a kwiczy ze ma potrzeby bo "biedny"
  • Janusz K 18 października 2023 13:14Fige Grzegorzu, poczytaj dokladnie..: PRAWDZIWE wyniki uwzgl. frekwencję 74%: PIS 26% ilosci Spoleczenstwa ŻADNA 26% ilosci Spoleczenstwa PO 22% ilosci Spoleczenstwa 3D 11% ilosci Spoleczenstwa Lewica 6% ilosci Spoleczenstwa Konfa 5%. , Inne 3 ...jezeli wiec 76% uprawnionego spoleczenstwa nie głosowało za PISem ani 78%uprawnionych za PO. no to gdzie sa Ci co dostali 500+ a teraz maja dostac 800+ ,czyzby uwazali ze PIS Ich oszukuje bo zwrócą to po Nowym Roku w inflacji ,przez wzrost cen ,odmrozenie cen itp.?; lub płacą to juz teraz w miesięcznych podwyżkach --chyba uważali tak.. .... Znajomy mówi, ze to znaczy iz PIS rządził zle bo jak by rządził dobrze to by przy takiej kasie jaką rozdał i zamierzał rozdawać miał zdecydowaną wiekszosc a tu kicha.. Ja Ci mowilem przedtem , "sprawdzam " ja nie ide, niech teraz pijaki idą zagłosować na PIS-i co poszli?... a teraz przeczytane w sieci....sieci. : ."PiS co Pani dał? Kiedy? I z czego? Z własnej kieszeni? Może z tych milionów co przygarnęli ? bo wtedy można mówić że dał, jak że swojego a nie z naszego... Ludzie którzy pracują robią na swoje i tych którzy nie robią nic, taka prawda

Dodaj komentarz