Materiał partnera
Materiał partnera

Halloween w Polsce

W Polsce Halloween nie jest tradycyjnym świętem, ale w ciągu ostatnich kilku lat zyskało ono na popularności, zwłaszcza wśród młodzieży i dzieci. Choć nie jest to polska tradycja, wiele osób bierze udział w obchodach, a sklepy oferują szeroki wybór dekoracji, kostiumów i słodyczy związanych z Halloween.

Najważniejszym elementem Halloween w Polsce jest przebieranie się. Dzieci i dorośli chętnie ubierają się za upiory, czarownice, potwory i inne straszne postacie. W miastach organizowane są także imprezy i parady z okazji tego święta, na których można zobaczyć niezwykłe kostiumy i dekoracje, czerpiąc z nich inspiracje na kolejne lata. Niektóre domy i mieszkania są ozdabiane strasznymi dekoracjami, a dynie często stają się kanwą dla artystycznych wycinanek.

Ponadto nie uwierzysz, ale jeśli nie możesz spędzić tego czasu ze swoją rodziną lub przyjaciółmi, zaskocz ich cukierkiem albo psikusem, który… dostarczy kurier! Niezależnie od tego, czy przebywasz w innym mieście w Polsce, w Europie czy za oceanem w USA, kurier DPD, DHL, GLS lub FedEx (w zależności od Twojej lokalizacji) przekaże szybko i bezpiecznie Twoją paczkę, a Ty sprawisz tym samym ogromną radość swoim najbliższym. Win-win i… trick or treat!

Tradycyjnie w Polsce 1 listopada obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, które mają głębokie znaczenie religijne. Jednak Halloween staje się coraz bardziej popularne i znane, a niektórzy ludzie łączą oba święta, czerpiąc radość z zabawy związanej z Halloween, a następnie uczestnicząc w religijnych obrzędach.

Zdjęcie przedstawiające zapakowane prezenty
Halloween – polskie i zagraniczne zwyczaje

Halloween w Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone są krajem, w którym Halloween jest obchodzone najbardziej widowiskowo i hucznie. To tutaj święto to ma swoje korzenie, a obchody są wyjątkowo kultywowane. Głównym elementem obchodów jest „trick-or-treating” – dzieci przebierają się za ulubione postacie i chodzą od drzwi do drzwi, prosząc o słodycze. Domostwa są bogato ozdabiane i przygotowywane na przyjęcie małych duchów i potworów.

W Stanach Zjednoczonych Halloween to również okazja do organizowania przyjęć, konkursów na najlepsze kostiumy oraz odwiedzania nawiedzonych domów i labiryntów strachu. Niektóre miejsca słyną z niezwykłych pokazów świateł i dźwięków oraz wystawiania strasznych widowisk.

Halloween w Meksyku

W Meksyku Halloween jest często utożsamiane z tradycyjnym świętem Día de los Muertos, czyli Dniem Zmarłych. Choć oba święta różnią się od siebie, to istnieje pewne pokrewieństwo w motywie pamięci o zmarłych. Meksykanie obchodzą Día de los Muertos w dniach 31 października, 1 i 2 listopada.

Podczas tych dni ludzie odwiedzają groby swoich bliskich, przygotowując ofiary, kwiaty i świece. W domach tworzone są ofrendy, czyli kolorowe ołtarze z jedzeniem, napojami i zdjęciami zmarłych. Meksykańskie dzieci także przebierają się za duchy i potwory i biorą udział w paradach, gdzie można zobaczyć piękne i straszne kostiumy.

Halloween w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii Halloween jest obchodzone z podobnym zapałem co w Stanach Zjednoczonych. Zwyczaje obejmują wycinanie dyni i umieszczanie w nich świec, co ma symbolizować ducha Jacka o'Lantern. Ludzie także organizują ogniska i pokazy sztucznych ogni.

Tradycyjnym przysmakiem Halloween w Wielkiej Brytanii są „toffee apples” (jabłka w karmelu), a także herbatniki w kształcie dyni. Ludzie często przebierają się i chodzą od drzwi do drzwi, prosząc o słodycze, podobnie jak w USA.

Halloween w Japonii

Japonia to kraj, w którym Halloween zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. Młodzież i dorośli coraz chętniej biorą udział w zabawach związanych z Halloween, przebierając się za ulubione postacie z filmów i komiksów.

Sklepy oferują szeroki wybór kostiumów, a ulice miast są ozdabiane strasznymi dekoracjami. Imprezy Halloweenowe są organizowane w klubach nocnych i restauracjach, a niektóre parki rozrywki organizują specjalne nocne atrakcje, takie jak nawiedzone domy.

Halloween to święto, które, choć ma swoje korzenie w Irlandii, stało się popularne na całym świecie dzięki globalizacji i mediom. W Polsce, choć nie jest to tradycyjne święto, zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza wśród młodzieży. Jednak to w USA i innych krajach Halloween jest obchodzone w najbardziej widowiskowy sposób, z mnóstwem dekoracji, przebieraniami się i zbieraniem słodyczy. W innych krajach, jak Meksyk czy Japonia, święto to ma swoje unikalne zwyczaje, często związane z kultem przodków lub lokalnymi tradycjami. Niezależnie od miejsca, Halloween jest okazją do zabawy, straszenia się i wspólnego spędzania czasu w nietuzinkowy sposób.

Komentarze

Dodaj komentarz