UG Pawłowice
UG Pawłowice

23 października miało miejsce ważne spotkanie w Urzędzie Gminy Pawłowice. Wójt Franciszek Dziendziel oraz przedstawiciele konsorcjum firm WPPK Sp. z o.o. i Fonon Sp. z o.o. omawiali dokumentację dotyczącą odbudowy linii kolejowej z Jastrzębia-Zdroju do Katowic. Również PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wzięły udział w rozmowach.

Projekt "Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami" realizowany jest w ramach inicjatywy Kolej +. Głównym celem jest ożywienie lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej.

Przyszłe trasy kolejowe prowadzić będą przez gminę Pawłowice, śladem niegdyś istniejącej linii. Planowane są trzy przystanki - dwa w Pawłowicach i jeden w Warszowicach. Pierwszy z nich, w Warszowicach, został już uruchomiony we wrześniu tego roku. Co więcej, w Pawłowicach powstaje nowy przystanek "Pawłowice Śląskie Centrum", usytuowany pomiędzy ulicami Zapłocie a Pszczyńską. Drugi przystanek planowany jest w okolicach dawnego dworca kolejowego.

Na spotkaniu wójt podkreślił potrzebę rewitalizacji miejscowego parkingu oraz budowy chodnika prowadzącego do ul. Mickiewicza. Zaakcentował również konieczność zwrócenia uwagi na kwestie związane z hałasem oraz zapewnieniem odpowiednich środków zabezpieczających przed jego nadmiernym natężeniem.

Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz, które zdecydowały o wsparciu finansowym dla Województwa Śląskiego, projekt będzie mógł być kontynuowany. Gmina Pawłowice przekazała z budżetu na 2023 rok kwotę 16 050 zł na dalsze prace projektowe i budowlane. Oczekuje się, że do 2029 roku mieszkańcy będą mogli korzystać z połączenia kolejowego z Pawłowic do Katowic.

1

Komentarze

  • Stary POwiec 04 listopada 2023 19:08To tylko taka jest przenośnia.

Dodaj komentarz