Archiwum / Hanna Kustra Ogólnopolski Strajk Kobiet
Archiwum / Hanna Kustra Ogólnopolski Strajk Kobiet

16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na płeć to międzynarodowa kampania przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Zaczyna się co roku 25 listopada, a kończy 10 grudnia Jest to bardzo ważna kampania, lecz mam wrażenie, że za mało i za cicho o tym się mówi przestrzeni publicznej. Patrząc na codzienne wiadomości, ciągle słyszymy o różnych atakach, morderstwach i przejawach agresji. Dzieje się to na całym świecie. Mam wrażenie, że ostatnim czasem mocno się to wszystko nasiliło w szczególności u młodych osób. Czy to winna Internetu i braku czasu rodziców i opiekunów ma na to wpływ? Nie wiem. Tak dużo się mówi: "Nie bądź obojętny na to, co słyszysz za ścianą". Mam wrażenie, że ludzie boją się reagować, obawiają się, że sami na tym ucierpią lub skrzywdzą kogoś przez przypadek. Możliwe, że gdyby były w szkołach częściej spotkania z różnymi specjalistami, w formie dostosowanej do młodzieży to łatwiej by było odnaleźć się w danej sytuacji, która może ich napotkać

W ciągu tych szesnastu dni warto obserwować portale społecznościowe, zapewne wiele organizacji społecznych będzie o tym pisać lub prowadzić ciekawe webinaria, do których będzie można się przyłączyć, posłuchać czy też porozmawiać z wieloma ekspertami.

W naszym mieście również 25 listopada odbędzie się debata, która będzie miała miejsce w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Szafranka 7. Rybnicka Rada Kobiet, Europoseł Łukasz Kohut oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na: Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałaniu Przemocy Wobec Kobiet - "Za ścianą"

Debata będzie się składać z kilku paneli dyskusyjnych takich jak: Historie prawdziwe, Projekt koleżanki Sąsiadki, Konwencja stambulska a sprawa polska, Życie po przeŻyciu. Cały program rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 16:00, Patronat honorowy obejmie nad wydarzeniem Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera.

Zachęcam do udziału, mam nadzieję, że się spotkamy tego dnia.

Hanna Kustra

Komentarze

Dodaj komentarz