Puls-Med
Puls-Med

- Wachlarz wskazań do stosowania tego zabiegu w naszym Centrum Rehabilitacji jest bardzo szeroki, a efekty, które uzyskujemy to zmniejszenie bólu, wyciszenie stanu zapalnego, poprawa ukrwienia, przyspieszenie gojenia i zrostu kostnego, zmniejszenie obrzęku czy zwiększenie siły mięśniowej – wyjaśnia Dagmara Szudrowicz, fizjoterapeutka z Centrum Rehabilitacji Puls-Med w Rybniku.

Kolejnym stosunkowo nowym zabiegiem, w którym wykorzystywane są nowe rozwiązania technologiczne, jest laser wysokoenergetyczny.  Moc lasera wysokoenergetycznego jest nawet 100 razy wyższa niż lasera biostymulujący, który stosowany jest od wielu lat m.in. w rehabilitacji w ramach NFZ.

- Efekty terapeutyczne przy zastosowaniu lasera wysokoenergetycznego są dużo lepsze i szybsze. Laser ten stosowany jest z powodzeniem w leczeniu stanów zapalnych, urazów sportowych i przeciążeniowych, niedowładów, czy w terapii blizn – mówi fizjoterapeutka z Centrum Rehabilitacji Puls-Med.

Niektóre schorzenia towarzyszące mogą stanowić przeciwwskazanie do wykonywania zabiegu.

-  Dlatego przed rozpoczęciem terapii, także tej przy pomocy urządzenia SIS czy lasera wysokoenergetycznego przeprowadzana jest konsultacja z fizjoterapeutą, który oceni stan pacjenta i zaleci zabiegi, które będą dla niego odpowiednie – dodaje Dagmara Szudrowicz z rybnickiego Puls-Med-u.

Każdy zabieg ma też określoną metodykę, której powinniśmy się trzymać, aby osiągnąć pożądane rezultaty.

- Często wydaje nam się, że im dłużej trwa zabieg, tym lepsza jego skuteczność. Nic bardziej mylnego. Czas zabiegu uzależniony jest od schorzenia, rozległości miejsca poddawanego zabiegowi, ale także w dużym stopniu od mocy urządzenia, co oznacza, że duża moc aparatu pozwala na skrócenie zabiegu nawet do 2-3 minut w przypadku laseroterapii czy 8 minut dla leczenia polem magnetycznym wysokiej intensywności.  Wydłużanie zabiegów mogłoby spowodować przebodźcowanie układu nerwowego i efekt odwrotny od zamierzonego – tłumaczy fizjoterapeutka.

Stały rozwój medycyny i fizjoterapii, nie tylko fizykoterapii, ale także terapii manualnej, wymusza na fizjoterapeutach stałe podnoszenie swoich kwalifikacji i szkolenie się z nowych metod rehabilitacji, a w efekcie pozwala na uzyskiwanie coraz lepszych efektów w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu.

Oczywiście starsze metody fizykoterapeutyczne nadal są przez fizjoterapeutów stosowane, z powodzeniem wykorzystywana jest np. elektroterapia TENS, ultradźwięki czy krioterapia. Nowocześniejsze metody pozwalają jednak na uzyskanie efektu w dużo szybszym czasie, co pozwala na szybsze pozbycie się dolegliwości bólowych, a co za tym idzie wcześniejszy powrót do pracy czy do aktywności fizycznej.

Komentarze

Dodaj komentarz