Archiwum
Archiwum

Gdy kurz powyborczy opada powoli i wydawałoby się, że przynajmniej na początku partie wchodzące w skład sejmu zwłaszcza te, które tworzą obecnie i większość i szykują się do przejęcia władzy, będą trzymać pion. Zwłaszcza nowy marszałek sejmu Szymon Hołownia bardzo mocno podkreślał, że po pierwsze zlikwiduje zamrażarkę w swoim biurze i po drugie, że to nie będzie tak, jak w poprzedniej kadencji, że pojawią się niby poselskie projekty i natychmiast jest przegłosowywany bez konsultacji: „Nie będziemy stosowali tak zwanych wrzutek, stwarzając konflikt legislacyjny”. Pod pretekstem niesienia pomocy polskim rodzinom, polskim gospodarstwom. A tu nagle, pod pretekstem ustawy, która ma zamrażać ceny energii, wmontowali w nią przyspieszenie budowy kosztownych wiatraków za pieniądze znienawidzonego ORLENU.

Wielka Koalicja Obywatelska, która czeka w blokach startowych, aby przejąć władzę w naszym państwie, napisała już pierwszy projekt ustawy. Ustawa miała dotyczyć głównie zamrożenia cen energii, ale znalazły się tam zapisy zaangażowaniu nowej władzy w propagowanie odnawialnych źródeł energii, ze szczególnym uwzględnieniem wiatraków. A te wiatraki, na mocy tej ustawy, można by stawiać bliżej ludzkich domostw niż do tej pory (300 m, a jest 700 m).

Trzeba też zapytać o drugie dno tej „afery wiatrakowej”, bo jak podał serwis wysokienapiecie.pl, „posłowie większościowej koalicji uzgodnili projekt ustawy o cenach energii, farmach wiatrowych i specjalnej składce, sięgającej blisko 15 mld zł, nałożonej na Orlen”. A to ogromna danina, która pochłonie około połowy rocznego zysku spółki. Komentatorzy podkreślają: "Jak się okazuje, w tym samym czasie akcjonariusze na polskiej giełdzie sprzedają akcje Orlenu, kupują akcje Siemensa na giełdzie niemieckiej". "To pokazuje, jak wielka jest to afera i jak wiele wątków łączy. Kosztem jest, oczywiście, wartość polskiego koncernu Orlenu, który traci według różnych szacunków 6-7 mld zł, a zyskuje Siemens. I to jest wielka, gigantyczna afera".

Podsumowując, miała być ustawa zamrażająca cenę energii dla gospodarstw rodzinnych, a przy okazji zastosowano bezczelną wrzutkę. Wskutek tej "drobnej wrzutki” traci polskie przedsiębiorstwo, zyskuje niemieckie, traci nasz fundusz emerytalny, umożliwia budowanie „niemieckich” wiatraków zbyt blisko domów, jest obawa uwłaszczenia gruntów itd.

Na koniec zadaję pytanie, czy Polska nie ma obecnie realnych problemów? I choć mamy rezerwy węgla na kilkadziesiąt lat. Mamy zrezygnować z tego co naturalne, to co w Polsce najłatwiej dostępne. I mamy ogrzewać, napędzać i oświetlać kraj obecnie najdroższą doktryną?

Piotr Szereda

8

Komentarze

  • Ciekawyswiat 08 grudnia 2023 10:59"Na koniec zadaję pytanie, czy Polska nie ma obecnie realnych problemów? I choć mamy rezerwy węgla na kilkadziesiąt lat. Mamy zrezygnować z tego co naturalne, to co w Polsce najłatwiej dostępne. I mamy ogrzewać, napędzać i oświetlać kraj obecnie najdroższą doktryną?"- no ale Ktoś juz kiedys nas sprzedal ,pieniądze wziąl ,rzad je rozdupil ,pamieta Pan jak On Premier wrócił 8lat temu z Euforia z Brukselki ,"zamykamy kopalnie bo dostaniemy tyle" ze pracowac nie. bedziemy musieli ,jak dzielili ją Carbonarium i ogrzewane chodniki w mieście ,planowali: kolej ,lotnisko i 500+i co zostało , drożyzna PIS po rozdawnictwie na nowe auta dla Tatusiów w ramach 500+,bieda tych. co coraz wiecej za rachunki musza placic i kolejna akcja Szlachetna Paczka bo tak wielu ma mniej niz 20 zl na utrzymanie dziennie. Ale dzieciaki bogatych na Teneryfie za to wypoczywaja lub w Egipcie. Tak to jest jak nawiedzeni rządzą bez umiaru a ktos te nieskonsumowane jeszcze 800+ bedzie musiała sfinansować i wyprawki i laptopy też , no i na babcie co na majatkach przekazywanych na dzieci śpią i jeszcze PIS Im daje gdyz biednebo nie pracowaly.
  • CoPannato 07 grudnia 2023 17:33jest lepszy sposob niz „Szlachetna Paczka”.Niech PIS wroci do cen z przed 3lat i odda real ukradzionych inflacją wartość oszczednisci. Wowczas Szlachetna nie będzie potrzebna.
  • i wszystko w temacie 07 grudnia 2023 14:57Słuchał Pan może w Sejmie Posła Gadowskiego "Czy JSW ma być jedyną spółką którą opodatkujecie" --czyż nie miał racji? a ja jako autor tego postu dodam : to na wasze nieumiarkowane rozdawnictwo o 60 % wzrastające na dzieci tylko dlatego ze bez umiaru chcieliście wygrać kosztem nawet zarąbistej inflacji której przyczyną przez to Wy jako PIS jesteście i to jest prawdziwa przyczyna podwyżek cen w tym energii. ......Lepszym jednak mówcą okazał się w Sejmie Poseł Braun : "Jak to w Socjalizmie i obecnie także w Eurosocjalizmie rozwiązujecie problemy które sami stworzyliście jeżeli Polska przez Was wszystkich została włączona w ten system doktrynerstwa zielonego ,kołchozowego ,jeżeli zobowiązaliście się i wszyscy temu przyklasnęliście pozamykać ostatnie polskie kopalnie itp ..to macie problem!"
  • hmm 07 grudnia 2023 09:27Biomasa , szał ekologów czy biznes cwaniaków . Wożona nieraz po kilkaset kilometrow nie wspominajac o tej z Ameryki ,kupowana swego czasu po cenie dwukrotnie wyższej od bardzio dobrego wegla ktory to gdzies w Polsce ktos w zwyklym domowym palenisku bez elektrofiltra , może w Zakopanym puszcza w komin a biomasę o wartosci opałowej czterokrotnie niższej niz ta tona wegla firmy uzytecznosci publicznej zamienne wrzuca/la do nieprzystosowanego do jej spalania kotla ,tam bez dopalenia spadała ona do żużla i wyjeżdżała odzuzlaczem w swiat. Juz komunisci uczyli ze material energet sie zużywa w miejscu jego produkcji stad przy kopalniach elektrownie. No i szukamy Komisji Szledczych na różne afery i wszystkim zarosly oczy. Zwiazki Zawodowe, Samorzady , Poslowie slowem może to wszyscy matoly?
  • TakieRzadySprawied 07 grudnia 2023 09:09Wracajac do wspomnianych Urlopów Górniczych prawie platnych jak praca na dole czy nie zgodzi sie Pan ze Ktokolwiek ze strony rzadzacej w oalucji PISu podpisywal umowe społeczną ze Zw Zaw. dopuscil sie swego rodzaju niegospodarnosci wzgledem społeczeństwa nie wpisujac do umów, że w tym okresie górnicy urlopowicze , mogą być zatrudniani okresowo np 3mies w roku przy pracach gospodarczych na rzecz miasta , załóżmy odśnieżania?! Jest Pan Przew Rady Miasta Jastrzebie ,byly reprezentantem Zw Zaw ale przedewszystkim jest Pan Obywatelem ktory powinien takze analizowac dobro spoleczne. Wiem ze nie mial Pan wplywu na ten stan rzeczy ale Tak zaoszczedzine na miescie na firmach gispodarczych na te cele kwoty można by przeznaczyc na paczki dla ubogich. Co Pan na to.
  • Marek 06 grudnia 2023 21:42Trzeba sfinansowac te 800+.Absutnie nie zamierzam chwalić Tuska lecz wowczas na moim mieszkaniu przez kilka lat stabilnie (54m kw) placilo sie bez kredytu 540zl. czynszu. Nastala pierwsza kadencja PiSu w ostatniej serii a czynsz cyklucznie rosnął jednak wg Morawieckiego wzrost darowizn rzadowych na różne rozdawnictwo mial byc pokryte z uszczelnienia podatkow. No i uszczelnili nas .Czynsz po przedwczorajszej korekcie wynosi u mnie juz 940zl a samo CO. za niedlugo tyle co przedtem całość opłat za mieszkanie .Lecz zdajmy sobie sprawe iz wiele jeszcze skladnikow dorówna w gore do gdy nastąpi uwolnienie cen i podatkow w tym VAT.Tak wiec w taki japrawde sposob finansuje sie rozdawnicwo PISu jak na Urlopy Gornicze do i tak wczesnych bo nigdzie indziej na swiecie nie obowiazujacych emer górniczych, urlopow bez obowiazku na tych urlopach wykonywania prac dorywxzych -np odsniezanie mi asta- gdyż z tak zaoszczędzonych pieniędzy mozna by bylo pomagac biedniejszym. Biedni rzadko kiedy biora sie z nierobstwa, czesto są efektem okradania Ich inflacją gdyż co zarobia to rzad ukradnie Im drukujac pusty pieniadz-znamy to z komuny i Balcerowicza- a nasi przestepcy np postanowili bez umiaru rozdawać aby wygrac bo nie ich i teraz to nie dlatego ze wiatraki, ze węgiel ,tylko dlatego ze na 10 000 000 dzieci i inne co miesiąc czesto dla rodzin bardzo bogatych trzeba znalesc o 300zl wiecej i to jest tak naprawde kolejna przyczyna kolejnych podwyzek kosztem często biednych. Zadne ugrupowanie tego nie przyzna aby Im sie nie narazic ale taka jest prawda. Wie Pan jak walczą ze sobą dwa słonie morskie o władzę, -miażdżą wszystkich dokola ,tu jednym sloniem byl PIS a drgim PO. Tylko w narodzie ukazala sie inofo io tym jak teraz duzo jest biednych co maja mniej niz 20zl na dzien i dlatego potrzebna jest Szlachetna Paczka. Tylko Kto tych biednych rozdawnictwem; przez tą inflacje znow stworzyl. Pracowali, zasuwali a i tak wszystkio to przez złodzieji żądnych wlafzy w dupu.I ni e mów Pan ze PIS jest lepszy!
  • Janusz 06 grudnia 2023 18:46Przed chwilka podano w TV ze kara- koszt emisji jednej tony tlenku wegla cztery to 90Eur. Dlatego musimy isc w wiatraki. No to po kiego podpisywali układ o karach za emisje .Mamy swój węgiel i jako kraj późno po komunizmie sie odbudowujemy i mamy pełne usprawiedliwienie powiedziec ,sory do tej pory Wy truliscie ,teraz My nie możemy sie zgodzic na ten tak szybki system bo jak widzicie mamy powody historyczne . Niech płacą Ci co w Unii kase trzepią .
  • hmm 06 grudnia 2023 16:17 Panie Piotrze zostaw Pan te wiatraki . ...Zastanów się Pan lepiej dlaczego elektrociepłownie w Jastrzębiu wyłączono ze struktur JSW? ...Można mówić " specjalizacja grupy" itp farmazony. Jednak gdy Pan się zastanowi i pomyśli jak było a było tak, że węgiel do EC był transportowany w ramach tego samego zakładu więc był zdobyczą własnego produktu bez narzutów chociażby takich jak VAT , to teraz w aktualnym stanie własnościowym nie rozważając nic w temacie jego kosztów ,kosztów które finalnie płaci odbiorca i kosztów transportu tego produktu nie wiadomo skąd bo raz stąd ,raz z stamtąd -(często może z daleka "wozi się drewno do lasu") , należy pamiętać ze finalnie zarabia z tak nakładających się warstwami na wszystkim grupa tworząca władze czyli Warszawka . To Oni spijają śmietankę za Nasze ciepło i energie a my przez tą w/w właściwość na Nich bulimy w kosztach rozliczeń CO stale więcej w czynszu ...pamięta Pan może kiedyś obowiązującą prawidłową zasadę, że Im bliżej to ma być taniej, czy My nad morzem mieszkamy? a Pan nam tu z jakimiś wiatrakami wyjeżdża. PS. Ponadto z czegoś trzeba sfinansować te 800+ dla nieraz bardzo bogatych i majętnych rodzin, niech płacą biedacy których podwyżkami i inflacją tego co zarobili, urodził znowu PIS. Może Im za to

Dodaj komentarz