M. Koczy / UM Rybnik
M. Koczy / UM Rybnik

Z początkiem nowego roku dojdzie do ważnych zmian w strukturze władzy miasta Rybnika. Wojciech Kiljańczyk, który do tej pory pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika, został wyznaczony na nowego Zastępcę Prezydenta Miasta. Kiljańczyk zastąpi na stanowisku Zastępcy Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Masłowskiego, który po sukcesie w wyborach parlamentarnych z 15 października 2023 roku, został wybrany na Senatora RP.

W związku z nową rolą, Kiljańczyk będzie musiał zrezygnować ze swojej dotychczasowej funkcji w Radzie Miasta.

Na 28 grudnia zaplanowano dodatkową Sesję Rady Miasta Rybnika, podczas której Kiljańczyk oficjalnie złoży rezygnację z funkcji Przewodniczącego Rady. Sesja, zwołana na wniosek Prezydenta Miasta Rybnika, będzie również okazją do przeprowadzenia tajnego głosowania na nowego przewodniczącego Rady.

Należy zaznaczyć, że objęcie przez Kiljańczyka funkcji Zastępcy Prezydenta wiąże się również z utratą mandatu radnego miasta. Te zmiany otwierają drogę do reorganizacji i wprowadzenia nowej twarzy w struktury zarządzające Rybnikiem.

Kim jest nowy zastępca prezydenta?

Wojciech Kiljańczyk, urodzony w 1986 roku, to postać znana w środowisku Rybnika. Jego edukacyjna ścieżka rozpoczęła się w IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rybniku, a następnie prowadziła przez Uniwersytet Śląski i Politechnikę Śląską. Rozwijał swoją wiedzę, uczestnicząc w studiach doktoranckich z socjologii oraz międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym przez Uniwersytet Śląski i Gdańską Fundację Kształcenia Menadżerów.

Jego profesjonalna kariera obejmuje szereg znaczących ról. Kiljańczyk zdobył doświadczenie zarządzające projektami europejskimi na Uniwersytecie Śląskim w latach 2009-2014. Pracował także w zarządzie spółki celowej SPIN-US Sp. z o.o. do 2023 roku, gdzie skupiał się na badaniach zleconych, projektach B+R oraz zarządzaniu zespołami naukowymi. Jego działalność rozciąga się także na prowadzenie biznesowego punktu Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości oraz własną działalność gospodarczą.

Kiljańczyk angażował się w rozwój Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości i nadzorował powstawanie spółek typu spin-off, reprezentując interesy SPIN-US. Jego doświadczenie samorządowe jest równie bogate: od 2010 roku pełni funkcję Radnego Miasta Rybnika, a od 2018 roku - Przewodniczącego Rady Miasta. Jest także aktywnym członkiem Europejskiej Sieci Radnych Regionalnych i Lokalnych.

Prywatnie, Kiljańczyk interesuje się sportem, literaturą i ceni czas spędzany z rodziną.

 

 

1

Komentarze

  • Grzegorz 27 grudnia 2023 18:24Zarządzanie projektami to jedno, ale zarządzanie miastem to zupełnie inna historia. Mam nadzieję, że pan Kiljańczyk podoła wyzwaniu.

Dodaj komentarz